Papír térkép, CD-lejátszó, töltőtoll és jegyzetfüzet – sok dolognak, amiről azt hittük a 90-es években, hogy nélkülözhetetlen, ma már híre-hamva sincsen. Ebből adódóan jó néhány képességre sincs szükségünk, ami akkoriban még fontosnak számított.
Az ezredfordulósok közé, azaz az Y generációba azok tartoznak, akik 1982 és 1994 között születtek. Ők a digitális nemzedék előtti generáció, akik gyerekkorukban még megtapasztalhatták az internet térhódítása előtti időszakot, a parkban játszás önfeledt örömét és a rádiós kívánságműsorban kérhették a kedvenc daluk lejátszását. Mindemellett azonban rengeteg olyan képesség birtokában is kellett legyenek a boldogulásuk érdekében, aminek ma már semmi hasznát nem veszik. Lássunk hát ezekből néhányat a móka és nosztalgia kedvéért.
1. Telefonszámok memorizálása
Az egy pöccintésre felugró híváslista előtti időkben az a hálátlan feladat jutott a millenárisoknak, hogy minden családtag és barát telefonszámát megjegyezzék. Sokan közülük ma is fejből tudják a rokonok elérhetőségeit, miközben lehet, hogy minden más a másodperc tört része alatt kimegy a fejükből. De ha már a telefonszámoknál tartunk: ha netán nem tudtad a barátod számát, nem volt más választásod, mint kinyitni a nyomtatott, több száz oldalas telefonkönyvet, és megkeresni annak a személynek a nevét, akit fel akartál hívni. Onnantól kezdve pedig csak fohászkodni tudtál, hogy a barátod neve elég ritka legyen ahhoz, hogy csak egy telefonszám legyen a könyvben, és ne oldalakon keresztül kelljen böngészned.

2. Gombos telefonon SMS-t írni
Később a gombos telefonok elterjedésével egy újabb nehézség ütötte fel a fejét: SMS-t írni. Ma már néhány másodperc alatt hosszú üzenetet írunk, de régen komoly erőfeszítésbe került kikeresni a betűket és megkomponálni egy SMS-t.

3. Telefonpercek és csengőhangok vásárlása
Amikor a mobiltelefonok divatba jöttek, a korlátlan percek ígérete még több évtizednyire volt a fogyasztók számára. Ekkor még a napi mobiltelefon-perceket előre meg kellett vásárolni. A feltöltőkártyás mobilok idejében minden perc számított, és számos kellemetlen helyzetet szült, hogy a legfontosabb beszélgetés is megszakadt, ha lefogyott a kártyánkról a pénz. Emlékeztek még a „3 másodpercezésre?” A gyermekeink elképzelni sem tudják, milyen volt úgy „beszélgetni”, hogy szavakat mondtunk csak és 3 másodpercenként lecsaptuk a telefont, majd újrahívtuk egymást. Ezzel próbáltuk kihasználni a lehetőséget, hogy akkoriban a telefon felvétele után az első 3 másodpercért nem számoltak fel díjat a szolgáltatók.

4. Valódi térképről leolvasni az útvonalat
Az olyan applikációk, mint a Google Térkép vagy a Waze azért léteznek, hogy 2023-ban az utakon való navigálás gyerekjáték legyen. De ha visszapörgetjük az időt néhány évtizeddel, rájövünk, hogy ez régen jóval bonyolultabb volt. Akkoriban két lehetőséged volt a közúti utazásodhoz: használhattál egy régimódi papírtérképet, vagy kinyomtathattad az útbaigazítást az internetről, mielőtt elindultál.

5. Dalokat felvételezni magnókazettára
A 90-es években felnőve elengedhetetlen képesség volt, hogy a tökéletes időben nyomd meg a magnó felvétel gombját. Míg ma néhány szót beírva a keresőbe egyből rátalálhatunk a kedvenc zenénkre, addig az ezredforduló előtt csak a rádiós kívánság műsorokból tudtuk felvenni őket. Ráadásul a dalok egyharmadában vagy rábeszéltek a zenére vagy valakinek dedikálva volt a dal, vagy csak egyszerűen az átszűrődő zajok zavarták meg a rögzítést.

6. Kazetta visszatekerése
Mielőtt a videókölcsönzőből vagy a barátodtól kölcsönkapott VHS kazettát visszavitted volna, ha jófej akartál lenni a 90-es években, akkor biztosan visszatekerted a kazettát, hogy az utánad következőnek már ne kelljen. Nem véletlenül gondolja ma az Y generáció, hogy a világ akkoriban egy kedvesebb hely volt.

7. CD írás
Miután a kazettákat szép lassan leváltották a CD-lemezek, a technológia ugrásával a CD-t írni tudók népszerűsége is az egekbe szökött. Akik ezt az új fejlett technológiát használni tudták, kivételes helyet foglaltak el a ranglistán az iskolákban. A mai fiatalok CD-t maximum néhány vidéki ház verandáján láthatnak, ahol már csak a madarak elriogatására szolgálnak ezek az idejétmúlt eszközök.

8. Szépírás
Minden Y generációs emlékszik arra az érzésre, amikor a szülei vagy tanárai sokadjára radíroztatták ki a leírt szavakat, mert nem voltak elég szépek a betűk. A gyöngybetűkkel való írás ma már kikopott tehetség. Sajnos ez a készség a modern világban már nem érvényesül, hiszen szinte elfelejtettünk valóban szépen kézzel írni, annyit használjuk az elektronikai eszközeinket.

9. Pénzügyek intézése régimódian
A pénzügyeink intézésére ma már számtalan program és applikáció áll rendelkezésre. A 90-es években ezt a régimódi stílusban oldották meg az emberek: papírok, ceruza és nyugták álltak halomban az étkezőasztalon. Az biztos, hogy nem egy kellemes időtöltés volt ez akkoriban, és hálát adunk, hogy ma már ezt kiszámolják és megoldják helyettünk a gépek.

10. Barátságkarkötő készítés
A legtöbb kamasz kezén biztosan ott virított a szivárvány minden színében fellelhető barátságkarkötő. A műanyag szálakból csomózott vagy fonalból font karkötők aranykorukat élték, és délutánok mentek el arra, hogy megtanuljuk a megfelelő csomózási technikát és hogy annyit készítsünk, hogy minden barátunk számára jusson legalább három darab belőlük.

Nyitókép: DekiArt/Getty Images