Egyre több ország tesz kísérletet a négynapos munkahét bevezetésére, és tudományos bizonyítékok sora is alátámasztja a rövidebb munkaidő előnyeit. Az új munkarend gondolata bizakodásra ad okot!
A négynapos munkahét egészen a közelmúltig csupán vágyálom volt, azonban egyre több ország tesz érdemi lépéseket afelé, hogy ez meg is valósuljon. Az utóbbi két esztendőben vállalatok sora értékelte át jelenlegi munkamodelljét és kezdett el kacérkodni a rövidített munkahét gondolatával. Spanyolország élen jár ebben. Az ottani kormány jelenleg komoly kísérletek folytat az erre nyitott vállalatokkal együttműködve. „A négynapos munkahéttel korunk igazi vitájába vágunk bele. Ez egy olyan ötlet, aminek eljött az ideje” – mondta Iñigo Errejón, parlamenti képviselő. Spanyolország után most az Egyesült Királyságban is elindult egy kísérleti program, ami újabb reményt ad arra, hogy a rövidített munkahét lesz az általánosan elfogadott, új munkamodell.
A hat hónapig tartó kísérleti programban mintegy 30 brit vállalat vesz részt, és az érintett munkavállalók ugyanolyan fizetést kapnak, mint amilyet egy ötnapos héten kapnának. „Egyre több vállalkozás tér át a termelékenységre összpontosító stratégiákra, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy a dolgozók munkaidejéből a bérek csökkentése nélkül faragjanak le. Izgatottan várjuk kísérleti programunk eredményét , hiszen érzékelhető a négynapos hét iránti növekvő érdeklődés. 2022 lesz a rövidített munkahét nagy előfutára” – nyilatkozta Joe O’Connor, a program vezetője.
10 érv a rövidebb munkaidő mellett
Egy 2017-es svéd kísérlet keretében a hatórás munkanapokat tesztelték, ami során bebizonyosodott, hogy a kevesebb munkaóra a termelékenység javulásával jár. A kísérletből kiderült, hogy a rövidített munkanapokból származó előnyök tökéletesen ellensúlyozzák a költségeket. És ha ez még mindig nem lenne elegendő, álljon itt további 10 érv a rövidített munkaidő mellett.
1. Kisebb ökológiai lábnyom
Az általános munkarenddel sokkal több erőforrást használunk fel, mint amennyi rendelkezésünkre áll. Ellenben azoknak az országoknak, ahol rövidebb a munkaidő, kisebb az ökológiai lábnyomuk. A rövidített munkahét tehát lehetőséget teremtene egy fenntarthatóbb életmódra.
2. Erősebb gazdaság
Az új munkamodell csökkentené a társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségeket, valamint javítaná a versenyképességet. Hollandiában és Németországban rövidebb a munkahét, mint például az Egyesült Királyságban vagy az Egyesült Államokban, mégis gazdaságaik ugyanolyan erősek vagy még erősebbek.
3. Egészségesebb és hatékonyabb alkalmazottak
Azok, akik kevesebbet dolgoznak, általában óráról órára termelékenyebbek, mint azok, akik rendszeresen túllépik a heti 40 órát. Kevésbé hajlamosak a betegségekre és a hiányzásokra, valamint stabilabb és elkötelezettebb munkaerőt jelentenek.
4. Alacsonyabb munkanélküliség
Lehet, hogy az átlagos munkaidő az utóbbi évtizedekben megugrott, de ez nem egyenlően oszlik meg a gazdaságokban. Míg egyesek éjjel-nappal dolgoznak, másoknak nehézséget okoz, hogy egyáltalán munkát találjanak. A rövidebb munkahét segítene a fizetett és a fizetetlen munkaidő egyenletesebb elosztásában a lakosság körében.
5. Javuló jólét
Ha mindenki több időt tölthetne el saját belátása szerint, az nagymértékben csökkentené a stressz-szintet és javítaná az általános jólétet, valamint a mentális és fizikai egészséget. A kevesebb munka segítene mindannyiunknak, hogy elgondolkodjunk és értékeljük azokat a dolgokat, amelyeket igazán fontosak az életben.
6. Egyenlőség a nemek között
A nők jelenleg több időt töltenek fizetetlen munkával, mint a férfiak. A rövidebb munkahét elterjedése segítene megváltoztatni a nemi szerepekhez való hozzáállást, elősegítené a fizetett és a fizetetlen munka egyenlőbb arányát, valamint hozzájárulna a hagyományosan női munkakörök felértékelődéséhez.
7. Harmonikusabb gyerekfelügyelet
A gyermekgondozás iránti magas kereslet részben a hosszú munkaidő kultúrájából ered, ami kicsúszott a szülők kezésből. A rövidebb munkahét segítene az anyáknak és az apáknak abban, hogy jobban összehangolják idejüket és csökkentsék a gyermekfelügyelet költségeit.
8. Több idő a barátokra
Ha kevesebb időt töltenénk munkával, akkor több időt tölthetnénk egymással – szüleinkkel, gyermekeinkkel, barátainkkal – és több időt fordíthatnánk egymásra. Ezáltal felértékelődnének azok a kapcsolatokat, amelyek értékessé teszik az életünket és hozzájárulnak egy erősebb társadalom felépítéséhez.
9. Zökkenőmentes nyugdíjazás
A hosszú munkaidőről a nyugdíjba való hirtelen váltás traumatikus lehet, gyakran betegséget és korai halált okozhat. A rövidebb és rugalmasabb munkahét által sokkal könnyebbé válna az átmenet az aktív munkaidő és a nyugdíjazás között.
10. Aktívabb társadalmi részvétel
A rövidebb munkaidőből fakadóan mindenkinek több ideje lenne arra, hogy részt vegyen a helyi tevékenységekben és aktívabban jelen legyen a lokális közösségek életében.
Forrás: Secret London/Positive News
Nyitókép: Christin Hume/Unsplash