15 apatípus – neked melyikkel volt szerencséd találkozni?

Nem mi döntjük el, milyen apát kapunk, de arra nagyon is van ráhatásunk, hogy milyen apát adunk a gyermekeinknek. A 15 típus között van olyan, akihez azonnal hozzámennénk, és van, akihez soha. De egy biztos: mindegyikük tanít valamit a szülőségről.

Rengeteget beszélünk az anyaságról és viszonylag keveset az apaságról. Az apák némiképp a szülőség perifériájára kerültek. Hogy miért, azt pontosan nem tudjuk. Van, hogy önhibájukon kívül keverednek oda egy rossz régi berögződés miatt, ami a fejünkben él, arról, hogy a lelki köldökzsinór csakis anya-gyermek között lehet, de sokszor azért, mert ténylegesen kivonódnak a családi forgalomból.

Pedig ahány férfi, annyi apa.

Néhányan közülük mély „apasebeket” ejtenek lelkünkön, de sokan úgy szeretnek, féltenek, óvnak, terelgetnek az úton, ahogy arra csak egy igazi édesapa képes. Habár nem mi döntjük el, hogy milyen apát kapunk, egy valamire nagyon is van ráhatásunk. Mégpedig arra, hogy milyen társat választunk és milyen apát adunk a gyerekeinknek. A következő 15 apatípus között lesz olyan, akihez azonnal hozzámennénk és olyan is, akit soha nem választanánk, de egy biztos: mindegyikük megmutatja az apaság egy arcát.

apák napja
Fotó: Oliver Rossi/GettyImages

1. A sportos apa

Igen, ez egy külön kategória. Természetes közegében a fiai focimeccsének lelátóin találkozhatsz vele, ahol éppen megpróbálja az edzőt munkanélkülivé tenni. Inkább mentor és tréner, aki egyengeti a gyerek sportkarrierjét és felkészíti őt arra, hogy az élet egy nagy meccs, ahol meg kell tanulni jó gólokat rúgni.

2. A büszke apuka

Csillogó szemű édesapa, aki eldicsekedik a gyerek minden sikerével. Az ő kislánya a legszebb, első sorból szurkol és a pénztárcájában minden bizonnyal ott lapul egy családi kép.

3. A gyereket felnőttként kezelő apa

Mindannyian ismerünk olyan férfiakat, akik nem tudnak leereszkedni a gyerek szintjére. Ők azok, akik soha nem babusgatnak, azt vallják, hogy felnőtt kommunikációval, tiszta határokkal és egyenrangú bánásmóddal kell nevelni.

4. A bankár

Az ilyen apák a szeretetüket az anyagi gondoskodásban fejezik ki. Ajándékot vesznek, pénzt utalnak és minden fizikai szükségletét ellátják a gyereknek, de érzelmileg nem tudnak közel kerülni.

5. A kirakat apa

Ez a típus csak addig viselkedik apaként, amíg van közönség. Társaságban határozottan lépnek fel, családfőként viselkednek, a nevelésben résztvevő félnek tűnnek, azonban ez csak látszat. A négy fal között minden az anyára terhelődik.

6. A túlterhelt apa

Az agyonhajszolt anya férfi megfelelője – a túlterhelt apa mindig késik, mindig szét van esve és nem teljesen biztos benne, hogy hová tette a kulcsokat, vagy hogy hány gyereke van. A munkában és otthon is igyekszik teljesíteni, de általában kicsúszik a kezei közül az irányítás.

7. Még ő is csak egy nagy gyerek

Amikor az ajándékba kapott lego jobban lázba hozza őt, mint a gyereket, akkor elkezdhetünk gyanakodni. Viccet félretéve, ő az, aki ahelyett, hogy szülőszerepben részt venne a nevelésben, csak plusz terhet jelent a nőnek. A felelősséget hírből sem ismeri.

8. Magas elvárású apa

Ő az a férfi, akinek soha nem lehet megfelelni. Akinek soha semmi nem elég, még akkor sem amikor már a csillagokat is lehoztuk az égről neki. A gyerekei hatalmas megfelelési kényszerrel vágnak neki a felnőttkornak.

9. Túlélő típusú apa

A túlélő apa, arra neveli a gyerekeit, hogy minden körülmények között helytálljanak. Megtanítja csomót kötni, bútort faragni őket és minden kétkezi dologra, amire csak szükségük lehet. Derék embert nevel a gyerekekből, akiknek mindenhez kell érteni.

10. Az érzelmileg lezárt apa

A sérült, elhanyagolt vagy túl keményen nevelt fiúgyerekekből lesznek később az érzelmileg lezáró apák. A gyerek bármennyire igyekszik, nem tud kapcsolódni hozzájuk, az intimitás lehetőségét és a gyengeség illúzióját is elvből elutasítják.

11. Vicces apa

A társaság középpontjai ők, akik minden mókában benne vannak. Velük jó időt tölteni, sosem unalmas az élet és a legjobb vicceket is ők mondják. A humor mögött azonban kevés felelősségtudat és határozottság húzódik meg.

12. „Tényleg apának kell lennem?” típusú apa

Ők valószínűleg akaratukon kívül váltak apává, ezért nem is igazán tudnak azonosulni ezzel a szereppel. Nem értenek a gyerekek nyelvén és nem is akarnak részt venni a nevelésükben vagy úgy egyáltalán az életükben. Ha netán mégis maradnak, akkor csak tehernek érzik és minél kevesebb interakciót alakítanak ki a gyerekkel, annál jobb.

13. Hétvégi apa

A hétvégi apukák egész héten a családért dolgoznak, ezért csak a hétvége marad számukra, amikor érdemben együtt tudnak lenni a családjukkal. Ilyenkor beleadnak mindent, programokat szerveznek, de közben azt érzik, hogy kimaradnak a család életéből. Hasonló a helyzet az elvált apukák esetén is.

14. Anyapótlék apa

A GYES-en maradó apa, aki félkézzel elbánik a háztartással és a három gyerekkel. Mindenben részt vesz, szinte már az anyai feladatokat is magára veszi.

15. Szigorú apa

Végül pedig a szigorú apa az, akinek a feladata a rend megteremtése és fenntartása. Nevelési eszköze a tiltás és a büntetés. Saját véleményében és szülői kompetenciájában megingathatatlan, de valójában túl merev és nem tud eltérni az általa alkotott szabályoktól és normáktól.

Nyitókép: Drazen Zigic /Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)