Lenyűgöző természetfotókat láthatunk a 2022 BigPicture Natural World Photography Contest döntős pályamunkái között. Külön öröm számunkra, hogy két kategória első helyére is egy magyar fényképész, Máté Bence futott be.
A Kaliforniai Tudományos Akadémia 2014-ben hirdette meg először a nemzetközi természetfotó versenyét, a BigPicture: Natural World Photography Competitiont. A fotópályázatot ma már a világ legrangosabb versenyei között tartják számon, amelyen a szakma kiemelkedő alakjai is képviseltetik magukat. A szervezők célja idén is az volt, hogy a beküldött pályaművek az élővilág diverzitását ünnepeljék és illusztrálják, emellett mindegyik fotó a maga módján arra ösztönzi a nagyközönséget, hogy védjék meg a Föld ökoszisztémájának sokszínűségét. Természetesen a legjobb pályamunkák készítőit idén is pénzdíjjal jutalmazták, valamint lehetőséget kaptak, hogy a BigPicture Natural World Photography kiállításán is bemutathassák munkájukat. A döntős fényképeket látva elmondhatjuk, hogy a szakmai zsűrinek idén sem volt könnyű dolga.
Labdázó méhek, Karine Aigner (A pályázat nagydíjának nyertese)
A 2022-es BigPicture verseny fődíját Karine Aigner vihette haza Labdázó méhek című képével, amely a sivatagi gömbmályva méhek bizarr párzási rituáléjának ritka pillanatát örökíti meg. „Egy meleg tavaszi reggelen Dél-Texasban egy nőstény sivatagi gömbmályva méh (Diadasia rinconis) bújt elő kis, hengeres fészkéből. Úgy emelkedett ki a földből, mint a füst a kéményből. Szinte azonnal több tucat hím özönlött rá. Sárgásbarna testük zümmögő, hömpölygő »párzólabdát« alkotott, miközben versengtek a párosodás lehetőségéért. Körülbelül 20 másodperc után a méhek golyója szertefoszlott, és a nőstény elrepült. Egyetlen hím került ki győztesen” – olvasható Aigner beszámolója a BigPicture Natural World Photography Competition hivatalos oldalán. A sivatagi gömbmályva méhek párzási időszaka mindössze alig egy hétig tart, így a fotográfus igazán szerencsés volt, hogy sikerült megörökítenie a ritka, és igen rövid ideig tartó jelenséget. Habár kevesen ismerik őket, ezek az őshonos méhek fontos szerepet játszanak az ökoszisztémában. Különösen a fügekaktusz beporzása miatt, amely több faj számára az elsődleges táplálékot jelenti Amerika délnyugati részén.
A hermelin játéka, Jose Grandío (A szárazföldi élet kategória döntőse)
A francia Alpokban, egy hideg téli hajnalon Jose Grandío fotós mozdulatlanul feküdt a hóban, és arra várt, hogy egy hermelin előbújjon az üregéből. Az elmúlt napokat ugyanígy, hosszas várakozással töltötte, de a türelem meghozta a gyümölcsét. Az egyik napon a hermelin kimászott az odújából, és látványos műsort rendezett. „Úgy tűnt, mintha játszana a friss hóban, ami éppen leesett. Hirtelen mozdulatokat tett, ugrált és kúszott a hóban” – emlékezett vissza Grandío. A tudósok számos alkalommal lehettek szemtanúi ezeknek az akrobatikus mutatványoknak, amelyeket a ragadozó állatok néha egy nyúl vagy nagy madár előtt adnak elő, hogy megzavarják vagy elvonják a potenciális zsákmány figyelmét. Ez a stratégia számos dokumentált interakcióban hatékonynak bizonyult. Olyan feltételezések is napvilágot láttak, hogy a hermelinek „tánca” valójában csak a felesleges energia levezetésére szolgál. A harmadik hipotézis pedig egy fertőzésre adott akaratlan válaszként azonosítja a féktelen ugrálást. Habár az energikus megnyilvánulás indítéka nem tisztázott, Grandío szívesen gondolja, hogy ez egy játék az állat számára. Egy örömteli válasz, amit az érintetlen hó váltott ki belőle.
A bukás után, David Slater (A vízi élet kategória nyertese)
A kaliforniai oroszlánfókák a Monterey-öböl ökoszisztémájának ikonikus lakói. David Slater természetfotós előszeretettel búvárkodik ezen a környéken, így jól ismeri az állatokat, szeret velük búvárkodni. „Olyan gyönyörűséggel és kecsességgel suhannak el melletted, hogy döbbenetes” – mondta Slater. Egy szeptemberi merülés során a fotográfus egy szívfacsaró jelenetnek lehetett a szemtanúja: a tengerfenéken egy oroszlánfóka tetemére bukkant, amelyet a tengericsillagok úgy leptek be, mint egy sírt a rajta elhelyezett virágok.
Pókháló, Máté Bence (A szárazföldi élet kategória nyertese)
Máté Bence díjnyertes fényképe a Kiskunsági Nemzeti Parkban készült. A képen látható hód egy fa rágcsálásával volt elfoglalva, miközben testét a felkelő nap első sugarai hátulról megvilágították. A megcsillanó pókháló, valamint a különleges fény-árnyék viszonyok éteri hangulatot teremtenek, de nem ez az egyetlen dolog, ami különlegessé teszi a fotót. Bence tökéletesen megragadta azt az elképzelést, hogy a hódok a gátak építésével átalakítják környezetüket, és olyan élőhelyeket hoznak létre, amelyek sok más faj hasznára lehetnek.
Hullócsillag, Tony Wu (A vízi élet kategória döntőse)
Tony Wu fényképe nem egy intergalaktikus jelenetet örökít meg, hanem egy tengericsillag szaporodását. Wu eredetileg azért merült víz alá, hogy halakat fotózzon és csak a véletlennek köszönheti, hogy sikerült lencsevégre kapnia a látványos pillanatot. A tengericsillag éppen akkor emelkedett a karjai hegyére, majd hímivarsejteket bocsátott ki a vízbe.
A fénybe, Pål Hermansen (A természet művészete kategória nyertese)
Pål Hermansen fotós egy márciusi reggelen kilépett a szabad levegőre, visszanézett a házára és megdöbbenve tapasztalta, hogy a kültéri lámpát egész éjjel égve hagyta. A lámpabúra belsejében több tucat rovar sötét sziluettjét látta, akiket az éjszaka a világító fény vonzott a halálba. A lámpa takarítása közben elhatározta, hogy lefényképezi a rovargyűjteményt. Így szeretett volna fényt deríthet arra, „melyek azok a titokzatos lények, amelyek életünk szerves részét képezik. Azon élőlények, amelyeket könnyen figyelmen kívül hagyunk”.
Beteges finomság, Máté Bence (Az Ember/Természet kategória nyertese)
Amikor Máté Bence fotós Romániába utazott, borzalmas látványra lett figyelmes. Több száz béka teteme hevert a vízben, és a legtöbbnek hiányoztak a hátsó lábai. Az orvvadászok szaporodás közben ragadták ki a kétéltűeket a vízből, és levágták a hátsó lábukat, hogy a békacomb kereskedelemi igényeit kielégítsék. Majd visszadobták őket a vízbe, hogy hosszú és fájdalmas halált haljanak az ikráik között. „A kegyetlenség sokkolt a legjobban” – mondta a magyar fotográfus. Nem is volt számára kérdés, hogy nevezze ezt a sokkoló üzentet hordozó képet a BigPicture versenyére, hogy minél többen lássák.
Forrás: My Modern Met
Nyitókép: The Big Picture 2022