1 perc egészség: Tényleg hatékony megfázás esetén az echinacea?

Már a nagyanyáink is esküdtek az echinacea jótékony hatására, mondván pár csepp belőle, és másnapra kutya bajod sem lesz. De valóban csodaszer ez a jól ismert növény?

Megfázás esetén már biztosan neked is javasolták az echinacea (kasvirág) szedését. Sokan úgy tartják, hogy a lila virág képes szembeszállni a megfázás okozta tünetekkel, és elősegíti a mihamarabbi gyógyulást. Már az amerikai őslakosok is esküdtek erre a növényre, ami aztán a 20. században kezdett igazán közismertté válni. A népszerűsége a mai napig töretlen, számtalan formában megtalálhatod a boltok polcain. De valóban segít kilábalni a náthából vagy szóbeszéd az egész?

Ahány fajta, annyiféle hatás

Az echinaceát több kutatás során tanulmányozták, ám eddig még nem született megegyezés a gyógynövény hatékonyságáról. Ennek az lehet az oka, hogy kilenc különböző, a százszorszépből származó fajtából pedig három további típusa létezik, amelyeket különféleképpen, más és más formában használnak fel. Továbbá egyes készítményekhez a virágot, másokhoz a levelet, a gyökeret, vagy az egész növényt használják fel, hogy szárítás vagy préselés után kapszulát, szirupot, tablettát és teát készíthessenek belőle. A különböző kutatások mind más készítményeket vettek górcső alá, így nehéz összehasonlítani a kapott eredményeket. Egy biztos, hogy az echinacea négyféle vegyületet tartalmaz, amelyek megerősíthetik az immunrendszert: alkamidot, glikoproteint, poliszacharidot és kávésav-származékot, ám ezek az anyagok nem találhatók meg az echinacea minden fajtájában vagy a növény minden részében.

Korábban a Cochrane készített egy részletes áttekintést, amiben különféle, az echinacea jótékony hatásáról szóló kutatásokat hasonlítottak össze. Kiderült, hogy önmagában egyik kutatás sem bizonyította be, hogy az echinacea hatékonyan kezeli a megfázást. Még a legpozitívabb kutatások eredményeit összesítve is csak annyit állapíthatunk meg, hogy 10-20%-kal nagyobb a valószínűsége annak, hogy az echinacea készítményeket szedők hamarabb meggyógyulnának vagy a szervezetük jobban védekezik a betegségek ellen. A szakértők arra gyanakodnak, hogy egyrészt kevés ember vett részt a kutatásokban, így nem lehet teljesen átfogó képet kapni, másrészt a kutatásban résztvevők különböző típusú echinaceat kaptak, más-más formában. Tehát, ha legközelebb megbetegszel, és valaki a kezedbe nyom egy adag echinacea kapszulát, ne várj azonnali gyógyulást! Persze egy próbát megérhet a szedése, de azt pontosan senki sem tudja, hogy a gyógynövény mely fajtájára van pontosan szüksége a szervezetednek.

Nyitókép: ChamilleWhite/iStock/Getty Images Plus

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: