A foci, a kosárlabda, a baseball, az autósportok, sőt még a boksz is kifogyhatatlan témát biztosít a filmkészítőknek és ők bizony szerencsére gyaktan élnek is a sport által biztosított inspirációval.
Legyen szó életrajzi ihletésről vagy fikcióról, üzleti oldalról vagy sportértékről, egyéni történetekről vagy csapatsportokról, nincs olyan, amiről ne készült volna legalább egy kiemelkedő alkotás. Listánkat úgy készítettük el, hogy az általunk felsorolt tíz film közül mindenki találjon kedvére valót, így témáiban ezúttal egy elég széles skálát jártunk körbe.
Richard király
A 2022-es Oscar-gálán Will Smith vehette át a legjobb férfi főszereplőnek járó elismerést, melyet a Richard királyban nyújtott alakításával jogosan érdemelt ki az Akadémiától. A 2021-ben bemutatott mozi egy életrajzi ihletésű alkotás, ami minden idők talán legsikeresebb testvérpárjának történetét mutatja be. Smith egy Comptonban élő, Richard Williams nevű apát formál meg, aki két saját gyermeke mellett még három lányt nevel. Azonban Richard Williamsnek sajátos elképzelése van lányai útjáról, amit már születésük előtt alaposan dokumentált és bizony az azok sikerére irányuló tervtől egy pillanatig sem szándékozik eltérni. Fejébe vette, hogy Serena és Venus teniszcsillagok lesznek. Az apa és a lányok tehát mindent erre a döntésre tesznek fel, azt pedig, hogy miként sikerül elérni a rég tervezett célokat Will Smith valaha volt legjobb filmjéből derül ki.
Góóól!
Nem egy filmtörténeti klasszikus ugyan, viszont listánkon helyet kell, hogy kapjon a 2005-ös Góóól! címet viselő focis mozi is, mert a műfajában viszont kifejezetten jól sikerült alkotás ez a kissé könnyed történet. A sztori, maradjunk annyiban, hogy elég kiszámítható és nagy világmegfejtést ne is várjunk tőle, adott ugyanis egy fiatal fiú, akinek minden vágya, hogy híres focista legyen. Főszereplőnk Santiago, aki mindent meg is tesz álmáért és kitartásának köszönhetően hamarosan a Newcastle Unitednál találja magát. Azonban míg a pályán csak a tehetség számít, addig a háttérben óriási a rivalizálás és még innen sem olyan könnyű nyerni, mint mi azt gondolnánk. A filmben egyébként olyan élő legendák vállaltak annak idején szerepet, mint David Beckham, Zinedine Zidane vagy éppen Alan Shearer. Szóval focirajongóknak ez alapmű és ami a legjobb benne, hogy a Góóól! egy pillanatra sem akar több lenni, mint ami. A későbbiekben egyébként még két folytatást kapott, 2007-ben Santiago már a Real Madrid keretét erősítette, a harmadikban pedig már nem is ő a főszereplő, így haladjunk is tovább…
Mélyütés
2007-ben Jake Gyllenhaal is egy sportfilmben csillogtatta meg tudását és mint az nála már-már megszokott, nemcsak teljesen átszellemült a szerep kedvéért, hanem még elképesztő átalakuláson is keresztül ment. A színész ugyanis a Mélyütésben prezentálta élete formáját. A történet szerint a sikeres boxoló, Billy Hope csillogó élete egyik percről a másikra változik igazi rémálommá. Szeretett felesége gyilkosság áldozatává válik és innentől kezdve Billy el is indul a lejtőn. Az alkohol és a drogok fogságába esik, házát el kell árverezni, sőt még a versenyzéstől is eltiltják. Viszont ott van a lánya, akinek apa kell, így egy pofon után szépen lassan elkezdi újra felépíteni romokban heverő életét és Billy Hope hamarosan újra az lesz, aki volt. Érdekességként még megjegyeznénk, hogy egyébként az eredeti tervek szerint Eminem lett volna a főszereplő, azonban a zenész 2012-ben kiszállt az évek óta tervezett projektből, de ettől függetlenül is elismerte Gyllenhaal munkáját.
Air – Harc a legendáért
Nem klasszikus értelemben vett sportfilm, azonban témájában mégiscsak illik a listánkra. 2023-ban Ben Affleck rendezésében és Matt Damon főszereplésével bemutatásra került az Air – Harc a legendáért című mozi. A történet 1984-ben indul, amikor is a Nike eladásai igencsak alulmaradtak a konkurens márkákkal szemben. A sportszergyártó óriásnak tehát egy igazán nagy dobásra volt szüksége ahhoz, hogy a felszínen tudjon maradni. A céget pedig a vezetők szerint senki más nem mentheti meg, mint a mára már legendává vált, akkoriban viszont még kezdő kosaras, Michael Jordan. 1984-ben tehát el is készül az első Air Jordan, mely klasszikus piros-fehér színállásban mutatkozott be az NBA-ben még csak szárnyait bontogató játékoson. A többi pedig már tényleg történelem. Az Air – Harc a legendáért pedig azért nem klasszikus sportfilm, mert nem magára a kosárlabdára összpontosít. A mozi inkább a sporthoz szorosan kapcsolódó üzleti részt mutatja be, de ez mit sem von le az értékéből.
Hajsza a győzelemért
Természetesen az olyan technikai sportok is bőven szolgáltatnak témát, mint például a Forma-1, így a száguldó cirkusz történéseit is többször filmre vitték már. Ezek közül az egyik legkiemelkedőbb alkotás, a 2013-as Rush, azaz a Hajsza a győzelemért. A mozi az 1976-os F1-es szezonba repít minket vissza, amikor is James Hunt és Niki Lauda a végsőkig versenyben voltak a világbajnoki címért. Chris Hemsworth előbbit, míg Daniel Brühl utóbbit személyesítette meg. Hunt a Forma-1 igazi sztárjaként, míg Lauda az 1975-ös világbajnoki trófeával a háta mögött készült mindenkit maga mögé utasítani. A mozi érdekessége egyébként az, hogy a Ferrari és a McLaren színeiben is győzni tudó Lauda csak a Hajsza a győzelemért rendezőjének, Ron Howardnak engedte meg, hogy filmre vigye életének legalább ezt az egy szakaszát.
Tűzszekerek
Az 1981-es Tűzszekerekben a Hajsza a győzelemérthez hasonlóan ismét egy rivalizálás történetét követhetjük nyomon. A film keretét itt viszont két rövidtávfutó története adja. Eric Liddell és Harold Abrahams az 1924-es párizsi olimpiára készülve, mindent egy lapra feltéve versenyeztek egymás ellen. Abrams Isten dicsőségéért fut, míg Liddellt a bizonyítási vágy hajtja a végső cél felé. Mivel mindkettejüknek a sport az élete, a film konfliktusaikon keresztül és a köztük lévő ellentéteket kidomborítva mutatja be a sztorit. Az Angliát képviselő futók egyike végül 100 méteres, másikuk pedig 400 méteres síkfutásban arat győzelmet.
Mindent egy lapra
Ezen a ponton komoly lelki vívódáson mentem keresztül, mert az én kedvenc sportos, Adam Sandler-filmem A vizesnyolcas. Viszont komolyra fordítva a szót azért filmográfiájában találunk ettől ütősebb alkotást is. A színész ugyanis a 2022-ben megjelent Mindent egy lapra című filmben nyújtott alakításával még a SAG Awards jelölést is kiérdemelte. A Jeremiah Zagar rendezésében készült alkotásban a főszereplő és a legendás Le Bron James is közreműködtek mint producerek, így nem is meglepő, hogy minden képkockája átadja a kosárlabda iránti szeretet. Sandler egy kiégett, küszködő játékosmegfigyelőt alakít, akinek minden reménysége egy Spanyolországban felfedezett streetballjátékosban van. Az NBA új reménységét egyébként a spanyol válogatott, Juancho Hernangómez formálta meg, így a film hozzáadott sportértéke is megkérdőjelezhetetlen, illetve az is sokat dobott rajta, hogy olyan ikonok tűntek fel benne, mint az imént is említett LeBron James vagy Shaquille O’Neal, Julius Erving, Seth Curry és Allen Iverson. Sandler pedig a filmnek köszönhetően évtizedekre visszanyúló karriejének legjobb kritikáit kapta.
Pénzcsináló
Gyűjteményünkből persze Brad Pitt és a Pénzcsináló sem maradhatnak ki. 2011-ben Michael Lewis valós történeten alapuló regényének adaptációjaként került a mozikba ez a sokak által jogosan nagyra értékelt alkotás. A Pénzcsináló az Oakland Athletics baseballcsapat és a csapatfőnök, Billy Beane sikersztoriját meséli el. Az Air – Harc a legendáért alkotáshoz hasonlóan azonban itt sem a sport, hanem – mint a cím is sejteti – a pénz kerül fókuszba. A Pitt által megformált Bean és asszisztense, a fiatal közgazdász (Jonah Hill) a sztárcsapatoktól jóval szerényebb költségvetésből épített fel egy olyan együttest, mely minden addigi rekordot megdöntve írta be magát a sporttörténelembe. Azt pedig, hogy hogyan csinálták meg a lehetetlent, tökéletesen elmeséli a Pénzcsináló.
Szabadság, szerelem
Történelmi megközelítésből bemutatott filmet eddig nem mutattunk, így ezt most pótoljuk is, mégpedig egy magyar mozival. Az Andy Vajna közreműködésével készült, 2006-os Szabadság, szerelem ugyanis műfajában igencsak kiemelkedő alkotás volt. A forradalmi főszerepeket olyan hazai sztárok jegyezték, mint Dobó Kata, Fenyő Iván, Csányi Sándor vagy Gesztesi Károly, a sportértéket hozzáadó vízilabda-szálban pedig az olimpiai bajnok pólócsapatunk vette ki részét. A művészeket ugyanis nem más készítette fel a szerepekre, mint Benedek Tibor és Fodor Rajmund, a legendás melbourne-i olimpiai elődöntőt felidéző jelenetekben pedig olyan kiváló sportolók személyesítik meg az orosz játékosokat, mint Kiss Gergely, Székely Bulcsú vagy Szécsi Zoltán. A fókuszt természetesen a Magyarország történelmében igencsak meghatározó esemény, az 1956-os forradalom kapta, melynek egyes kontextusaiban nem is gondolnánk, milyen nagy jelentőséggel bírt a vízilabdacsapat abban az évben, Melbourne-ben szerzett aranyérme, amivel a sporton keresztül prezentálták, hogy milyen erős is a nemzet.
Rocky
És itt bizony szerepelnie kell minden idők egyik legnagyobb klasszikusának, Sylvester Stallone élete fő művének, egyik személyes kedvencemnek, a Rocky-sagának. A sorozat 1976-ban indult világot meghódító útjára, majd Stallone főszereplésével még négy folytatást kapott. A kisstílű bokszolóból vált bajnok története pedig máig is igen népszerű, hiszen a kultmozit 2006-ban szintén a sztárral támasztották fel, ekkor készül el a Rocky Balboa. Azonban a 2010-es évek közepén Stallone végleg kiszállt a ringből és a franchise a Creed szériával bővült. Ez esetben a sok közül nem tudunk egy Rocky vagy egy Creed filmet sem kiemelni, így listánkat rögtön nyolc mozival zárjuk le.
Nyitókép: James Drake/Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:
- Februári filmajánló: Priscilla Presley és szuperhősök is debütálnak a hónapban
- 5 kultikus film, amitől garantáltan jobb kedved lesz
- Minden idők legsikeresebb filmjei: ezek a mozik taroltak az Oscar-on