Akkor is hibázhatsz az edzéseid során, ha már évek óta rendszeresen sportolsz. A rosszul végzett gyakorlatok a teljesítményedet csökkentik, a sérülések kockázatát viszont növelik. Mutatjuk, mire kell mostantól jobban figyelned!
Attól a pillanattól fogva, hogy elkezdtem rendszeresen járni aerobik edzésekre, árgus szemekkel figyeltem mások mozdulatait: hogyan kell felvenni a helyes kezdőpózt, szabályosan guggolni, vagy éppen megtartani a planket? Nem akartam megsérülni vagy meghúzni az izomzatom, így inkább lassítottam a tempón. Természetesen néhány év tapasztalattal a hátam mögött sem állíthatom, hogy minden gyakorlatot helyesen végzek, hiszen mindig van hová fejlődni, de az edzőktől rengeteget tanultam.
A Popsugar újságírója egy ismert fitnesztrénerhez, Max Weberhez fordult hogy megtudja, mik azok a hibák, amelyeket érdemes elkerülni miközben sportolunk. Weber kiemelte, hogy amennyiben az apróbb helytelenségeket is sikerül kiküszöbölnöd, az egész edzéstervedet magasabb szintre emelheted, és sokkal látványosabb eredményeket érhetsz el.
10 hiba, amit lehet, hogy te is elkövetsz a testmozgás során:
- Túl közel vannak egymáshoz azok a napok, amikor edzel.
- Rövidebb vagy hosszabb kihagyás után túl keményen vágsz bele a sportolásba.
- Strukturálatlanul és rutintalanul mozogsz.
- Nem megfelelő az intenzitási szinted.
- Nem figyelsz oda a gyakorlatok helyes elvégzésére.
- Nem végzed el a teljes mozdulatot, például nem guggolsz le teljes mélységben.
- Túl nehéz vagy túl könnyű súlyokkal dolgozol.
- Nem tartasz pihenőidőt.
- Nincs meg a jól kidolgozott edzésterv és a fokozatosság az edzéseidben.
- A kedvenc instagramos fitneszgurudat próbálod másolni, pedig teljesen más a testfelépítésetek és az edzettségi szintetek.
A legfőbb hiba, hogy hirtelen vannak túl nagy elvárásaid magaddal szemben: szigorú diétát követsz és túl megterhelő edzést választasz. A gond ezzel csak az, hogy ezzel nem fejlődni fogsz, inkább csak hátráltatod és sérüléseknek teszed ki magad. Persze, szuper ötlet fitneszguruk bejegyzéseiből inspirálódni, de vedd figyelembe, hogy ők nem most kezdtek keményen sportolni, így az elején inkább csak motivációként kezeld a posztjaikat.
Nyitókép: PintImages/Shutterstock
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- 3 motiváló tipp az edzéshez
- Mikor hatásosabb az edzés: reggel vagy este?
- 7 dolog, amire mindenkinek szüksége van az edzéshez