A demencia számos formában beköszönthet az életünkbe, ám ha figyelsz a szeretteidre, ez a tíz jel segít abban, hogy időben észre vedd a bajt.
Tudtad, hogy valójában a demencia nem is egy konkrét betegség? A szakirodalomban ugyanis a demencia egy gyűjtőfogalom olyan tünetegyüttesre, amelyeknek a hátterében széles skálájú kiváltó okok állhatnak. Közös nevezőjük azonban a betegség következtében kialakuló mentális és érzelmi hanyatlás, emlékezetzavar. Bár elsősorban főleg az idősebb generációt érinti, bizonyos esetekben a demencia már a 30-40-es korban is megmutatkozhat. A sokszor csendesen beköszöntő, s az évek során erősödő tünetek miatt nehéz a diagnózis felállítása, és gyakran már csak akkor derül fény a problémára, amikor már a hanyatlás súlyos tünetei mutatkoznak meg. Igaz, a demencia a tudomány jelenlegi állása szerint nem visszafordítható, a kiváltó okok feltérképezésével és célzott terápiával lassítható folyamat. Így különösen fontos, hogy időben felismerjük a jeleket. Az alábbi 10 tünet felismerése pedig sokat segíthet ebben.
1. A szarkazmus félreértése
Bár azt nem ajánljuk, hogy mindenkit elküldj orvoshoz, aki nem nevet a csípős vicceiden, ha azt veszed észre, hogy egy családtagod vagy szeretted számára hirtelen gondot okoz felismerni a szarkazmust, csak tartsd nyitva a szemed. Kutatások ugyanis kimutatták, hogy bizonyos, demencia tüneteivel járó betegségek, mint az Alzheimer is, megnehezítik az érintettek számára azt, hogy „a sorok között olvassanak“. A betegek elveszítik azt a finom érzékelésüket, amivel a hangsúlyt és az árnyaltságot felismerhetik a beszédben, így elkezdik szó szerint értelmezni a hallottakat. Ez nem csupán a családi anekdotázásnál mutatkozhat azonban meg, az FTD-ben (vagyis frontotemporális demenciában) szenvedő betegeknél például megfigyelhető, hogy a hazugságot is nehezen ismerik fel. (Érdekes, hogy az Alzheimer-kóros embereknek viszont ez nem okoz problémát.) Ez a sajátos tünet sajnos védtelenné teszi őket a csalókkal szemben is.
2. Gyakori elesés
Egy 2021-es kutatás szerint az Alzheimer egyik korai jele lehet, ha gyakorivá válnak az ilyen jellegű háztartási balesetek. A Frontiers in Neuroscience című folyóiratban megjelent tanulmány megállapította, hogy már a diagnózishoz vezető súlyosabb tünetek kialakulása előtti években is megnő az esések kockázata az Alzheimerrel küzdő páciensek körében. Érdemes tehát megelőzésképp a kor előrehaladtával nagyobb figyelmet szentelni az egyensúlyérzék javításának, s a látszólag ok nélkül gyarapodó balesetek esetében pedig nem árt gyanakodni.
3. A szociális normák megtagadása
Ahogy öregszünk, mindannyiunkon megfigyelhető, hogy kevésbé toleráljuk a körülöttünk lévő világ szabályait. A demenciában szenvedőknél azonban ez egészen extrém magasságokba is rúghat. Nem ritka, hogy olyan szinten elveszítik realitásérzéküket, hogy kisebb bűncselekményeket is képesek elkövetni, a bolti lopástól egészen a mások házába való betörésig. Azonban akkor is érdemes gyanakodni, ha nem csap át ilyen szélsőségekbe a szerettünk viselkedése, a váratlanul feltörő, kéretlen megjegyzések és a szokatlanul illetlen viselkedés is jele lehet ugyanis a hanyatlásnak. Kevesen tudják, hogy – mint azt fent is említettük – a demencia nem csupán az idősebb generáció betegsége. Már a 30-as, 40-es éveinkben is utolérhet bennünket, így a hirtelen viselkedésváltozást ebben az időszakban sem szabad félvállról venni.
4. Olvasási nehézségek
A demencia tüneteivel járó betegségek gyakran nehezítik meg az érintettek életét olyan módon, hogy a szemük mozgása „lecsökken“, s kevésbé válik tudatossá. Ez megfigyelhető olvasás közben: előfordul, hogy a betegek sorokon ugranak át anélkül, hogy észrevennék. De akár hétköznapi helyzetekben is, amikor úgy tűnik, mintha „elbambulnának“ vagy „bámulnának“ bizonyos tárgyakat vagy embereket.
5. Romlott ételek fogyasztása
Talán az egyik legmegdöbbentőbb tünete lehet a demenciának, amikor azt látjuk, hogy szeretteink elfogyasztanak már látványosan romlott ételeket is. Ennek egyik oka, hogy a szaglásuk és ízlelésük is legyengülhet a betegség következtében, s olyan ételeket is képesek megenni, amihez egy egészséges embernek biztosan nem lenne gusztusa. A mentális hanyatlás miatt azonban előfordulhat az is, hogy egész egyszerűen nem tudják megkülönböztetni az élelmiszereket az egyéb tárgyaktól. Így olyan dolgokat is megehetnek, ami abszolút nem az emberi testbe való – példának maradjunk csak a papírnál.
6. Hétköznapi tárgyak elfelejtése
Itt nem csak arra gondolunk, hogy hová tettük a kocsikulcsot, hanem arra a felejtésre, amikor az egyszerű használati tárgyak elveszítik értelmüket a demenciában szenvedők számára. Ez megmutatkozhat abban, hogy keresik a megfelelő szavakat a dolgokra, de abban is, hogy egy adott pillanatban már gőzük nincs arról, mire használhatnák például az esernyőt. A legfurcsább benne az, hogy a tünetek megjelenésekor ezek az emberek gyakran az életük más területein mentálisan szárnyalnak, ebből is látszik, hogy a demencia milyen sokféle formában jelentkezhet az életünkben.
7. Illetlen viselkedés és az empátia elvesztése
Demencia esetén, akárcsak a szociális normák, úgy mások érzései is háttérbe szorulhatnak. A korábban udvarias és figyelmes emberekből rövid idő alatt válhat egy szókimondó, már-már érzéketlen személy, aki látványosan fittyet hány arra, milyen következményekkel jár a viselkedése. Ez az egyik legnehezebb pontja egy demens ember gondozásának, hiszen sokszor elveszítik azt a képességüket, hogy felmérjék a szavaik súlyát, s hogy a társadalmi normáknak megfelelően cselekedjenek.
8. Kényszeres viselkedés, például gyűjtögetés
Jogos a kérdés, hogy hol bújik meg a kényszeresség határa? Nem könnyű felismerni ezt a tünetet, pláne, hogy mind elfogultak vagyunk a szeretteinkkel szemben. A rögeszmésség pedig sokféle módon megmutatkozhat, kezdve a mániás takarítástól (vagy annak hiányától!) az extrém gyűjtögetésig. A felismerés kulcsa talán a változásban rejlik: ha azt vesszük észre, hogy egy családtagunk lassan belecsúszik egy furcsa viselkedésbe, például papírhulladék felhalmozásába, nem árthat egy neurológiai kivizsgálást kérni.
9. Nehézségek a pénzügyekben
Életünk egyik olyan területe, ami a legnagyobb fókuszt kívánja meg tőlünk, az a pénzügyek kezelése. Különösen napjainkban, amikor egyre kevesebb készpénzt használunk, s a fizetés gyakran már virtuálisan történik, a demenciában szenvedőknek egyre nehezebb lesz nyomon követni számláikat és kiadásaikat. A kifizetetlen számlák, felhalmozott tartozások erős jelei a kognitív hanyatlásnak, ezért ezen a területen is erős támogatást igényelhetnek a betegek.
10. Beszédzavar
A demencia egyik legnyilvánvalóbb tünete az összes közül, amikor szeretteink beszédében figyeljük meg a változást. Lehet, hogy a mentális folyamataik még érintetlenek, de ha azt vesszük észre, hogy nehezen formálják a szavakat, többször vissza kell kérdeznünk, mit is szeretnének mondani, egy erős indikátora annak, hogy orvosi kivizsgálásra van szükségük. Az eltorzult beszéd vagy a nehezen megtalált szavak mind-mind a demencia jelei lehetnek, így nem szabad félvállról venni a tünetet.
Ha a fenti tünetek valamelyikét (esetleg többet is a felsoroltak közül) észreveszed valamelyik családtagodon, érdemes szakember segítségét kérni. A demencia korai tüneteit ugyanis felismerni nem könnyű, de ha az orvosok már tudják, mi a baj, célzott terápiával lassítható szeretteink kognitív hanyatlása.
Nyitókép: Maskot/Getty Images
Forrás: yourtango.com
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Felesége jelentette be: Bruce Willis demenciával küzd
- Demencia esetén is sokat segíthet a zeneterápia
- A hosszú, és aktív élet titka – megfontolandó gondolatok a világ legidősebb modelljétől