10 inspiráló nő, akik nélkül ma nem itt tartanánk!

Feminista. A legtöbb embernek egy férfigyűlölő, melltartó-égető nő jut eszébe, aki mérgesen kiabál, de valahogy senki sem hallja. Pedig, a feministák még mindig csupán a nemtől független egyenlőséget szeretnék elérni, immár a 19. század vége óta.

Igaz, hogy az egyenlőség papíron már megvalósult, hiszen kedvünkre szavazhatunk, tanulhatunk és dolgozhatunk (legalábbis a világ fejlett országaiban), azonban a gyakorlatban még mindig sok problémával kell megküzdenünk nőként. Írhatnék itt most elkeserítő statisztikákat a női felsővezetői foglalkoztatottság arányáról vagy az egyenlő bérek kérdéséről, de ehelyett inkább hoztam 10 olyan nőt, akik inspirálnak minket, és akik nélkül ma nem itt tartanánk!

Marlene Dietrich

A hollywoodi színésznő szívesen hordott nadrágot és férfiöltönyöt, a képernyőn és a magánéletében. Ráadáasul mindenzt az 1930-as években, amikor az ilyesfajta öltözködés még tabunak, sőt illegálisnak számított. Neki (is) köszönhetjük, hogy a nők körében is elfogadottá vált a nadrág. „Én az imidzsem kedvéért öltözködőm. Nem magamért, nem a divatért, és nem is a férfiakért.”

Teleki Blanka

Az ő nevéhez köthető az első olyan leányiskola megalapítása, ahol szakszerűen folyt az oktatás Magyarországon. Ekkor még csak 1864-et írtunk, de két évvel később ő vetette fel először a női szavazatijog bevezetését is, hiszen 1848-ban ehhez a nőknek még nem volt joguk. Magyarországon egészen 1918-ig várniuk kellett a a nőknek a hivatalos választójogra.

Yoko Ono

Sokan még mindig őt okolják a legendás Beatles együttes felbomlásáért, ám érdemes egy kicsit a pletykák mögé néznünk, ha Yokoról van szó. John Lennonal közös békés tüntetéseiken olyan ügyekért harcoltak, mint a háború befejezése, de sokszor szólaltak fel politikusok és papok ellen is. „Yoko és én hajlandók vagyunk arra, hogy a világ bohócai legyünk, ha így valami jót cselekedhetünk” – nyilatkozta egy alkalommal Lenon. Yoko a férje halála után is aktívan kampányol a békéért, feminizmusért és az amerikai fegyvertartás korlátozásáért.

Oprah Winfrey

Amerikai televíziós műsorvezetőből, az egyik legbefolyásosabb és leggazdagabb üzletasszonnyá vált Oprah, amióta az eszét tudja, a nők egyenjogúságáért küzd. „Sosem tartottam magam feministának, de azt hiszem manapság nem lehetsz nő ebben a világban enélkül.”

Malala Yousafzai

A fiatal Malala önéletrajzi könyvével tett szert világhírnévre. Az Én vagyok Malala című művében bemutatja, hogyan harcolt azért, hogy iskolába járhasson nemcsak ő, de az összes lány Pakisztánban. Küzdelmét akkor sem adta fel, amikor egy tálib katona közelről arcon lőtte, sőt ez még bátrabbá tette. Malala évek óta járja a világot, és felszólal a lányok és gyerekek oktatási jogaiért.

Hugonnai Vilma

Az első magyar orvosnő, akinek egészen Zürichig kellett elmennie, hogy megszerezhesse egyetemi diplomáját. 1880-ban tért vissza Magyarországra, ahol nem praktizálhatott, hiszen nőként tanulnia sem lett volna szabad. 20 éven át küzdött azért, hogy hazánkban bevezessék a koedukált felsőoktatást. Az ő állhatatos munkájának köszönhetjük, hogy ma nőként egyetemi diplomát szerezhetünk.

Chimamanda Ngozi Adichie

A nigériai származású írónő a „Mindenkinek feministának kellene lennie” című TED beszédével nyert szélesebb körű ismeretséget. „A feminista olyan férfi vagy nő, aki szerint igenis van probléma a mai nemi szerepekkel, és ezt meg kell oldanunk. Jobbnak kell lennünk.” Könyveivel számos irodalmi díjat bezsebelt már, kreatív írást és afrikai irodalmat is tanított a Harvard egyetemen.

Emma Watson

A Harry Potter filmek okos és szép Hermione Grangerjéből a modernkori feminizmus egyik legnagyobb alakjává érett a 29 éves Emma Watson. Emma mindenki figyelmét felkeltette megindító beszédével, amellyel az ENSZ-ben elindította a HeForShe kampányát. „Emlékeztetőül, a feminizmus definíciója a következő: A meggyőződés, hogy a férfiaknak és a nőknek egyenlő jogokkal és esélyekkel kellene bírni. Azaz a nemek politikai, gazdasági és társadalmi egyenlőségének elmélete.”

Michelle Obama

Amikor 2009-ben megválasztották Barack Obamát, az USA első színesbőrű amerikai elnökét, akkor nemcsak ő, hanem a felesége Michelle Obama is történelmet írt, hiszen ő lett az első First Lady, aki Borostyán Ligás egyetemet végzett. Az elnökségi idejük alatt Michelle létrehozta a „Let Girls Learn” mozgalmat, melyben a nemzetközi oktatás fejlesztése és kiterjesztése a cél.

Alexandria Ocasio-Cortez

AOC hatalmas ismertségre tett szert, amikor megszerezte a 2018-ban a Demokrata Párt előválasztását a New Yorki-i 14-es körzetben. Ellenfele, Joe Crowley előtte tíz cikluson át volt képviselője ennek a körzetnek. Még ebben az évben az általános választásokon is sikerült legyőzni ellenfelét, így a hivatalba lépésekor a 29 éves politikus lett a legfiatalabb nő, akit képviselőként beválasztottak az Egyesült Államok Kongresszusába. Igaz, hogy fiatal kora miatt még nem indulhat az elnöki székért, de Donald Trump után őt tartják ma a legbefolyásosabb amerikai politikusnak.

Nyitókép: Pascal Le Segretain / GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: