10 jel, hogy a felnőtt gyereked nárcisztikus

Nehéz lehet már a gyanú is, hogy felnőtt gyermeked esetleg nárcisztikus. De az alábbi jelek segíthetnek tisztábban látni, utána pedig a kapcsolatotok szempontjából egészséges határokat szabni.

Hogy milyen egy nárcisztikus ember, arról már sokat hallhattál, olvashattál. Talán már kívülről fújod, hogy ők nagyobb valószínűséggel mutatnak olyan öncélú viselkedést, mint például a manipuláció és a lekezelő beszéd. De akár a szoros kapcsolataikat is veszélyeztetik az egójuk vagy a felsőbbrendűségük érvényesítése miatt. Ha a felnőtt gyerekeden látsz olyan vonásokat, amelyek alapján erős a gyanúd, hogy nárcisztikus lehet, elképzelni sem tudjuk, milyen nehéz lehet neked. Szomorú vagy, csalódtál – legfőképp magadban. Erős bűntudatot érezhetsz, és azzal ostorozhatod magad, hogy szülőként pocsék munkát végeztél. Ez természetesen nem igaz, ezért próbáld a fókuszt áthelyezni. Bizonyosodj meg arról, hogy a gyermeked tényleg nárcisztikus, amiben az alábbiak is segíthetnek, a felismerés után pedig hatékonyabban tudsz majd a kapcsolatotok és a saját lelki békéd szempontjából egészséges (és nélkülözhetetlen) határokat szabni.

1. Impulzívan cselekszik

Ha a már felnőtt gyermek gyorsan hoz nagy döntéseket, legyen szó akár a nagybevásárlásról, egy utazásról, felmondásról vagy egy új kapcsolat kezdetéről, akkor a szakértők szerint lehetnek nárcisztikus hajlamai. A nárcisztikusokat ugyanis jobban érdekli egy nagy életbeli változás vagy döntés kimenetele (értsd: a másoktól kapott figyelem), ezért elhanyagolják a fontos előzményeket. A National Library of Medicine szerint a nárcisztikusokat túlzottan magabiztos személyiségük és erős egójuk gyakran arra készteti, hogy meghozzák ezeket a rossz döntéseket. Az impulzivitás, a szakértői tanácsok elutasítása és a téves felsőbbrendűség keveréke valószínűsíti, hogy rosszul ítélnek meg egy-egy helyzetet, és olyan döntést hoznak, amellyel kárt okoznak maguknak vagy másoknak. Ha ilyesmi többször előfordult már, és a gyermeked nem vállalta a felelősséget a döntéseiért, az a pszichológiai kutatások szerint szintén a nárcizmus jele lehet.

2. Extrovertált és társaságkedvelő

Ezzel egyébként önmagában még ugyanúgy nincs semmi baj, mint azzal, ha a spórolt pénzén váratlanul vesz egy repülőjegyet magának egy olyan országba, ahová mindig el akart utazni. De ha szülőként már korábban is észrevetted a külső megerősítés iránti igényt a gyerekedben, aki mindig nagyon magabiztos és magas az energiaszintje, felnőttként pedig azt látod, hogy kiterjedt és folyamatosan fejlődő baráti, munkatársi és ismerősi körrel rendelkezik, ahol állandóan a figyelem középpontjában akar lenni, és éhezik az elismerésre, akkor akár gyanút is foghatsz. Persze, az is lehet, hogy egyszerűen ennyire nyitott személyiség a gyereked, önmagában a nagy fokú extrovertáltság még semmi rosszat nem jelent. Ha viszont állandóan azt igényli, hogy csodálják, értékeljék, és minden róla szóljon, nos, az a Psychological Inquiry szerint is okot adhat a komolyabb gyanúra.

3. Nem érez valódi empátiát

Annak ellenére, hogy a Front Psychiatry folyóirat szerint az átlagembernél jobb érzelemfelismerő képességgel rendelkeznek, például képesek felfogni valaki más szomorúságát vagy sebezhetőségét, a legtöbb nárcisztikus nem igazán empatikus. Bár a kutatások szerint úgy tehetnek, mintha támogatnák mások érzelmeit, ez gyakran öncélú tevékenységen, például manipuláción alapul. Szülőként nehéz lehet megbirkózni az empátia hiányával a felnőtt gyermekedben. Sérült határokkal továbbra is csak a bűntudatot és a szégyent fogod érezni, ami minden interakcióval együtt jár, de a megfelelő támogatással továbbléphetsz, és egy egészségesebb kapcsolatnak adhatsz teret.

4. Úgy érzi, jogosult az idődre, energiádra

Gyermekednek állandó igénye van a figyelemre, segítségre, támogatásra és szívességekre? A nárcisztikusok eredendően jogosultnak érzik magukat mindenki idejére, terére és energiájára, de különösen azokra az emberekre, akikkel szorosabb kapcsolatban állnak. Egészséges határok nélkül a szülők mindent megtesznek, hogy segítsenek a gyerekeiknek, akik a legtöbbször kihasználják és megszégyenítik őket. Sok nárcisztikus felnőtt gyerek a diagnózisát is képes arra felhasználni, hogy bűntudatot ébresszen a szüleiben, azzal érvelve, hogy minden az ő hibájuk.

Azonban, ahogy a PNAS egyik cikke is állítja, a nárcizmus eredete a gyerekeknél sokrétű és eredendően összetett. Bár a szülő viselkedése nagymértékben képes befolyásolni a gyermekei életét, a nárcisztikus vonások jelenlétéért nem kizárólagosan ő a felelős.

5. Szeszélyes

Törékeny egójuk és mélyen gyökerező bizonytalanságuk miatt azok a nárcisztikusok, akik nem kapnak elegendő figyelmet vagy megerősítést másoktól, gyakran küzdenek intenzív hangulatingadozásokkal és frusztrációval. De a figyelem sem garancia semmire. Sokszor a kapcsolataik többsége még azzal együtt is felszínes saját igényeik és manipulatív taktikáik vezérlik őket , ami fenntartja az elszigeteltség körforgását az életükben. Ez pedig szintén kedvetlenséget, depressziót és szorongást okoz. Ez tényleg egy ördögi kör.

6. Triggerel és kihasználja a bizonytalanságaidat

Lehet, hogy a felnőtt gyermeked mindenkinél jobban ismer téged, nyitott könyv vagy előtte. Ezzel önmagában megint csak nem lenne baj. Ha viszont már képes a sebezhetőségedet ellened felhasználni vitákban vagy konfliktusokban, az már vörös zászló lehet. Csak egy példa: ha tudja, hogy nem szereted a kiabálást, de ő egyre hangosabban beszél, a végén már üvöltözik veled, hogy megkapja, amit akar, az határozottan nincs rendjén. Vagy ha tudja, hogy bizonytalanságokkal küzdesz a tested, a munkád vagy a párkapcsolatod terén, és ezzel támad, amikor próbálsz határt szabni vagy felhívni a figyelmét a viselkedésére… nos, ezek is nárcisztikus vonások lehetnek.

7. Csúnyán beszél

A Journal of Language and Social Psychology tanulmányai szerint a nárcisztikusok gyakrabban beszélnek csúnyán, illetve vetik be a káromkodásokat, mint az átlagemberek. És ez nemcsak azért van, hogy magabiztosabbnak mutassák magukat, hanem mert figyelmet is keresnek. Manipuláció miatt is bevethetik a káromkodást. Például ha egy családtag bizalmát akarják elnyerni, és tudják, ki az a családból vagy az ismeretségi körből, akit nem szeret az illető, akkor képesek lehetnek hosszasan csúnyákat mondani rá. Ha nálatok is megesett már az ilyesmi, az elég árulkodó jele lehet annak, hogy felnőtt gyermeked nárcisztikus.

8. Love bombing, avagy a kiszámíthatatlan szeretetbombázás

Bár sokan a „szeretetbombázást” vagy a „szakaszos megerősítést” csak a romantikus kapcsolat kontextusában értik, ez plátói és szülői kapcsolatokban is megjelenhet. A nárcisztikus felnőtt gyerekek ajándékokat adhatnak a szüleiknek, sok időt töltenek velük, és úgy tesznek, mintha támogatnák őket beszélgetésekkel, tanácsokkal, sőt kényszerű empátiával, de ez csak a kondicionálásuk eszköze. Azt akarják, hogy minden alkalommal elkötelezettnek, és ami még fontosabb, adósnak érezd magad velük szemben, ezért a „szeretetbombázást” használják, hogy a kegyeidbe férkőzz. Ez a megerősítés körforgása nemcsak manipulatív mindenféle kapcsolatban; a pszichológia szerint ez az egyik legnyilvánvalóbb jele annak, hogy a felnőtt gyermeked nárcisztikus.

9. Tőled várja a megerősítést és az önbizalma növelését

A Psychological Perspectives of Praise című könyv szerint néhány felnőtt gyermek nárcisztikus hajlamát erősítheti, hogy amikor cseperedett, a szülei túlzottan dicsérték. Általában nem ez az egyetlen oka, hogy valaki nárcisztikussá válik, de ez a viselkedés és megerősítési ciklus gyakran folytatódik felnőttkorban is. Vagyis a nárcisztikus felnőtt gyerekek továbbra is a szüleiktől várják a megerősítést és a figyelmet, különösen akkor, ha ezt másoktól nem kapják meg. Legyen szó a karrierjükről vagy arról, hogy aznap reggel mennyire szépek és csinosak, igényelni fogják a folyamatos dicséretet és megerősítést.

10. A nárcisztikus felnőtt gyerek tönkreteszi a különleges alkalmakat és ünnepeket

A nárcisztikus felnőtt gyerekek önző, minden csak rólam szól hozzáállásukkal utálják megosztani a reflektorfényt más emberekkel, eseményekkel és ünnepekkel. Gyakran szabotálják azokat az összejöveteleket, amelyek nem kizárólag róluk szólnak. Enyhébb esetekben felhívják magukra a figyelmet, vagy önmagukat dicsérik a résztvevőknek. De van, hogy káoszt okoznak, vagy kiprovokálják, hogy vita pattanjon ki a vendégek közt. A nárcisztikusok nem félnek a saját igényeik szerint megadni az események alaphangját. Ezt nem ott és akkor érdemes velük tisztázni, mert ahogyan azt a ScienceDirect tanulmányai is sugallják, a legtöbb nárcisztikus csak még izgatottabbá válik, ha egy csoport előtt kerül kínos helyzetbe. Ha pedig úgy érzed, egyedül nem tudod meghúzni a határokat, ne félj szakmai segítséget igénybe venni. Hidd el, utána a folytatás már könnyebb lesz.

Forás: YourTango.com
Nyitókép: The Good Brigade / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)