10 érdekesség a Maestro című filmről

A Grammy-díjas zeneszerző, karmester életéről készült filmnek nemcsak a főhősét játssza Bradley Cooper, a rendezést is neki köszönhetjük.

Hollywood ügyeletes szépfiúja a felismerhetetlenségig átalakul a Netflix december 20-ától elérhető filmjében, a Maestro-ban.

Attól a pillanattól kezdve, hogy Leonard Bernstein mindössze 25 évesen berobbant a Carnegie Hall színpadára, hogy először vezényelje a New York-i Filharmonikusokat – amit aztán tíz éven keresztül vezetett is­ –, felemelkedése megállíthatatlan volt. Hosszú pályafutása alatt számos remekművet komponált, melyekből az egyik legismertebb a West Side Story című ikonikus alkotás.

A gigantikus zenész életéről szóló filmet – amely nem kérdésekre válaszol, hanem felteszi azokat –, eredetileg Steven Spielberg rendezte volna, de végül, akárcsak a Csillag születik esetében, a főszerepet is alakító Bradley Cooper rendezte meg.

10 érdekes tény a filmmel kapcsolatban:

1. Cooper gyerekkorában karmester akart lenni

Attól kezdve, hogy gyermekkorában a Mikulástól egy pálcát kapott ajándékba, egészen egyetemista koráig Bradley Cooper gyakran vezényelte láthatatlan zenekarát, „akiknek” kedvenc darabját, Csajkovszkij D-dúr hegedűversenyét (op.35), a zeneirodalom legnehezebb, de legnépszerűbb remekművét vezényelte.

2. Spielberg helyett rendezte

Cooper érdeklődése szinte azonnal feltámadt Bernstein iránt, amikor a forgatókönyvet először kézbe vette. Gyorsan el is olvasta és rengeteg ötlete támadt a darabbal kapcsolatban. Spielberg, bár Bernstein nagy csodálója volt, végül elvetette az ötletet, hogy elkészítse a filmet. Amint ez a tény ismertté vált, Cooper azonnal bejelentkezett a lehetőségre.

fotó: Netflix

3. A film elsősorban szerelmi történet

Bár a legendás zenész pályájának fontosságához nem fér kétség, a film inkább a szerelmi életére koncentrál. Cooper komoly előzetes kutatómunkát végzett a filmmel kapcsolatban, a legapróbb információkat is igyekezett feldolgozni, és közben jött rá, hogy a karmester szakmai életénél sokkal érdekesebb és izgalmasabb a magánélete.

4. Bernstein házában forgattak

A forgatás bizonyos részei autentikus helyszínen, Bernstein házában zajlottak. A legfontosabb elemeket, mint például a csembalót, a zongorát vagy a csillárt, eredeti fényképek alapján alkották újra, és helyzeték az eredeti helyükre.

5. Bradley Coopert minden alkalommal 6 órán keresztül sminkelték

A hitelesség nemcsak az eredeti ház megteremtésében volt hangsúlyos, hanem a fizikai átalakulás tekintetében is. A karmester fiatal korától kezdve, az öregedésének különböző szakaszait is bemutató film forgatásához hatórányi átalakulásra volt szükség. A parókák és a homlokráncok erőteljes érvényesítése mellett olyan speciális eszközt is igénybevettek a maszkmesterek, ami a fülek alakját is megváltoztatta.

6. Nem volt egyszerű a zeneválasztás

A film legfontosabb eleme természetesen a zene volt. Azonban Bernstein olyan sok és kiváló művet komponált, hogy az alkotóknak komoly fejtőrést okozott, hogy melyek legyenek azok, amik a filmbe is bekerülnek, amelyek a zseni életművét a legkiválóbban érzékeltetik.

7. 35 mm-es filmre forgatták

A mai digitalizált filmes világban már szinte teljesen ritka, ha egy alkotást filmre forgatnak. Cooper az első pillanattól biztos volt abban, hogy ezt csak 35 mm-es filmre akarja forgatni, hogy a különböző képarányokkal is egyre jobban ki tudják fejezni az egymástól eltérő korszakokat. „Olyan filmet akartam, amely a kor valódi reprezentációjának tűnik” – nyilatkozta Cooper.

fotó: Netflix

8. Bradley Cooper megtanult zenekart vezetni

Annak érdekében, hogy élethűen visszaadja Bernsteint a karmesteri pódiumon, Cooper számos zenekar próbáit követte a Maestro fejlesztésétől kezdve, egészen a produkció végéig. Teljesen elmerült benne, sokszor a Metropolitan Opera zenekari árkában ült, miközben Gustavo Dudamel és Yannick Nézet-Séguin vezényelt. De nagyon sokszor jelen volt Michael Tilson Thomas próbáin és fellépésein is. Lehetősége volt Dudamel összes próbáján is részt venni, a Berlini Filharmonikusokkal. Nézet-Séguin abban segített Coopernek, hogy összekapcsolja a zenekari vezénylés különböző elemeit Bernstein vezénylési stílusával, beleértve testének minden részét: a vállát, a térdét és a csuklóját is.

9. A ruhák egy része eredeti volt

A film jelmeztervezője, Mark Bridges – aki már dolgozott korábban is Cooperrel – elment Bernstein házába, Connecticutba, ahol találkozott a lányával, Jamie-vel is. Meglátogatta a film fontos helyszíneit, és szemügyre vehette Leonard és Felicia ruháit is, amelyek a mai napig a szekrényben lógtak. Ezek közül több darab is feltűnik a filmben.

10. A két főszereplő speciális rituáléval készült

Bradley Cooper és Carey Mulligan, öt napon keresztül vettek részt egy „álomalapú technika” foglalkozáson, hogy minél hatékonyabban tudják eljátszani a szerepeiket. „Az egyik nap elmentünk Bernstein házába, Connecticutba, és körbejártuk, felfedeztük ezt a technikát, és sokat beszélgettünk a hálószobájukban és az általuk gondozott kertben” – árulta el Mulligan a kulisszatitkokról.

Forrás: mymovies.it

Nyitókép: Netflix

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk: