A fenntartható gardrób kialakításának egyik alapja, hogy tudatosan gondold át, milyen ruhákat vásárolsz meg. A másik, hogy minél tovább viseld ezeket a darabokat. A következő tippek abban segítenek, te milyen apróságokat tehetsz a fenntarthatóságért.
Mindannyian tisztában vagyunk azzal, milyen káros hatásai vannak a fast fashion üzleti modellnek. A divatóriások célja, hogy – a termelés során keletkezett elképesztő mennyiségű hulladékkal, a hatalmas mértékű környezetszennyezéssel és kizsákmányolt munkásokkal mit sem törődve – minél gyorsabban és olcsóbban állítsanak elő olyan ruhákat, amelyek a legfrissebb trendeket követik. Szinte minden héten új darabokat dobnak a piacra, és évente nagyjából 50 kollekcióval ösztönöznek minket arra, hogy újra és újra náluk vásároljunk. Ennek érdekében a ruhákat is úgy tervezik, hogy ne legyen túl hosszú az élettartamuk. A taktika bevált: körülbelül ötször több ruhát vásárolunk, mint a nyolcvanas években. Egy darabot pedig átlagosan mindössze hétszer viselünk, mielőtt végleg megválnánk tőle.
Egyértelmű, hogy a legtöbb ember nem engedheti meg magának, hogy csak etikus brandek kínálatából vásároljon. De a fenntartható törekvéseket nemcsak azzal támogathatod, hogy slow fashion márkáktól vagy használt ruha üzletekben vásárolsz. Csupán tudatosabban kell összeállítanod a gardróbodat, amelyben a fast fashion termékeknek is jut hely. Utóbbiak nem a tartósságukról híresek, de egy kis extra odafigyeléssel könnyen meghosszabbíthatod az élettartamukat. A következő tanácsokat természetesen nemcsak a fast fashion, hanem a magasabb minőséget képviselő termékeknél is érdemes megfogadnod. Hiszen a segítségükkel egy újabb lépést tehetsz a fenntartható élet felé. Néhányról már biztosan hallottál, de lehet, hogy új, értékes tippeket is találsz közöttük.
1. Ne mosd ki a ruháid feleslegesen
Csak pár órát viselted a felsőd, de éppen fehéreket készülsz mosni? Kézenfekvő megoldás lehet az említett darabot gyorsan bedobni a gépbe. De nem túl környezettudatos. A szintetikus szálakból készült ruhák minden mosás során körülbelül 700 ezer mikroműanyagot bocsátanak ki, amelyek a környezetbe kerülnek. Ha a ruhád nem koszos, és nem érződik rajta, hogy korábban már egyszer viselted, akkor nyugodtan magadra kaphatod másodszor vagy harmadszor is. Néhány alapanyag, például a farmer nem is igényli a gyakori mosást. Arról nem is beszélve, hogy a sok (felesleges) tisztítás elvékonyítja az alapanyagot, azaz kifakul és könnyebben elszakadhat.
2. Nem mindegy, mennyit mosol egyszerre
Ha alig töltöd meg a mosógép dobozát, azzal rengeteg vizet pazarolsz. De teljesen teletömni sem érdemes, mert így könnyen szennyeződések maradhatnak a ruhákon és újabb mosást igényelnek. Mosás közben a ruhák szorosan, erősen egymáshoz dörzsölődnek. Ettől a szálak elvékonyodhatnak és a termék elveszti a tartását, kinyúlik és könnyebben elszakadhat.
3. Mosd a ruháid kifordítva/mosózsákban
Ez az egyszerű, de annál hasznosabb tipp segít megőrizni a sötétebb ruhák színét. Érdemes ezt a kényesebb termékeknél, illetve a printelt mintával, gyöngyökkel díszített daraboknál is alkalmazni. Alternatívája, a mosózsák ugyanilyen jól működik.
4. Ellenőrizd a cipzárakat és a gombokat
Minden cipzárt felhúzni, minden gombot kigombolni – minimális erőfeszítést igényel ezeket leőrizni, viszont könnyen megelőzheted, hogy a ruháid a mosás közben megsérüljenek. Ha ezt elhalasztod, a cipzár beleakadhat valamibe, felsértheti az anyagokat. A gombot tartó cérnaszál pedig megnyúlhat, elszakadhat.
5. Ne csak szín szerint válogass
Tudtad, hogy a ruhákat nemcsak a színük, hanem az alapanyaguk alapján is érdemes szétválogatni? Néhány textil kifejezetten rosszul viseli, ha más típusú szálakkal súrolódik. Nem kell külön programon tisztítanod őket, csupán egy mosózsákban különítsd el a különböző alapanyagokat.
6. Csínján bánj a mosószerekkel
Ha túl sok mosószert használsz, könnyen nyomot hagyhat a szöveteken: foltok képződhetnek és szálkárosodást is okozhat. A felesleges öblítő nem teszi puhábbá a ruhát, épp ellenkezőleg, merevebbé válnak tőle a szálak. A fehérítő képes megszabadulni a foltoktól, de a szövetet jelentősen gyengíti, ezért ezzel is óvatosan bánj. A legjobb megoldás, ha természetes alternatívákra cseréled őket: az ecetet használhatod az öblítő és a folteltávolító helyett, a szódabikarbónával pedig a fehérítőt helyettesítheted.
7. Használj hideg vizet
A legtöbb ruha tisztításához, a foltok eltávolításához nincs szükség meleg vízre. Sőt, a verejték és vér a meleg víz hatására még mélyebbre hatol a szálakban, és gyakorlatilag lehetetlenné teszi a foltok eltüntetését. A hideg vizes mosás megakadályozhatja, hogy a textil kifakuljon, összemenjen vagy ráncosodjon. A baktériumokkal, illetve a piszkosabb ruhákkal szemben azonban csak a meleg víz jelent megoldást.
8. Inkább hagyd ki a szárítógépes szárítást
A klasszikus szárítás során biztosan nem teszed ki túl magas hőmérsékletnek a ruháidat. Ez különösen fontos a farmerek, a fehérneműk és a sportruházat esetében. Szárítógépben a nagy hő miatt a szálak elveszítik a rugalmasságukat és a termékek gyorsabban kinyúlnak. A kötött anyagoknál pedig arra érdemes figyelni, hogy fektetve szárítsd őket, mert lógatva megnyúlnak a szálak és a ruhák eldeformálódnak.
9. Ne a ruhádra fújd a parfümöt
A parfüm, a hajlakk és más kozmetikai termékek olyan összetevőket is tartalmazhatnak, amelyek károsíthatják a ruhákat. Ez egyszerűen megelőzhető, ha az öltözés előtt fújod magadra a parfümöt és a hajlakkot.
10. Vasalj alacsonyabb hőfokon
Jól bevált ökoszabály, hogy a lehető legkisebb károsodás érdekében a kezelési útmutatón feltüntetett hőfoknál mindig alacsonyabbat állíts be. Hiszen a magas hő minden vasalással megrövidíti a szálak élettartamát, ennek a mértéke minimálisan csökkenthető, ha kifordítva kerülnek a vasalódeszkára. Hogy még inkább védd az anyagot, egy vékony textíliát is tehetsz a vasaló és az anyag közé. Ha teljesen megválnál a vasalótól, a gőzölés segíthet, de gyakran erre sincs szükség, ha ruhadarabot mosás után jól kirázod és vállfára akasztva szárítod.
11. Megfelelő méretű vállfát használj
Ha túl kicsi a ruhaakasztó mérete, akkor a nyakrész deformálódhat, ha túl széles a vállfád, akkor a ruhák vállán hagy majd nyomot. A kötött ruhákat nemcsak szárítani, tárolni sem érdemes vállfán. A lenből és a selyemből készült termékeket viszont így ajánlott, mert hajtogatva könnyen gyűrődnek és akár be is penészesedhetnek.
12. Tanulj meg néhány technikát, amivel javíthatod az apróbb hibákat
Sokan kidobják a ruhájukat olyan problémák miatt, amelyek nagyon könnyen megoldhatók lennének. A hónalj környékén besárgásodott textil szódabikarbónával fehéríthető, a kisebb szakadások, a leesett gombok pedig néhány öltéssel orvosolhatók. Az ecet és a vodka pedig a kellemetlen szagok megszüntetésében segít. Meglepődnél, hogy egy kezdő varrókészlet és a konyhában megtalálható hozzávalók segítségével mennyivel meghosszabbíthatod a kedvenc ruháid élettartamát.
13. Ismerd meg a ruhát mielőtt megveszed
A ruhák kiválasztásakor néhány dolgot, például a anyagösszetételt és a kezelési útmutatót is érdemes ellenőrizni a belsejében található címkén. A címkéből ugyanis könnyen kiderülhet, hogy a pamut felső valójában csak részben készült természetes szálból és sok szintetikus anyagot is tartalmaz. A kezelési útmutató piktogramjairól pedig azonnal leolvasható, hogy mennyire kényes az anyag. A „csak vegytisztítás” például annak a szinonimája, hogy valószínűleg ruhatisztítóba kell vinned.
Forrás: Zerrin
Nyitókép: Emily Deltetto / EyeEm/GettyImages