13 mondat, amit SOHA ne mondj egy aknéval küzdő felnőttnek

A felnőttkori akné alattomos bőrbetegség, ami komoly lelki problémákat is okozhat. Pláne, ha a környezetünkben élők is kritizálnak. Összegyűjtöttem 13 mondatot, amit már jó párszor hallottam, és amit jobb lenne, ha mindenki egy életre elfelejtene!

A pattanásos és aknés bőrhöz sokan a tinédzserkort társítják, viszont ez a kellemetlen probléma nem csak a serdülők életét képes megnehezíteni. Sokan – köztük én is – felnőttkorukban is harcolnak az aknéval. Valakinél a hormonális zavar, a pszichés gondok, míg másoknál bizonyos ételek eredményezhetnek gyulladt bőrt. Egy biztos: ez az állapot lelkileg is nagyon megterhelő, mivel a köztudatban a pattanásokat összekötik az igénytelenséggel. Szóval jobb lenne, ha ilyenkor legalább az ismerőseim kímélnének és nem tennék a következő gonosz megjegyzéseket. Köszi! 

1. Szoktál arcot mosni?

Nem, mi aknésok a víz közelébe se megyünk… Természetesen mosok arcot, sőt a bőrproblémából kifolyólag, kiemelten odafigyelek az arctisztításra. Rengeteg pénzt költök a legjobb arctisztítókra és krémekre, hogy ezzel is javítsam a bőröm állpotát.

2. Többet kellene tisztálkodnod

Akármeddig sikálhatom az arcomat, nem attól fog elmúlni az akné. Persze az alapos tisztítás és a jó minőségű készítmények használata nélkülözhetetlen, hiszen valamennyire segíthetnek. Viszont súlyosabb akné esetén, a probléma forrása jóval összetettebb.

3. Nem attól van, hogy az arcodon alszol?

Hidd el, nem az alvópóztól alakul ki valakinek súlyos akné az arcán.

4. Próbáltad már kinyomni?

Ez akné, nem pattanás! Míg a pattanásokat valamivel egyszerűbb kezelni, addig az akné kisebb-nagyobb vörös, fájdalmas göbök formájában jelenik meg a bőrön, és sokáig nem múlik el. Komolyabb gyulladásról van szó, amit egyáltalán nem szabad piszkálni. 

5. Kinyomhatom?

Meg ne próbáld!

6. Voltál már vele bőrgyógyásznál?

Á, még soha nem jutott eszembe, köszi a tippet…

7. Megjött?

Természetesen az akné rosszabbodhat a menstruációs ciklus bizonyos szakaszaiban, mivel a felborult hormonháztartás következtében a faggyútermelés megnő, és a pórusok eltömődnek. Viszont az aknés bőr nem feltétlenül a menstruáció eredménye.

8. Milyen gyakran mosod az ágyneműt?

Valóban, a huzamosabb ideig használt ágyneműről kerülhetnek a bőrünkre szennyeződések, ezért érdemes gyakran cserélni például a lepedőt. De egy komolyabb akné kialakulásához több kell, mint egy régóta használt párnahuzat.

9. Lehet, hogy túl sok tejet iszol?

Korábbi tanulmányok már vizsgálták az étrend és az akné közötti összefüggéseket, de még nem találtak egyértelmű kapcsolatokat. Ám a kutatók abban általánosan egyetértenek, hogy a változó hormonszint, bizonyos gyógyszerek, zsíros szépségápolási termékek, valamint a genetikai hajlam szerepet játszathat az akné megjelenésében. Egyébként meg a legtöbb aknés már járt ételintolerancia-vizsgálaton.

10. Próbáltad már a hagymát?

Ez volt az a kérdés, amit hallva szó nélkül kisétáltam a szobából… Igen, a hagyma kiváló gyulladáscsökkentő, de maximum a vámpírokat űzhetem el vele.

11. Majd kinövöd

Ha a serdülőkor végéig nem múlnak el a bőrproblémák, sőt felnőttkorban tovább súlyosbodik a helyzet, vagy akkor jelenik meg, az illető már nem fogja kinőni. Ezért is nevezik az idősebbkorban megjelent aknékat felnőttkori aknénak”. Az Amerikai Dermatológiai Akadémia szerint a felnőtt nők körében elterjedtebb az akné, mint a férfiaknál, sőt a leggyakrabban a menopauza idején jelentkezik.

12. Én is nagyon pattanásos vagyok (majd rámutat egy pici pöttyre)

Igen, elhiszem, hogy neked is szemet szúr az az aprócska pötty a homlokodon.

13. A pöttyös az igazi

Ne! Elég, ha én viccelődöm ezzel.

Nyitókép: Bogdan Kurylo/iStock/Getty Images Plus

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: