A világirodalom nagysága emberi léptékkel szinte elképzelhetetlen, azonban vannak olyan alkotások, amik örökérvényű üzeneteket hordoznak magukban.
Korrajzok, társadalmi kritikák, természetfelettiről szóló történetek… a végtelenségig sorolhatnák azokat a témákat, melyek a legnagyobb írókat évszázadok óta foglalkoztatják. Az irodalmi halhatatlanságot nem könnyű kiérdemelni, viszont ezeknek a műveknek sikerült az, ami soknak nem: örökérvényűvé váltak, és nem véletlenül. Természetesen listánk csupán csak ízelítőnek tekinthető, hiszen lehetetlen vállakozás lenne minden ilyen horderejű művet egy cikkbe sűrítenünk, de ha ezeket elolvassuk, már megértjük, hogy miért is olyan fontosak a könyvek.
F. Scott Fitzgerald: A nagy Gatsby
Minden kétséget kizáróan F. Scott Fitzegarld legismertebb műveként tartjuk számon A nagy Gatsby-t. Köszönhető ez annak is, hogy 2013-ban a Leonardo DiCaprio főszereplésével készült adaptáció új szintre emelte annak népszerűségét. Azonban a könyv saját jogán is kiérdemelte az irodalmi halhatatlanságot. A világirodalom (számomra) egyik legkiemelkedőbb alkotása az életről szól. A nagy Gatsby maga az élet, amiben a tökéletességet hajszoljuk, melyben mindenre képesek vagyunk annak a pillanatnak az eléréséért, amiről végig azt hisszük, hogy mindennél többet jelent majd. Gatsby, mi magunk vagyunk! Örök optimisták, hibákkal, akik álmokat hajszolnak és hisznek annak a bizonyos pillanatnak a varázsában. Ő mindvégig hitt abban, hogy egy hamis világ csillogásában megleli azt, ami az élet értelmét jelenti majd. Fitzgerald sajátos társadalmi kritikája pedig éppúgy aktuális napjainkban, mint az 1920-as évek őrült esztendejeiben.
“Gatsby hitt a zöld fényben a minden jót ígérő csodálatos jövőben, amely évről évre messzebbre kerül tőlünk. Akkor nem lehetett a miénk, de nem baj – holnap majd gyorsabban szaladunk, kinyújtjuk utána a karunkat… és majd egy szép reggelen… De mi kitartóan evezünk tovább az árral szemben, ami kíméletlenül visszasodor bennünket a múltba.”
Charles Dickens: Twist Olivér
Dickens műve sem ígér könnyed szórakozást, viszont én azt megígérhetem, hogy Twist Olivér története mindenkit magával ragad majd. Egy gyermek élettörténete, aki nem a természetfeletti gonosszal, hanem annál sokkal rosszabbal kell, hogy szembenézzen, az emberi gonoszsággal és romlottsággal. Olvasása közben végig együtt élünk vele és mindvégig teljes szívünkből szurkolunk azért, hogy végre boldog és nyugodt élete lehessen, hiszen mind tudjuk, hogy ártatlan még ő ehhez a sok szenvedéshez, amit a sors rámért.
„Világunk: a csalódások világa – gyakran épp azok a reményeink csalnak meg, melyeket leginkább melengettünk, s amely remények természetünk legszebb vonásai.”
George Orwell: Állatfarm
Orwell társadalomkritikái máig megkérdőjelezhetetlenek és történeteinek mozgatórúgói napjainkban jelen vannak az életünkben. Az Állatfarm pedig a maga egyszerűségével érdemelte ki azt a nagyszerűséget, hogy irodalmi alapműként tekintsünk rá. Megdöbbentő, zseniális és befejezése után sokáig gondolkodásra késztet. Könnyed kis olvasmány helyett ugyan rövid, de annál velősebb korrajzot kapunk. Orwell tökéletes érthetőséggel ábrázolja a demokráciának álcázott diktatúrák felemelkedését és az egyeduralmi rendszerek kialakulásának minden egyes mozzanatát. Teszi ezt egy olyan környezetben, ahol a legjobban érzékeltetni tudja a társadalmi különbségeket, azaz egy farmon.
„Ehelyett oda jutottak, hogy senki sem meri többé kimondani, amit gondol. Fel sem merül benne a lázadás, vagy az engedetlenség gondolata.”
William Golding: A legyek ura
A legyek urának súlya van és nem véletlenül került listánkra. Ez a könyv, amiről szerintem még ajánlót is nehéz írni, hiszen olyan mélyen érinti meg az olvasót, amire csak kevés mű képes. A történet gyerekekről szól, akik egy szerencsételen balesetből kifolyólag egy szigeten kénytelenek berendezkedni az életre. Talán éppen ezért rendíti meg az olvasót mindaz a kegyetlenség, dráma és tragédia, ami a lapok között rejtőzik. Megrázó, felkavaró és zsigerien elgondolkodtató. Ha elolvassátok és készen álltok rá, érdemes lesz feltenni magatoknak a kérdést, hogy mit tettetek volna azon a szigeten?
„A legnagyobb gondolatok mindig egyszerűek.”
J. K. Rowling: Harry Potter
Evezzünk kicsit könnyedebb vizekre, hiszen egy olyan történetet is szeretnék ajánlani, amivel együtt nőttünk fel. Ez természetesen nem más, mint J. K. Rowling és az ő megismételhetetlen varázsvilága. A Harry Potter alapmű, viszont senki ne szégyellje magát, ha még nem olvasta, hiszen a könyv ugyanannyira szól felnőtteknek, mint gyerekeknek. A filmeket mindannyian láttuk és mindannyiunkat magukkal ragadtak, lenyűgöztek, viszont azzal nem árulok el semmiféle titkot, hogy a lapok között még több varázslat rejlik. És az is biztos, hogy mindig lesz mit tanulnunk belőlük.
„Álmainkban olyan világban járunk, ami csak a miénk.”
Oscar Wilde: Dorian Gray képmása
A Dorian Gray képmása Wilde eredeti története, melyet hosszú-hosszú éveken át ki sem mertek adni. A jóképű fiatalemberről írt regénye ugyanis a maga korában igazi botránykönyvnek számított. Talán azért, mert a viktoriánus kori Anglia lakói magukat vélték felfelezni a sorok között, vagy szimplán csak azért, mert addig tabunak számító témákat is feldogozott? Mi felismerjük magunkban Dorian Grayt? Lelkünk romlottságát ugyanis, ahogy akkor, úgy ma is rejtegetjük, igaz nem egy festményben, hanem a tökéletes álca mögött. Wilde műve tehát nemcsak irodalmilag, hanem filozófiailag is igazán fontos. Mit ér az örök fiatalság, ha a testi örömök már nem elégítik ki az embert? Meddig tart a jó és hol kezdődik a rossz? És tényleg minden tettünkért súlyos árat fizetünk? Ezekre a kérdésekre, és még sok másikra is, választ kaphatunk ebből az alkotásból.
„Az örök fiatalság titka nem más, mint hogy soha ne legyen olyan érzelme az embernek, ami rosszul áll neki.”
Homérosz: Íliász
Az Íliász fontosságát nem kell, hogy hangsúlyozzuk, hiszen a világirodalom egyik legjelentősebb alkotása. A Homérosznak tulajdonított eposz az egyik alapja mindannak, amit a trójai mondakörról és a görög mitológiáról részletesen tudunk. Nem egy könnyű olvasmány, viszont ahogy megérünk rá, megleljük benne Akhilleusz történetének valódi mondanivalóját. Az Íliász nem könyv, hanem történelem, így nem kérdés, hogy egyszer mindenki életének részévé kell, hogy váljon.
„Baj után a bolond is okos már.”
Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg
Ahányszor olvassuk A kis herceget, annyiszor kaphat más jelentést a történet, annyiszor jelenthetnek nekünk mást a sorok, és annyiszor érinthet meg minket más és más a történetből. Ez az, amit úgy gondolom, érdemes többször elolvasni. Életünk különböző szakaszaiban ugyanis mindig új értelmet nyerhet ez a szívhez szóló és kifejezetten fontos történet barátságról, szeretetről és a lélekről.
„Lehet, hogy már én is olyan vagyok egy kicsit, mint a többi felnőtt. Lehet, hogy megöregedtem?”
Stephen King: Borzalmak városa
Az ilyen listákon a horror királya leggyakrabban a Ragyogással vagy az AZ-zal képviselteti magát. Vallom, hogy King szinte minden írása mestermű és azt is tartom, hogy ha egyet elolvas valaki, akkor hamar az író bűvkörébe kerül. Monumentális művei helyett ezúttal egyik legkorábbi regényét ajánlom. Ez nem más, mint a Borzalmak városa, amiben 1975-ös kiadása ellenére is minden Kingre jellemző momentum és eszköz felsorakozik. Egy korai vámpírtörténet, Bram Stoker Drakuláját alapul véve még azokból az időkből, amikor nem volt divat rajongani az örök életű vérszívókért. Egy harc a gonosz ellen, rettegés az ismeretlentől, egy olykor nyomasztó, de mégis magával ragadó alkotásban.
„Az élet kellős közepén is a halál leselkedik ránk.”
J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura
A világ leghíresebb, legszebb és legmonumentálisabb tündérmeséjének nem kell cégér, hiszen Tolkien világának minden egyes – még a legapróbb – darabja is önmagáért beszél. A Gyűrűk Ura maga a csoda és minden egyes lapja kincset ér. Én csak annyit tudok tanácsolni, hogy olvassátok el. De ne most! Akkor olvassátok, amikor készen álltok rá, amikor szükségetek van a reményre. A Gyűrűk Ura annyi más mellett, ezt adja leginkább nekünk, reményt… mert az még a legsötétebb napokon is ott rejtőzik valahol.
„Kevesen látják, hova viszi őket az útjuk, amíg a végére nem érnek.”
Nyitókép: RomoloTavani/Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:
- Könyvek (nem csak) a magyar labdarúgás rajongóinak
- Életrajzi könyvek, amikből mi is motivációt nyerhetünk
- Stílusos olvasmányok: könyvajánló divatrajongóknak