Ha Lengyelországba készülsz, még véletlenül se vidd magaddal a Micimackós pólódat – ugyanis „kétes szexualitása” és „nem megfelelő” ruhája miatt Tuszyn városából kitiltották a Százholdas Pagony lakóját.
Amerikában tilos az úszómedencében biciklizni vagy egy autóval szeretkezni, és a békák nyalogatása is illegális cselekménynek minősül – abban mind egyetérthetünk, hogy az USA tagállamaiban számos abszurd törvény született már. De nehogy azt hidd, a világ többi részén nem hoztak olyan furcsa szabályozásokat, amelyek előtt a mai napig értetlenül állnak az emberek. Néhány ma már csupán azért hangzik butaságnak, mert évszázadokkal ezelőtt született, és azóta sem törölték el. De olyan szabályok is érvényben vannak mind a mai napig, amelyekkel azt próbálták megakadályozni, hogy egy különös, egyedi eset újra megtörténhessen. Viszont bőven találhatunk olyan törvényeket is, amelyekre egyszerűen nem találunk logikus magyarázatot és nehéz elhinni, hogy valóban hatályba léptek.
1. Capri szigetén DNS-teszttel derítik ki, ki nem takarított fel a kutyája után a közterületeken
Az olasz szigeten törvény mondja ki, hogy a kutyatulajdonosoknak kötelező zacskót tartaniuk maguknál, ha a kiskedvencüket sétáltatják. Ha valaki mégsem takarítana fel az állat után, akkor – egy másik létező törvény segítségével – kiderítik, ki áll a bűntett mögött: Caprin minden kutyán vérvizsgálatot végeznek, így az adatbázisban minden állat szerepel. Amennyiben az ürüléken elvégzett DNS-teszt alapján beazonosítják a tettest, úgy a gazdi 2000 eurós (közel 700 ezer forintos) bírságra számíthat.
2. Arizonában büntetést von maga után, ha egy szamár alszik a fürdőkádadban
Arizona államban a mai napig törvényellenes cselekedetnek minősül, ha valaki hagyja, hogy a fürdőkádjában egy szamár szundítson. A szabályozás egy vicces történetből ered. 1924-ben egy szamár egy elhagyott fürdőkádat talált a gazdája birtokán kívül, és megpihent benne. Miközben az igazak álmát aludta, a közelben álló gát beomlott és az árvíz magával sodorta a fürdőkádat, így a benne pihenő állatot is. A város lakói a szamár után mentek, és a szamár épségben megúszta a kalandot. De a mentőexpedíció olyan költséges és kockázatos volt, hogy a város vezetői úgy döntöttek, megakadályozzák, hogy ez az eset újra megtörténhessen.
3. Egy lengyel kisvárosból örökre kitiltották Micimackó alakját
2014-ben Tuszyn jogalkotói úgy döntöttek a közkedvelt mesehős nem lehet a helyi játszótér arca, mivel Micimackó káros hatást gyakorol a gyerekekre. A városi önkormányzat egyik problémája az volt, hogy a Százholdas Pagony lakójának nemi identitása kétséges, és nem elég, hogy a mesehős hermafrodita, még nadrágot sem visel. Ezért a Micimackó-ábrázolást törvény tiltja az óvodák, az iskolák és a játszóterek környékén.
4. Dél-Afrikában tilos medvékkel birkózni
A törvény nemcsak azért furcsa, mert senkinek sem jutna eszébe földharcba keveredni egy hatalmas állattal, hanem azért is, mert az országban egyetlen medvefaj sem él.
5. Ausztráliában börtönbüntetéssel is sújthatják az esküvők megzavarását
Ha valaki Dél-Ausztráliában szándékosan megzavar egy esküvőt, egy temetést vagy bármilyen vallási szertartást, akkor nemcsak eltiltják a közösségi eseményektől, hanem 10 ezer dolláros (2 millió forintos) pénzbírságra vagy 2 évig terjedő szabadságvesztésre is számíthat.
6. Senki sem léphet be páncélban a brit parlamentbe
A törvényjavaslatot – amely tiltja a páncélviselést az angol parlament épületén belül – I. Eduárd angol király fogadta el 1313-ban, de a mai napig hatályban van. Igaz, a modern időkben senki ellen sem indult még eljárás azért, mert megszegte volna ezt a törvényt.
7. A bolíviai La Paz-ban a férjezett nők csak egy pohár bort ihatnak a nyilvános helyeken
A dél-amerikai országban törvénybe foglalták, hogy a házasságban élő nők csak egyetlen pohár bort fogyaszthatnak az éttermekben és a bárokban. Így szeretnék megakadályozni, hogy a nők „erkölcsileg és szexuálisan lazává” váljanak, részegen más férfiakkal flörtöljenek, és ezzel megalázzák a férjüket. A férfi szemében komoly válóoknak minősülhet, ha felesége ennél többet iszik és ittas állapotba kerül. A férfiak alkoholfogyasztását persze egyetlen törvény sem szabályozza…
8. Angliában tilos leinteni egy taxit, ha pestises vagy
Angliában 1985 óta törvény mondja ki, hogy nem szállhatunk taxiba vagy bármilyen tömegközlekedési eszközre, ha bármilyen fertőző betegségben – például kolerában, pestisben, fekete himlőben vagy tífuszban – szenvedünk. De miért is tennénk ilyet?
9. Monaco polgárainak tilos a Monte Carlo Casinóban játszani
A monacói lakosok számára mindig tilos volt a híres kaszinóban szerencsejátékokat játszani, ugyanis amikor az 1800-as évek közepén Caroline hercegnő megálmodta a helyet, azt akarta, minden bevétel a külföldi turistáktól származzon. A monacói lakosságot azzal kárpótolták, hogy eltörölték a személyi jövedelemadót, és minimalizálták a társasági adó összegét. Nem véletlen, hogy a lakosság egyharmada milliomos.
10. Svájcban szabálysértésnek minősül, ha valaki meztelenül túrázik
Svájcban korábban nem született semmilyen törvény a nudizmus ellen, csupán az illetlenségről szóltak szabályozások. Ezeket a törvényeket a turisták meglehetősen lazán értelmezték, és a meztelen túrázás elképesztően népszerűvé vált az országban. A kirándulók ezt azzal indokolták, hogy ruha nélkül sokkal szabadabbnak érezték magukat és közelebbi kapcsolatba kerültek a természettel. A svájciaknak viszont elegük lett abból, hogy rendszeresen meztelen turistákkal találkoznak. 2009-ben szavazást tartottak és Appenzell Innerrhoden kantonban betiltották a nudista természetjárást.
11. Kínában engedélyt kell kérned a reinkarnációhoz
Kínában 2007-ben adták ki azt a rendeletet, amely kimondta, hogy a tibeti buddhizmus híveinek minden újjászületés előtt meg kell kapniuk a kormány jóváhagyását, különben a reinkarnáció illegálisnak minősül. A kormány célja valójában az volt, hogy megpróbálja korlátozni a dalai láma, Tibet szellemi és politikai vezetőjének hatalmát.
12. Torinóban kötelező naponta háromszor megsétáltatnod a kutyádat
Olaszország állatszerető nemzetnek tartja magát, és számos városban törvénnyel védik a kóbor állatokat. 2005-ben Rómában bevezették azt a szabályozást, amely kimondta, hogy naponta egyszer kötelező kutyát sétáltatni. Erre válaszolt Torino, ahol 2006 óta arról is gondoskodniuk kell a kutyatulajdonosoknak, hogy naponta legalább háromszor megsétáltassák háziállatukat. Ha ezt nem teljesítik, akár 500 euró pénzbírsággal sújthatják őket.
13. Skóciában kötelező beengednünk az otthonunkba egy idegent, ha a mosdót szeretné használni
Ha ezt a kérést megtagadod, azzal megszeged a törvényt. A szabályozás egy régi rendeletből ered, és annak ellenére, hogy hivatalosan sosem hagyta jóvá a parlament a mai napig elfogadott, és továbbra is gyakran élnek a túrázók ezzel a lehetőséggel.
Forrás: Bored Panda, The Lawyer Portal
Nyitókép: Marin Tomas/Getty Images