Számos olyan tévhit terjeng az egészséges életmóddal és táplálkozással kapcsolatban, amelyek - annak ellenére, hogy már tanulmányok is bizonyították az ellenkezőjüket - még mindig kősziklaként tartják magukat a köztudatban.
Az interneten és szájhagyományban számos dezinformáció terjeng a helyes étkezéssel és életmóddal kapcsolatban. Vannak olyan tévhitek, amelyek, bár számtalanszor megdőltek még mindig tartják magukat a köztudatban. Ha szeretnéd tudni, melyek azok a leggyakrabban elhangzó állítások, amelyeknek a fele sem igaz, olvass tovább.

Íme, 13 diétás mítosz, ami már megdőlt:
- „Ha diétázol, ne egyél gyümölcsöt!” – Nyugodtan egyél, mert a benne lévő rostokra és vitaminokra szüksége van a szervezetednek, a mértékletességre azonban figyelj.
- „Reggelizz úgy mint egy király!” – A reggeli egyáltalán nem a legfőbb étkezés, nem kell a nap elején nehéz ételekkel terhelni a gyomrod. Az persze fontos, hogy tápláló és tartalmas legyen, ugyanakkor könnyű és változatos is.
- „A fehérjétől felpuffadsz!” – A fehérje a legkielégítőbb makrotápanyag. Egyél elegendő fehérjét, hogy elkerüld a túlevést.
- „A kardiótól lehet csak fogyni.” – A kardio a kalóriaégetésben olyan, mint a gyors profit. A súlyzós edzések pedig a hosszútávú jövedelem.
- „A tojás növeli a koleszterinszintet.” – A tojás valóságos szuperfood, tele van fehérjével, egészséges zsírokkal és vitaminokkal, melyek hozzájárulnak szervezetünk megfelelő működéséhez.
- „A szénhidrátok károsak.” – A hosszan felszívódó szénhidrátokra a szervezet egészséges működéséhez és energiaképzéséhez kifejezetten szükséged van. A teljes szénhidrátmegvonás hosszú távon nem tartható és számos egészségügyi problémát okozhat.
- „Ha sokat edzek, túl izmos leszek.” – Az izommunka az, ami felgyorsítja a metabolizmust. Attól, hogy heti három alkalommal edzel, nem leszel túl izmos, csak sportos és egészséges.
- „A kávé dehidratál.” – A kávé valóban rendelkezik vízhajtó hatással, de elhanyagolható a mértéke. Ha ez mégis zavar, akkor igyál mellé egy pohár tiszta vizet. Ugyanakkor a kávé étvágycsökkentő hatású, ami előnyödre válhat.
- „A genetikának köszönheted, hogy ilyen az alakod” – Az alkatunkat a felmenőinktől örököljük, ám legtöbbször inkább az adott családra jellemző rossz étkezési szokások vezetnek elhízáshoz. Lehet, hogy a közvetlen családtagjaid is fittebbek lennének, ha nem sertéspörkölt nokedlivel lenne a vacsora. Mielőtt a genetikára hivatkozol, tarts önvizsgálatot: tényleg megteszel mindent az egészséges és szép alakért?
- „Az edzés kiszívja az erődet.” – Az edzés kihagyása az, ami miatt folyton fáradtnak érzed magad. És minél ritkábban sportolsz, annál nehezebbek az első lépések.
- „Legyen rajtad tartalék, hogy ha beteg leszel, legyen miből fogynod.” – Minél magasabb a testzsírszázalékod, annál magasabb a krónikus betegségek kialakulásának kockázata.
- „Sose fogyassz gyors ételeket, mindig egészséges ételeket válassz” – Ez egy betarthatatlan szabály, ami csak lelkiismertfurdalást okoz. Mindenki belefut néha abba, hogy megeszik egy pizzát, jégkrémet vagy hamburgert. Ha ez csak alkalmanként fordul elő és emellett 90%-ban egészségesen étkezel, akkor semmilyen problémát nem fog okozni.
- „Este már ne egyél!” – Valójában a napi összkalória mennyisége számít. Az viszont igaz, hogy a nehéz ételek lebontása este már megterheli a szervezetet, tehát csak könnyű ételeket fogyassz. Ráadásul tele gyomorral nem biztos, hogy túl jól fogsz aludni.
Nyitókép: Fotó: Getty Images/ Westend61