25 éves a Mátrix – 11 érdekesség a jubiláló sikerfilmről

„Volt már olyan álmod, amiről biztosan hitted, hogy valóság?” – hangzik el a már-már ikonikussá vált mondat az 1999-ben megjelent Mátrixban, mely mára, túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a popkultúra egy fontos szeletévé nőtte ki magát.

A Mátrix egy mestermű és ez nem is igazán képezi vita tárgyát. Nálam legalábbis semmi esetre sem, ugyanis ez az egyik olyan film, amit minden évben újranézek és minden évben újra és újra magával ragad. Úgy zseniális, ahogy van és szinte hihetetlen, hogy már huszonöt éve debütált a mozikban, hiszen a sztorija ma is lenyűgöző: miután megnézzük, mindannyian elkezdünk azon kattogni, hogy vajon mi lehet a valóság. Én legalábbis biztos. Azonban ameddig ismét elgondolkodunk azok, hogy a piros vagy a kék pirulát választanánk-e, jöjjön néhány érdekesség a Mátrixról.

1. Wachowskiék kockáztattak és nyertek

A Wachowski-fivérek (azóta már nővérek) nem bízták a véletlenre a dolgokat és a Mátrix sikeréért mindent kockára tettek. Történt ugyanis, hogy a Warner Bros „csupán” 10 millió dollárt adott nekik, hogy elkészítsék a kultmozi első részét, viszont ők ezt már akkor tudták, hogy édes kevés egy ilyen kaliberű alkotáshoz. Így fogták magukat és az egészet elköltötték arra, hogy leforgassák Trinity nyitójelenetét. Mikor ezt bemutatták a stúdióban, olyannyira lenyűgözték vele a vezetőket, hogy azok kérdés nélkül bólintottak rá az eredeti, nyolcvan millió dolláros büdzsére.

2. A tökéletesség ára

Persze senkit sem kell, hogy meglepjen, hogy Wachowskiék nem akartak megalkudni a kis költségvetéssel, hiszen akkor már csaknem öt és fél év munkáját ölték bele a Mátrix valóban tökéletes forgatókönyvébe.

3. Sok hűhű, de nem a semmiért

A fentebb említett bizonyos nyitójelenet egyébként hat hónapnyi felkészülést és négy nap forgatást igényelt. A Trinity-t alakító Carrie-Anne Moss egyébként meg is sérült a forgatások alatt, de ezt mindvégig igyekezett titokban tartani.

4. A színek szerepe

Biztos feltűnt már, hogy a filmben remekül bánnak a színekkel, a Mátrixban játszódó jelentek zöldes árnyalatúak, míg a való világban történt események normális színűek. Na és Morpheus és Neo harci jelenetére sem véletlenül került sárga „szűrő”, hiszen az mindkettőn kívül történt. Mindemellett az összes kék színt eltávolították a külső felvételekből, hogy ezzel is zordabbnak hasson a Mátrix világa.

5. Veszélyes mutatvány

Egy Tom Cruise veszett el Keanu Reevesben, hiszen a színész egy igencsak veszélyes jelenetet vállalt a Mátrixban. A Reeves által megformált Neo ugyanis Morpheus telefonos utasítására kimászott a MetaCortex épületének 34. emeletéről és annak párkányán, egy mobiltelefont a kezében tartva egyensúlyozott. És bizony ezt nem egy kaszkadőr, hanem maga a színész tette meg a sikerért. Nem kérdés, hogy megérte-e.

6. Vetélytársak

Keanu Reevesszel összenőtt ugyan Neo karaktere, viszont azért mások is esélyesek voltak az ikonikus szerepre. Will Smith-nek például fel is ajánlották azt, viszont ő visszautasította, a továbbiakban pedig Reeves Leonardo DiCaprio, Tom Cruise és Nicolas Cage elől is elhappolta azt.

7. Sok a kérdés

És nem csak azután, hogy megnéztük a filmet. Keanu Reeves ugyanis a mozi első negyvenöt percében csupán nyolcvan sornyi szöveget mond el, amiből negyvennégy kérdés. Ez azt jelenti, hogy főhősünkben percenként merült fel egy kérdés.

8. Kötelező olvasmány

Lehet Reevesnek nem volt sok szövege a film első felében, de azért még így is igényelt agymunkát, hogy felkészüljön a forgatásokra. A Wachowski-fivérek ugyanis minden szereplőnek kötelezővé tették  Jean Baurillard 1985-ös Simulacra and Simulation című kötetének elolvasását. A hiperrealitásról és a valós folyamatok utánzásáról szóló könyv természetesen a filmben is feltűnt.

9. Ellentét

A film megszámlálhatatlan érdekességet rejt magában, ezek egyike pedig Morpheus neve. Morfeusz ugyanis a görög és római mitológiában egyaránt az álmok istene. Nos, mint tudjuk, a Mátrix Morpheusa épp az, aki felébreszteni „álmukból” az embereket és inkább a valóság felé tereli őket.

10. Semmi sem véletlen

Ha pedig már a neveknél tartunk, láthatjátok, hogy nincsenek véletlenek és Neo sem véletlenül lett az, aki. Neve ugyanis a one (egy) anagrammája. Na ugyan miért? Persze, hogy azért, mert ő az egyetlen.

11. Versenyhelyzet

Voltak, akik látnoki képességekkel bírtak és már a forgatások előtt vakon hittek a Mátrix sikerében, így a Ray-Ban és Arnette is részt vettek abban a versenyben, amit végül a Blinde napszemüveggyártó cég alapítója, Richard Walker nyert. Ő tervezhette meg minden minden egyes karakterhez az egyedileg tökéletesen passzoló napszemüveget. Na persze, nem volt ez azért akkora áldozat, ugyanis a brand azzal, hogy a mozi után gyártásba küldte őket, nem keveset kaszált a rajongókon.

Nyitókép: IMDb
Forrás: hollywood.com

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)