Egy betegség mindig intő jel arra, hogy valami elromlott. A fizikai tüneteink pedig gyakran a lelkünkben lezajló események tükörképei.
Ma már a legnevesebb orvosok és szakértők is egyetértenek abban, hogy az ember csakis holisztikusan, a maga teljességében gyógyítható. Nem szakíthatjuk szét a testet és lelket, mert ameddig csak az egyikkel foglalkozunk, addig a betegség nem múlik el. Testi-lelki-szellemi egységként működünk és a betegségeink minden szinten megjelennek, aminek következtében a szervezetünk riadót fúj. A helytelen életmód és a genetika katalizátorok, de nem vehetjük ki a képletből a lelki rizikófaktorokat sem, amik egy-egy betegség mögött meghúzódhatnak. Mutatjuk a leggyakoribb betegségek mögött megbúvó pszichikai tényezőket.
1. Migrén
A migrén elviselhetetlen fájdalommal jár. Magyar nyelvünk egyik legtalálóbb kifejezése, a „töröm a fejem” akár a migrén mottója is lehetne. A túl sok, káros gondolat kezdetben csak enyhe fejfájással mutatkozik meg számunkra. Azonban minél inkább háttérbe szorítjuk magunkat, a tünetek annál inkább felerősödnek. A gondolati feszültségek, a túlfeszített szellemi tevékenység és a görcsös akarat a migrén lelki háttere, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni. Ugyanakkor a felelősségvállalás és konfliktuskerülés is ide tartozhat, hiszen a migrén annyira ellehetetleníti a feladatvégzést, hogy akár kibúvóként is szolgálhat.
Kérdések, amiket tegyél fel magadnak: Min töröm a fejem szüntelenül? Miért akarok fejjel a falnak menni?
2. Reflux
A gyomorégés sok felnőtt mindennapjait nehezíti meg. Ahogy a migrén esetén, itt is sokatmondó a kifejezés: „gyomoridegem van”, „nem tudom megemészteni azt, ami történik”. A gyomorpanaszokhoz rendelt érzelem az aggodalom. A túl sok gyomorsav a folytonos rágódás következtében keletkezhet. Ugyanakkor az agresszióval, elfojtással is párhuzamba hozható.
Kérdések, amiket tegyél fel magadnak: Mit nem tudok megemészteni? Min rágódom? Mi az, ami megsavanyítja az életem?
3. Pajzsmirigy problémák
A pajzsmirigy a legnagyobb hormontermelő szervünk. A pajzsmirigy betegségei különösen nagy számban jelentkeznek nőknél, a leggyakrabban alulműködés formájában. A hormonális problémák mögött az önelfogadás témája húzódik meg. Amikor nem harcolunk a magunk igazért, amikor nem tudjuk hallatni a hangunkat vagy a „nem vagyok elég jó” érzés kerít a hatalmába, akkor a pajzsmirigyünk megbetegszik. A túlműködés esetén a szeretet és figyelemhiány túlzott közlési iránti vágyat indít el, szószátyárság jelentkezhet, de a gyász és feldolgozatlan lelki terhek is szerepet játszanak a betegség kialakulásában.
Kérdések, amiket tegyél fel magadnak: Miért élek takaréklángon? El tudom fogadni magamat? Tudom képviselni magam?
4. Elhízás
Az elhízás ma már népbetegség. Lelki értelemben a túlsúly azonban védekezés. Zsírfallal vesszük körbe magunkat azért, hogy távol tartsuk önmagunktól a bántást, embereket, intimitást és végső soron egy védőbástyát képezünk a külvilággal szemben. Így tulajdonképpen egy önvédelmi eszközt hozunk létre, hiszen elhitetjük, hogy nagyok és sérthetetlenek vagyunk.
Kérdések, amiket tegyél fel magadnak: Mitől szigetelem el magam? Mit szeretnék elrejteni? Mit tehetek a bizonytalanságom leküzdése érdekében? Miért félek az intimitástól?
5. Cukorbetegség
A diabétesz életeket követelhet, ha nem figyelünk oda rá kellőképpen. Magyarországon 1,1 millió felnőtt élt 2019-ben cukorbetegséggel, a számok pedig rohamosan nőnek. A cukor átvitt értelemben a szeretet és boldogság jelképe. Amikor nem találjuk magunkat szeretetre méltónak, éhezünk a törődésre és amikor megtagadjuk a gondoskodást, illetve távol tartjuk magunkat az „édes élettől”, akkor inzulinproblémák jelentkezhetnek.
Kérdések, amiket tegyél fel magadnak: Mi után szomjazom? Miért állok a saját boldogságom útjában? Milyen sérelmek hitették el, hogy nem vagyok szerethető?

6. Aranyér
Az aranyér civilizációs betegség, ami minden harmadik embert érint. A gyakori szorongás, idegeskedés a szervezetet folyamatos készenléti állapotban tartja. A záróizmok nem megfelelő működése ezzel hozható párhuzamba. A leterheltség és az elengedésben való zavarok súlyosbítják a tüneteket.
Kérdések, amiket tegyél fel magadnak: Mi az a lelki értelemben vett dolog, amit ki szeretnék adni, mégis magamban tartom? Milyen a viszonyom az elengedéssel? Mi helyez rám nyomást?
7. Allergia
Az allergia valamire való túlzott reakciót sejtet. Általában elutasítást vagy valamivel szembeni félelmet jelez. Fontos, hogy meghalljuk a belső üzenetet, azzal a helyzettel, tárggyal, állattal szemben, amire allergiásak vagyunk. Alapvetően amikor valami allergizál, az azt jelenti, hogy ártalmatlan dolgok ellen harcolunk. Gondoljuk át, miért válik „ellenséggé” a pollen, a kutyaszőr vagy éppen por.
Kérdések, amiket tegyél fel magadnak: Mitől tartom távol magamat? Mi tölt el idegenkedéssel vagy félelemmel?
8. Nőgyógyászati gondok
A női szervek megbetegedése mögött számos esetben lelki okok állhatnak. A ciszták, endometriózis vagy PCOS általánosságban a nőiséggel való viszonyunkat kérdőjelezi meg. A férfi-női szerepek egyensúlya, a kapcsolódás önmagunkkal és az ellenkező nemmel és az önelfogadás is hangsúlyos témák, amikkel érdemes foglalkozni.
Kérdések, amiket tegyél fel magadnak: Hogyan viszonyulok a nőiségemhez, termékenységemhez, menstruációhoz? Túl keménynek, erősnek, „férfiasnak” kell lennem a hétköznapokban?
9. Rák
Talán a daganatos betegségek lelki okairól lehet a legtöbbet hallani, ugyanakkor pont ennek kérdőjelezzük meg leggyakrabban a létjogosultságát. A rák egy rendkívül komplex betegség, amit testi és lelki tényezők is befolyásolnak. A lélek sebeit tekintve a tartósan elfojtott érzelmek, súlyos traumák is közrejátszhatnak a rák kialakulásában. Illetve egy olyan hármas egység, ami a személyes tragédia, a csökkent ellenállóképesség és a belső elszigeteltség jelenlétére épül. Fontos tudni ugyanakkor, hogy a diagnózis mindig vészcsengő, de lehetőség is egyben a változtatásra.
Kérdések, amiket tegyél fel magadnak: Milyen negatív érzések burjánzottak el bennem? Mit nyomok el magamban hosszú ideje? Hogyan tudom a kezembe venni a saját sorsom alakítását?
10. Vérnyomás
Szinte már alig ismerünk olyan középkorú embert, aki ne küzdene vérnyomásproblémával. A túl magas és túl alacsony vérnyomás egyaránt egészségkárosító lehet. A magas vérnyomás esetén a hosszú ideje fennálló feszültségi állapot „nyomja” az érfalakat. Elfojtott frusztráció és megfelelési kényszer is lehet a háttérben. Az alacsony vérnyomás mögött pedig a konfliktuskerülés a küzdelmes helyzetektől való félelem, a kitartás és a céltudatosság hiánya, és az emiatt való őrlődés állhat.
Kérdések, amiket tegyél fel magadnak: Képes vagyok kitartani a céljaim mellett? Hogyan kezelem a konfliktusokat? Mi feszít szét belülről, úgy hogy majd’ elpattanok?
+1 Autoimmun betegségek
Az autoimmun betegségek esetén nem is lehetne egyértelműbb, hogy a lelki okoknak mekkora szerepük van. Ma már több mint 100 autoimmun betegséget ismerünk. Ezek mindegyikénél a szervezet látszólagos ok nélkül maga ellen fordul, és ezt tekinthetjük a lélek segélykiáltásának is. Legyen szó Hashimoto-ról, szklerózis multiplexről vagy lupus-ról, a nők esetén az autoimmun betegségek összefüggésbe hozhatók az önszeretettel és cselekvőképességgel.
Kérdések, amiket tegyél fel magadnak: A magam életét élem? Szeretem magam, vagy önmagam ellensége vagyok?
Nyitókép:Guido Mieth/ Getty Images