A királyi család élete mindig nagy érdeklődésre tart számot, és bár azt hihetnénk, hogy már mindent tudunk róluk, mindig derülnek ki újabb, meglepő információk.
III. Károly király közismerten a leghosszabb ideig hivatalban lévő örökös volt a brit történelemben. Mindössze 3 éves volt, amikor nagyapja, VI. György király meghalt, édesanyja, II. Erzsébet királynő pedig a brit történelem leghosszabb ideig, (70 évig) tartó történelmi uralkodása után lépett a trónra.
Bár a királyi család élete zárt kapuk mögött zajlott, a nyilvános eseményeken való részvételüket mindig alapos sajtóvisszhang követte. Diana hercegnével kötött házassága, majd későbbi válásuk, és az évtizedek óta tartó szerelmi kapcsolatának felvállalása is jócskán adott témát az újságoknak. A családról közreadott hivatalos fotókon minden rendben lévőnek tűnt, ám az ő „házuk” sem volt mentes a családi viszályoktól.
Gyakran tűnt úgy, hogy nyitott könyvként élik az életüket, s mi, mezei kívülállók minden oldalt ismerünk, de van pár olyan tény, amit nem biztos, hogy eddig tudtál az újdonsült királyról.
10 érdekes tény III. Károlyról
1. Károly volt az első királyi baba, aki a 20. században születtet a Buckingham-palotában. A helyi híradások beszámolója szerint gyönyörű baba volt, de már azt is egyértelműsítették ekkor, hogy egyhamar nem fog a trónra kerülni. A jóslatok beigazolódtak, hiszen 73 éves volt, amikor édesanyja halála után átvette az uralkodást.
2. 9 évesen lett herceg. A még gyermek Károly, tízéves sem volt, amikor megkapta a walesi herceg címet. Ezt a titulust csak férfi kaphatja, és nem automatikusan történik a kinevezés. Az ifjúkorban megkapott címmel ő volt Wales leghosszabb ideig szolgálatban lévő hercege.
3. Névcsere is szóba jöhetett volna III. Károly esetében, ugyanis nem ritka, hogy uralkodói nevet választanak maguknak az uralkodók, ami eltér a születéskor kapott nevüktől. A nép azért is tartotta elképzelhetőnek a névcsere lehetőségét, mert a Károly név nem feltétlenül cseng jól a brit történelemben. I. Károlyt hazaárulásért végezték ki, fia, II. Károly pedig évekig élt száműzetésben. De végül Károly kitartott az eredeti neve mellett, így III. Károlyként írja tovább a család történelmét.
III. Károly arcai
4. Kiváló csellós volt. Gyerekként tanult zongorázni, csellózni és trombitázni is, s bár nagy zenei karriert nem biztos, hogy befutott volna, egyetemistaként még zenekarban is játszott.
5. „Egyszarvú” a beceneve. Az USA-ba látogató egyes méltóságoknak saját beceneveket is adnak a titkosszolgálatok. III. Károly az Unicorn nevet kapta, amely Skócia nemzeti állatára, az egyszarvúra utal, miután az állat több mint 600 éve szerepel a címerükben.
Trícia Nixon és Károly herceg Fotó: David Cairns/Getty Images
Szerelmek és csalódások
6. Richard Nixon szívesen összeboronálta volna a lányával. Az Amerikai Egyesült Államok egykori elnöke, több ízben is kísérletet tett arra, hogy Trícia nevű lányát közelebbről is összeismertesse a fiatal herceggel. Egy washingtoni hivatalos látogatás alkalmával az elnök minden alkalmat megragadott, hogy Károlyt a lánya mellé ültesse a szigorú protokoll ellenére. Károlyt rendkívül módon szórakoztatta az akció, évtizedekkel később, Kamillával is többször felemlegették Nixon próbálkozásait.
7. Diana előtt, a nővérével randevúzott. Károly a húszas éveiben kiváló partinak számított, az előkelő családból származó lányok pedig potenciális hercegnéként jöhettek számításba. Egy, a windsori kastélyban megrendezett partin találkozott Diana nővérével, Lady Sarah Spencerrel, aki meghívta egy lovaglásra a birtokukra. Ezen az eseményen tűnt fel az akkor 16 éves Diana is. Innentől pedig ismert a történet, hiszen nem Sarah lett a herceg felesége.
8. Békát is elneveztek III. Károlyról. Egy újonnan felfedezett, veszélyeztetett békafajnak azért adták a Károly herceg-pataki béka nevet, hogy ezáltal is elismerjék az esőerdők védelmében és a klímaváltozás érdekében tett törekvéseit.
9. Gyerekkönyvet írt. 1980-ban The Old Man of Lochnagar címmel, írt mesekönyvet, azokból a történetekből, amiket korábban az öccseinek, Andrásnak és Edwardnak mesélt. A történetek központi figurája egy öregember, aki különböző barlangokba járt, ahol nyugalmat és forró fürdőt keresett. A könyvből évekkel később animációs film is készült.
10. Nem koronázták azonnal királlyá. Bár hivatalosan Erzsébet királynő halála után rögtön király lett Károly, a koronázás még várat magára. Az Egyesült Királyság először méltó módon meggyászolja szeretett királynőjét, majd a gyász idejének leteltével kezdi el a felkészülést az új uralkodó ünnepélyes beiktatására.
Forrás: mentalfloss.com
Nyitókép: Justin Setterfield/Getty Images