A spanyol kulturális intézmény a pandémia óta először nyitotta meg kapuit. A közönség soraiban egészen különleges „vendégek" foglaltak helyet.
Nem számít ritkaságnak, hogy a barcelonai Gran Teatre del Liceu Operaházban az utolsó darab jegyet is elkapkodják és teltházas előadásokkal zárják az estéket. De erre a koronavírus-járvány miatt március óta nem volt példa, hiszen Spanyolországban is ekkor tiltották be a tömeges rendezvények megszervezését. Bár a kijárási korlátozásokon azóta lazítottak, még mindig nem tért vissza minden a normális kerékvágásba. Ezt bizonyítja az is, hogy ezen a héten az operaház előadóinak egy egészen szokatlan élményben lehetett részük: a megnyitón nem embereknek, hanem több, mint 2000 növénynek adtak elő.
Az operaház Eugenio Ampudia, konceptuális művész és a UceLi Quartet vonósnégyes előadásával nyitotta meg újra a kapuit. A közönség soraiban pedig 2292 darab szobanövény „foglalt helyet”, amiket a helyi óvodákból gyűjtöttek össze, a fellépést követően pedig mindegyiket egy-egy egészségügyi dolgozónak ajándékozták. Természetesen az opera szerelmesei sem maradtak le a zenei élményről, amelynek keretében Puccini: Lidércek című operája csendült fel: az intézmény YouTube csatornáján élőben követhették a nem mindennapi eseményt.
A híres operaház egy közleményt is kiadott az esemény kapcsán, amelyben leírták, hogy ezzel a gesztussal, a szimbolikus közönséggel megrendezett hangversennyel szerették volna ‚‚újra üdvözölni a művészet szerelmeseit, megvédeni a zene és a természet értékét, valamint méltóan visszatérni a kulturális életbe.’’ A „furcsa, fájdalmas időszak” után a szervezők egy olyan élményt szerettek volna nyújtani, amely mindenkit emlékeztet arra, ‚‚mennyire fontos, hogy közelebb kerüljünk a természethez.’’
Spanyolországban egyébként vasárnap enyhítették a kijárási korlátozásokat, így a kulturális intézmények hétfőn újra kinyithattak, de a helyieknek továbbra is szigorú szabályokat kell követniük. Akárcsak a világ több pontján, úgy a mediterrán országban is limitálják a közönség számát, illetve a távolságtartás is tovább bonyolítja az események megszervezését. Ezért sokan döntenek úgy, hogy valódi közönség nélkül tartják meg az előadásokat, de szerencsére online bárki bekapcsolódhat.
Nyitókép: Jordi Vidal/AFP/Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- 3 előadás, amiért alig várjuk a Womanity Fesztivál Női Ambíciók napját
- „A zenével minden nap ünnep” – A magyar zenei élet képviselői egy-egy meghatározó emlékükről meséltek
- A Pesti balhé lesz az első magyar film az újranyíló hazai mozikban (X)