A slow szépségápolás virágkorát éli, és bár elsőre őrült ötletnek hangzik, hogy hidegen sajtolt növényi olajokkal ápold például az egyébként is zsírosodásra hajlamos bőrödet, hidd el, egyáltalán nem az!
A hidegen sajtolt növényi olajok a legrégebbi bőrápoló összetevők közé tartoznak, manapság már a sminktermékekben is találkozhatsz velük. Nem véletlenül ilyen népszerűek, akár bázisolajként, akár az arcápoló kozmetikumaidhoz hozzáadva használod őket, a végeredmény ragyogó és sima bőrfelszín. Száraz bőr esetén kifejezetten ajánlják, de a faggyúmirigy szabályozása érdekében akár a zsíros bőrnél is érdemes bizonyos olajokat kipróbálni. Ami a legfontosabb: alaposan járj utána annak, hogy melyik a bőrtípusodnak legmegfelelőbb természetes olaj!
Zsíros bőrre
Tudjuk, hogy elsőre furán hangzik, de a bőrtípusodnak megfelelő olaj egyrészt segít megszabadulni a felesleges faggyútól – stabilizálja és szabályozza a faggyúmirigyet-, másrészt bizonyos hidegen sajtolt növényi olajnak pórusösszehúzó hatása is van.
Próbáld ki a jojobaolajat vagy a szőlőmagolajat!
A jojobaolaj attól olyan különleges, hogy összetétele nagyon hasonló az emberi bőr felületét védő faggyúéhoz. Éppen ezért segít a bőr faggyútermelését egyensúlyba hozni, emiatt nagyon jó a zsírosodásra hajlamos bőrre. Ha nagyon zsíros a bőröd, akkor szuper választás lehet számodra még a szőlőmagolaj. A jojobaolajhoz hasonló hatással van a zsíros bőrre, tehát szabályozza a faggyútermelést, ugyanakkor mattító hatású.
Száraz bőrre
Elsőre sokan azt gondolják, hogy a száraz bőrre teljesen mindegy, milyen olajat visznek fel, csak jobb lehet a helyzet, mint előtte volt. De ez azért nem ennyire egyszerű! Ha száraz a bőrfelszíned, akkor érdemes olyan növényi olajat választanod, amelyben több a zsírsav, mert ezzel hidratálhatod a bőrödet, és visszafordíthatod a dehidratáltság miatti bőrirritációt. Érdemes belőle 3-5 cseppet az éjszakai arcápolódhoz adni. Az arcbőrödön kívül, masszírozd be a nyak és a dekoltázs környékét is.
A mandulaolajat vagy marulaolaj áldásos hatásai
A mandulaolaj intenzíven hidratál, és közben gyengéden ápolja a nagyon száraz, ekcémás bőrt is. Nagyon magas az A-vitamin (azaz retinol) tartalma, amelynek köszönhetően egyenletessé varázsolja a bőrfelszínt. Jó választás lehet a marulaolaj is. Csupán néhány perccel azután, hogy bemasszíroztad, azonnal beszívódik, de még hosszú órákon keresztül hidratálja a bőrt, mivel nagyon gazdag zsírsavakban.
Problémás bőrre
Amikor a bőröd száraz vagy gyulladásra hajlamos, akkor általában fokozódik a faggyútermelés, ez pedig pattanások és más bőrhibák kialakulásához vezethet. Érdemes a bőrtípusodnak megfelelő növényi olajból 1-2 cseppet az éjszakai bőrápolódhoz adni.
A gránátalmamag- vagy csipkebogyó olaj is gyulladáscsökkentő hatású
A gránátalmamag-olaj nemcsak azért nagyszerű, mert antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású, hanem azért is, mert nagyon könnyű olaj. Növeli a bőr vízmegtartó és regenerációs képességét és segíti a sebgyógyulást. A csipkebogyó olaj is hatékony gyulladáscsökkentő, omega-3 és omega-6 zsírsavakban gazdag, intenzív ápolást biztosít a bőrnek, segítségével eltüntetheted a kipirosodást, tonizáló és bőrnyugtató hatású.
Normál bőr
Mivel a normál bőr kevésbé száraz, így valami kevésbé zsíros olajra lesz szükséged.
Az argánolaj minden bőrtípusra tökéletes
Zsírsavakban gazdag, ezért szuperül ápolja, nyugtatja a bőrt, hihetetlenül magas az E-vitamin tartalma, így még a káros környezeti hatásoktól is megvéd.
Érzékeny bőr
Ha érzékeny a bőröd, akkor egy szuper nyugtató és tiszta formulát kell találnod, amely egyáltalán nem irritál. Minden olyan kozmetikumot kerülnöd kell, amelyben olyan esszenciális illóolajok lehetnek, mint például a levendula, a borsmenta, vagy a rózsa.
Keverj az arcápolódhoz moringaolajat vagy aloe vera olajat!
A moringaolaj például tele van antioxidánsokkal, amelyek megvédenek a szabadgyököktől, a benne lévő zsírsavakkal táplálja, gyulladásgátló hatásának köszönhetően pedig megnyugtatja a bőrt. Könnyű, mégis jól hidratál, és nyugodtan felviheted a smink alá is akár. Ehhez hasonlóan az aloe vera olaj is gyulladáscsökkentő hatású, tele van antioxidánsokkal, antibakteriális, támogatja és védi az érzékeny, pattanásra vagy zsírosodásra hajlamos bőrt.
Bármelyik növényi olajra is esne a választásod, használat előtt végezz bőrtesztet, mert egyéni érzékenység bárkinél előfordulhat!
Forrás: forbes.com; healthline.com
Nyitókép: SrdjanPav/Getty Images