Sok időt töltesz otthon és már az összes könyv megfordult a kezedben? Unalmadban már lassan mesterszakáccsá válsz? Ha nem tudod, hogyan foglald le magad, akkor van számodra 100 tippünk.
Idén már sokan megtapasztalhattuk, milyen az otthonunk falai között rekedni. A home office vagy a távoktatás egész nap a képernyő elé szegez és amire végezel a feladataiddal, már rég besötétedett. Szerencsére arra még van időd, hogy gyorsan leszaladj a boltba és egy sétával levezesd a feszültséget. De amikor nyolcat üt az óra, tanácstalanul ülsz a kanapén, és azon gondolkodsz, mivel szórakoztasd magad? Esetleg a munkahelyed ideiglenes leállása vagy a karantén miatt egész nap ez a helyzet? Ne aggódj, összegyűjtöttünk 100 hasznos – és néhány haszontalan – időtöltést, amivel bármikor elütheted az időt.
1. Próbálj saját avokádót termeszteni: valószínűleg heteken belül kudarcba fullad a kísérleted, de legalább elmondhatod, hogy te megpróbáltad.
2. Tervezd meg a következő nyaralásod a legapróbb részletekig. Nem tudhatod, mikor lesz esedékes, hiszen ez sok mindentől függ. De addig nyugodtan álmodozhatsz róla és a Google képek segítségével gondolatban már holnap elutazhatsz oda.
3. Fedezd fel a YouTube legfurcsább tutorial videóit. Hidd, el kimeríthetetlen a választék.
4. Kutasd fel a legjobb önkéntes programokat a közeledben, és írd fel a legérdekesebbeket. Valószínűleg sok helyen szükség van a segítségre. Önkéntesként kiállhatsz a számodra fontos ügyek, hazai vállalatok és kezdeményezések mellett.
5. Csak a vicc kedvéért sajátíts el valami készséget, amire valószínűleg sosem lesz szükséged. Például gyakorold a zsonglőrködést – minimum 3 labdával.
6. Besokalltál a rengeteg pánikkeltő hírtől? Keress egy-két olyan weboldalt, amikről azt gondolod, valóban hiteles információkkal látnak el. Mi például a pandemia.hu-ra rendszeresen ránézünk.
7. Fogj össze a barátaiddal és készítsétek el a világ legszuperebb Spotify playlist-jét. Csak annyit kell tenned, hogy közösre állítod a műsorlistát, és onnantól kezdve a többiek is hozzáadhatnak vagy törölhetnek számokat, és módosíthatják a sorrendet.
8. Vezess naplót: évek múlva (talán?) izgalmas lesz visszaolvasni, hogyan élted meg ez az időszakot.
9. Készíts egy listát az összes bosszantó teendőről, amiket a következő hónapokban el kell végezned. Amit online is el tudsz intézni, azt tervezd be. Pont, mint ahogy a nyaralást – nem ígérjük, hogy ugyanolyan izgalmas lesz.
10. Nézz meg néhány olyan filmet, amit normális körülmények között sosem választanál. Indíts el egy klisékkel tűzdelt romantikus vígjátékot, a lényeg, hogy kilépj a komfortzónádból és adj egy esélyt a számodra Zs-kategóriás alkotásoknak is.
11. A telefonodon lévő fotókat másold át a számítógépedre vagy egy külső merevlemezre. Így az elkövetkező hónapokban biztos nem kell last-minute törölnöd néhány felesleges fájlt, mert „kevés a tárhely”.
12. Nézd át a 2019-ben készült fotókat és válaszd ki azt a tíz darabot, amik a legjobban bemutatják a tavalyi évedet. Tedd őket egy pendrive-ra és amint véget ér a ‚‚szobafogság’’ nyomtattasd ki őket (hacsak otthon nem tudod megoldani). Addig marad a digitális formátum, de így is könnyen felelevenítheted a legjobb élményeket.
13. Ha a tavalyi évvel végeztél, nosztalgiázz egy kicsit. Vedd elő a családi fotóalbumokat, és nevess egy jót. Például azokon a szetteken, amiket a szüleid rád aggattak vagy könnyezd meg a legszebb emlékeket. Nincs egy régi fotókönyv sem az otthonodban? Szerencsére a modern technika segítségedre lesz – csak kérd meg a rokonokat, hogy küldjenek el néhányat neked.
14. Ha távol vagy a szeretteidtől küldj nekik egy e-mailt, amiben leírod, hogyan telnek a mindennapjaid nélkülük.
15. Tanulj meg egy verset.
16. Vezess álomnaplót, hiszen ez egy remek önismereti eszköz. Ha tudatosan figyeled, rögzíted és követed az álmaidat, nemcsak a kreativitásodat és a problémamegoldó képességedet fejlesztheted, de nagyobb önbizalomra és fejlettebb önkontrollra is szert tehetsz.
17. Hívd fel egy régi barátod.
18. Hívd fel az anyukád.
19. Hívd fel a rokonaid.
20. Hívd fel a közeli barátaid.
21. Ha vannak külföldön élő rokonaid vagy barátaid: beszéljétek meg, hogy ki mit tapasztal. Amellett, hogy egy jót csevegtek, talán még hasznos tippekkel is ellátjátok egymást.
22. Írj egy levelet a jövőbeli énednek.
23. Szeretkezz a pároddal, ha együtt vonultatok karanténba. Próbáljátok ki a telefon vagy Skype szexet, ha távkapcsolatban éltek. Ha szingli vagy, szórakoztasd magad – és közben regisztrálj egy online társkeresőre, hiszen most van időd arra, hogy egy elképesztő profilt dobj össze.
24. Írj öt olyan embernek, akiről legalább egy hónapja nem hallottál semmit.
25. Hozz létre egy csoportos csevegést: a barátaiddal itt megoszthatjátok egymással a legfrissebb híreket, videókat, dalokat, mémeket vagy szimplán a gondolataitokat.
26. Szabadulj meg azoktól az újságoktól, magazinoktól, szórólapoktól és random papíroktól, amik hatalmas kupacban állnak a szoba egyik sarkában. Ha eddig nem vetted hasznukat, ezután sem fogod.
27. Mielőtt az összeset a szelektívbe dobnád, kreatívkodj egy kicsit: készíts belőlük egy menő kollázst.
28. Ha valamilyen kreatív hobbit űzöl, akkor keress pályázatokat, amikre beadhatod a munkáidat. Sosem lehet tudni. Az sem kizárt, hogy alábecsülöd a képességeidet.
29. Frissítsd az önéletrajzod vagy a portfóliód. Ha a jövőben álmaid állásajánlata jön veled szembe, akkor már ne kelljen ezzel fáradoznod.
30. Ha van valamilyen háziállatod, taníts meg neki egy trükköt. Egy kutyával vagy egy macskával könnyebb dolgod lesz, de kimondta, hogy az aranyhalad, a teknősöd vagy a hörcsögöd nem idomítható – erre is rengeteg példát találsz a YouTube videótengerében.
31. Olvass olyan külföldi cikkeket vagy hosszabb riportokat, amik a járványról szólnak. Így sokkal átfogóbb képet kaphatsz a globális helyzetről.
32. Hasonló okok miatt iratkozz fel egy külföldi hírportál hírlevelére.
33. Sőt, keress mellé még öt olyan weboldalt, ahonnan szívesen értesülnél az aktuális hírekről, ajánlatokról – és valóban elolvasod majd a tőlük kapott hírleveleket.
34. Ugyanezzel a lendülettel iratkozz le néhányról, amik csak a helyet foglalják a levéltáradban és sosem nyitod meg őket.
35. Keress ingyenes alkalmazásokat, közvetítéseket és kiállításokat. Mi már összegyűjtöttünk számos kulturális online programot, illetve a woohoo. Facebook-oldalán is rendszeresen ajánlunk izgalmas szórakozási lehetőségeket.
36. Jó eséllyel már most többet olvasol, mint általában szoktál. Miért nem ismered meg jobban kedvenc íróidat is? A könyvek és a cikkek mellett akár életrajzi- vagy dokumentumfilmek segítségével is megtudhatsz többet róluk.
37. Nézz körül a könyveid között, és vegyél egy olyat a kezedbe, amit még sosem fejeztél be. Ha végre újra eljutsz egy könyvesboltba, akkor bűntudat nélkül hazaállíthatsz néhány új szerzeménnyel – hiszen most mindent kiolvasol.
38. Ha már a könyvgyűjteményed vizsgálod: tegyél félre három olyan művet, amit odaadhatsz a barátaidnak, amikor legközelebb találkozni tudtok.
39. Csatlakozz egy online könyvklubhoz.
40. A gardróbod következik: keress legalább három (jó állapotban lévő!) ruhát vagy kiegészítőt, aminek más nagyobb hasznát venné, mint te. Ha a járvány lecsengett ajánld fel őket egy segélyszervezetnek, vagy ‚‚szabadulj meg’’ tőlük egy online piactéren.
41. Ha ezzel végeztél, válassz ki másik három darabot, amikkel a barátaidat leped majd meg.
42. Szedd rendbe azokat a ruháidat, amelyek elszakadtak vagy hiányzik róluk egy gomb. Végre nem kell a szekrény legmélyére rejtened őket, hanem valóban hordható állapotban lesznek.
43. Tegyél rendet a fehérneműk között: előtte tippeld meg, közben vajon hány páratlan zokni kerül majd a kezeid közé.
44. Nézd át a közösségi média oldalakra feltöltött képeidet. Biztos vagy benne, hogy az egész világnak látnia kell azt a képet, amit 2015-ben készítettél és, amin igencsak túlzásba vitted a filterezést?
45. Kövesd ki azokat az embereket, akik negatív hatással vannak a mentális egészségedre, unalmas kontentet gyártanak vagy egyszerűen csak nem vagy kíváncsi rájuk.
46. Helyette keress olyan profilokat, akik inspirálóan hatnak rád: a tehetséges művészektől kezdve a hasznos tippekkel jelentkező dietetikusokig mindenkit megtalálsz.
47. Hozz létre egy új Instagram fiókot, amit egy tematika köré építesz fel: a divatvilág, a könyvek vagy az asztrológia hoz lázba? Akkor ezt oszd meg másokkal is.
48. Még mindig az Instagramnál tartunk: fedezd fel az abszurd és a szórakoztató szűrőket. Vagy készíts egy sajátot, amit megoszthatsz másokkal is.
49. Ha eddig még nem ismerkedtél meg a TikTokkal, akkor itt az ideje, hogy ismeretlen terepre merészkedj.
50. Készíts egy saját TikTok videót. Hidd el, nem olyan bonyolult.
51. Keress rá a saját nevedre a böngészőben. Meg fogsz lepődni, milyen tartalmakat dob fel a Google.
52. Keress rá a párod (vagy kiszemelted) nevére és nézd meg, rábukkansz-e valami érdekességre a találatok között.
53. Tölts le néhány játékot a telefonodra és a barátaidat is kérd meg erre. Mérjétek össze a tudásotokat egy stratégiai, egy ügyességi vagy egy logikai feladatban. Mi a Peak nevű alkalmazást ajánljuk, ahol a saját készségeid változását is követni tudod.
54. Heteken keresztül egy dalt dúdoltál, de még mindig nem tudod, hogy miről szól. Olvasd el a dalszövegét és még néhány másikat is – biztosan lesz olyan, ami mélyen megérint majd és a lejátszási listádon köt ki.
55. A karaoke mindig remek szórakozás. Viszont ha nem szeretnél összetűzésbe keveredni a szomszédokkal, akkor este 10 után nem érdemes Britney Spears számokat választani.
56. A takarítás kedvező hatásairól rengeteg tanulmány készült: nemcsak az otthonod fog csillogni-villogni, hanem te is boldogabb leszel.
57. Sajátítsd el a horgolás technikáját. Először lehet, hogy idegesítő lesz, de ha egyszer ráérzel az ízére, órákra képes lesz lefoglalni.
58. Lakkozd ki a körmeid, tegyél fel egy arcpakolást vagy csinálj bármit, ami kimeríti az énidő fogalmát.
59. Próbálj ki néhány DIY receptet és készítsd el saját szépségápolási termékeid. A konyhában és a kamrában most is számos olyan hozzávalót találsz, ami a haj- és a bőrápolási rutinod része lehet.
60. Készíts magadnak egy bonyolult manikűrt. Mi a legrosszabb, ami történhet? Senki sem látja majd, ha az első próbálkozások nem is sikerülnek túl esztétikusra.
61. Hasonlóan bátor lehetsz a sminkelés terén. Keress egy extrém makeup trendet – tutorialt is biztosan találsz hozzá – és készíts el magadnak. Rendkívüli woohoo. tipp: ha már nagyon eleged van az otthonlétből, ezt az elfoglaltságot akkor válaszd, ha éppen a sarki boltba készülsz. Hiszen semmi sem sikkesebb, mint egy teljes glam look + pizsama kombó.
62. Merülj el a jógavideók és alkalmazások útvesztőjében. Vagy próbáld ki Sziszi online óráit, amiből többet is megtalálsz a woohoo.-n.
63. Tölts le egy meditációs appot.
64. Tanulj. A jelenlegi helyzetre való tekintettel számos elismert kurzust ingyenessé tettek. Fejleszt a nyelvtudásod, a digitális ismereteid vagy a kreatív készségeid – sosem tudhatod, a jövőben mikor lesznek hasznodra.
65. Látogass el a leghaszontalanabb weboldalakra. A theuselessweb.com a felesleges weblapok tárháza: neked csak a ‚‚please’’ gombra kell kattintanod és azonnal egy olyan oldalon találod magad, aminek semmi értelme.
66. Készíts batikolt pólót. Ebben a videóban három egyszerű módszert mutatnak be.
67. Alakítsd át az egyik régi ruhádat: varrj, szabj, fess és el is készült az egyedi design.
68. Vedd ki az éjjeliszekrényed egyik fiókját és a tartalmát borítsd a földre. Nem tévedünk nagyot, ha azt mondjuk, a fiók tartalmának nagyjából a feléről nem tudtál.
69. Rendezd át az ékszereidet és búcsúzz el azoktól, amiket nem használsz. Igen, attól is, amit még általános iskolásként a Happy Meal menü mellé kaptál. Ezek is mehetnek felajánlásra vagy a barátoknak szánt holmik közé.
70. Készíts videónaplót. Nem szükséges publikálni, egyszerűen saját magadnak, vagy a családodnak is szólhat. Közben még a videószerkesztő programokkal is megismerkedhetsz, azaz egy újabb tudás bekerül a repertoárodba.
71. A mindennapjaid mellett dokumentáld a gondolataid, az érzéseid, és hogy éppen mi történik a világ különböző pontjain.
72. Rendszerezd a személyes tárgyaid: tedd sorba a cipőd vagy a könyveid egy általad választott szempont szerint.
73. Alakítsd át az egyik szobát. Nem kell nagy felújításba kezdened, ehhez nem a karantén a legalkalmasabb időpont. De nyugodtan megcserélheted néhány bútor helyét, vagy átfesthetsz néhány kisebb dekorációs elemet – például képkeret vagy virágkaspó. Ez téged is lefoglal és a környezetedet is frissebbnek érzed majd.
74. Derítsd ki, hol rejtőznek azok a holmik, amiket nagyjából fél éve nem láttál. Hívhatjuk felnőtteknek szóló kincskereső játéknak is.
75. Gondold végig, hogyan tudsz az elkövetkező hetekben, hónapokban spórolni. Készíts büdzsét és tervezd meg előre, milyen ételek készítésével tudsz egy kicsit megtakarítani. Ehhez is több ingyenes telefonos applikációt találsz – nem is gondolnád, milyen nagy segítséget nyújthatnak.
76. Tedd még fenntarthatóbbá a háztartásod. Számos ötletet találsz arra, hogyan sajátíthatsz el néhány környezettudatos szokást. A konyhában vagy a fürdőszobában bevezetett változások ráadásul nemcsak a bolygónak tesznek jót, hanem sokszor pénztárcabarátok is.
77. Maradj tudatos az otthonodon kívül is. Ha bevásárolni indulsz most fokozott figyelmet kell fordítanod a higiéniára, de a környezetvédelemről se feledkezz meg. Vidd magaddal a vászontáskád és próbálj minél kevesebb műanyagba csomagolt terméket a kosaradba tenni.
78. Tudatosan töltsd fel a hűtőt. Ha eddig nem rendszerezted a hűtő tartalmát, akkor itt a remek alkalom, hogy elkezd. A rövidebb szavatossági idővel rendelkező termékek mindig a hűtő elejében sorakozzanak, így biztosan nem kell semminek a kukában landolnia azért, mert nem vetted észre a tej és a hatalmas fej brokkoli mögött.
79. Ezt a módszert a sminkjeidnél is alkalmazd, hiszen ugyanúgy lejárnak, mint az ételek.
80. Nézd át a gyógyszeres fiókot is. A lejárt készítményeket gyűjtsd össze, és a karantén végeztével add le az egyik patikában.
81. Nincs elsősegély készleted? Rendelj egyet online.
82. Ha az elsősegély doboz a kosaradban van, hívd fel az idős rokonokat, hogy nekik nincs-e szükségük valamilyen gyógyszerre. Ha igen, rendelj nekik egyet, hogy még véletlenül se kelljen elsétálniuk a gyógyszertárig.
83. Kérdezd meg a közelben élő idős házaspárt vagy a kisgyerekes családokat, hogy tudsz-e nekik valamiben segíteni. Természetesen csak akkor, ha ezt meg tudod tenni. De ha már úgyis bevásárolni indulsz, akkor néhány apróság még befér a hátsó ülésre.
84. Gondolkozz! Minden nap vonulj el 5-10 vagy 30 percre és nyugodtan gondold végig az életed, a jövőbeli céljaidat és azt, hogyan szeretnéd őket megvalósítani. A bizonytalan helyzet ellenére is maradj pozitív, hiszen ha ezt az időszakot is sikerül átvészelned, akkor a jövőben bármilyen nehézséggel megküzdesz.
85. A tudás hatalom. Foglalkozz olyan témákkal, amikről nagyon keveset, vagy szinte semmit sem tudsz. Nézz dokumentumfilmeket, olvass és tanulj belőlük!
86. Fedezd fel a digitális művészet nyújtotta lehetőségeket – manipulálj képeket, készíts mintákat, grafikákat a számítógépes programok segítségével. Tudod, sosem késő belevágni egy új kihívásba.
87. Hiányzik a mozi hangulata? Akkor költöztesd az otthonodba! Egy nagy adag popcorn és a teljes sötétség elmaradhatatlan, de lehet, hogy a pincében még egy projektor is porosodik, csak már évekkel ezelőtt megfeledkeztél róla.
88. Indítsd el Jane Fonda ikonikus, aerobic edzős videóját, például ezt. Vegyél fel egy cicanadrágot, egy színes body-t és egy lábmelegítőt – ha nincs áldozz be egy zoknit, mert enélkül nem lesz igazi az élmény – és engedd, hogy a 80-as évek hangulata magával ragadjon.
89. Porold le a régi Nintendot, PlayStationt vagy tölts le néhány játékot, amit fiatalkorodban imádtál. Sims, Zuma vagy esetleg valami más? Ideje felidézni a régi szép emlékeket vagy megdönteni a régi rekordjaidat.
90. Napi 10 perc nyújtás nem fog ártani az egészségednek, nem igaz?
91. Nézz meg egy rajzfilmet, amiért megőrültél gyerekkorodban. Majd kérdezd meg magadtól, ‚‚Tényleg ezért voltam annyira oda?’’ Igen, évekkel később már valóban nem olyan lehengerlő a látványvilág és a sztori.
92. Nézd meg újra a kedvenc sorozatod összes részét. Szeretnéd hasznosabban eltölteni az időt? Akkor nézd angolul, németül vagy franciául és fejleszd a nyelvtudásod – probléma megoldva.
93. Már észre sem veszed, ha a Facebook értesítést küld az ismerőseid szülinapjáról. Készíts saját naptárat, amelyben minden fontos dátumot megjelölsz.
94. Olvasd el a horoszkópod.
95. Küldd el két barátodnak az ő horoszkópjukat. Sosem tudhatod, mikor veszik hasznát.
96. Próbálj meg leszokni a dohányzásról.
97. Nem dohányzol? Akkor tartsd meg ezt a jó szokásod, hiszen ez nem a legalkalmasabb időszak arra, hogy a trafikok rendszeres látogatója légy.
98. Az eddig felsorolt ötletek legtöbbje podcast hallgatás közben is elvégezhető. Tehát hallgass sok podcastot!
99. Üsd el bármivel az időt, csak ne a Facebook görgetésével. Hihetetlenül sok pánikkeltő cikk és információ kering az interneten, amik a te mentális jólétedre sem lesznek jó hatással. Minimalizáld a közösségi oldalakon töltött időt és inkább csak olyan weboldalak profilját látogasd, ahol nem ilyen tartalmakkal találkozol.
100. Ha már tényleg nem tudsz mit csinálni, akkor zuhanyozz egyet, csinosítsd ki magad, öltözz fel és tarts egy szelfi fotózást. Itt a remek alkalom arra, hogy lecseréld a profilképet, amit még 2016-ban állítottál be.