3 dolog, amit soha ne mondj a kamasz gyerekednek a barátai előtt!

Érdemes figyelni egy kamasszal a beszélgetésre, hiszen még jóindulattal is mondhatsz olyat, amivel beégeted a többiek előtt.

Nem kell tudatosságra vagy szándékosságra gondolni, egy szülő a legnagyobb jóindulattal is kellemetlen helyzetbe tudja hozni a kamaszkorú gyermekét. Különösen akkor érdemes háromig számolni mielőtt valamit kimondunk, ha tinédzser gyermekünk mellett a barátai is ott vannak.

Anya, ciki vagy!

fotó: Kentaroo Tryman/ Getty Images

Biztos mindenkinek számos emléke van arról, amikor legszívesebben elsüllyedt volna a barátai előtt, egy-egy szülői megjegyzés hallatán. Nekem is van ilyen jócskán a tarsolyomban, és arra is emlékszem, hogy mennyire cikinek éreztem ezeket a szituációkat. Pedig többnyire nem volt bennük bántó szándék, csupán vagy én, vagy a szüleim voltunk rosszkor, rossz helyen.

A tinédzserek alapvetően gyárilag vannak úgy programozva, hogy ne feleljen meg nekik semmi, amit a szüleik tesznek vagy mondanak. Egyszerűen van az a kor, és vannak azok az élethelyzetek, amikor a legutolsó tanács, amit megfogadnának – vagy amire egyáltalán kíváncsiak – az a szülőé. Természetesen a szülői mondatok is több kategóriába tartoznak. Akár búcsúzáskor köszönsz el tőle egy „szeretlek kisfiam/kislányom”-mal, akár utána kiabálsz, hogy „húzd már ki magad, ne legyél púpos” – ha hallótávolságon belül vannak a barátai, akkor ezek vérciki helyzetek.

Ezeket a témákat kerüld!

Amanda Craig két évtizedes tapasztalattal rendelkezik családterapeutaként, valamint számos kutatásban is részt vett, amely a fiatalkorúak viselkedésével foglalkozott. Az szakember azt javasolja, hogy az alábbi három témát inkább mellőzzünk a kamasz gyermekünk és barátai társaságában.

1. Személyes kérdések

Ha a kamaszkorban egyébként is zárkózott, gátlásos gyermekedet a barátai előtt kérdezed például arról, hogy szekálja-e még a felsőbb osztályba járó srác, vagy mit szólt az a lány/srác, akit követ a közösségi oldalon, akkor ne lepődj meg, ha napokig nem akar szóba állni veled. Egy szülő sokszor képzeli magát jópofának, segítőkésznek, de ezekről a személyes dolgokról csak egymás között beszéljetek. „El kell fogadni, hogy a tizenévesek maguk akarnak rájönni a dolgokra. Keresik a személyiségüket, feszegetik a határaikat, és szükségük van a függetlenségre. Ha a személyes dolgok kerülnek terítékre a barátok előtt, az megszégyeníti őket” – mondja a szakember. Természetesen nem az a cél, hogy a szülő ne is érintkezzen gyermeke barátaival, csak meg kell találni az egyensúlyt. Kiváló beszélgetési alap egy népszerű film, egy könyv, egy tévéműsor, de a bizalmas témákat hagyjuk meg akkorra, amikor négyszemközt maradunk a gyerekkel.

2. Osztályzatok, eredmények

Bennem máig él a kép, amikor egy nem jól sikerült dolgozatomra azt mondtam otthon – jobb a békesség alapon – , hogy az egész osztály vacakul teljesített. Aztán pár nappal később átjött a barátnőm, aki természetesen ugyanarra a dolgozatra ötöst kapott­, és anyukám rákérdezett, hogy: „Tényleg neked sem sikerült, Timikém?”. Nem arról van szó, hogy nem szabad a tinédzserrel a jegyeiről beszélni – sőt, kell is! ­– hanem arról, hogy ezt nem mások előtt kell megbeszélni. „Természetesen a felnőttek ezt nem így látják, amikor elkezdenek az osztályzatokról beszélni, hiszen ezt sokszor csak egy közös témaként vetik fel. De ez egy olyan potenciális összehasonlítást von maga után, amely miatt a tinédzser vagy a barátai alkalmatlannak érzik magukat, attól függően, hogy ki kap jobb jegyeket.” Szóval inkább ezt a témát is hanyagold, mert lehet, hogy alapvetően dicsérni szeretnél, csak ehhez éppen nincs szükség közönségre.

3. Munkahelyi vagy a másik szülővel kapcsolatos problémák

Ha a gyermeked barátai udvariasan megkérdezik, hogy vagy, akkor erre bőven elég a „köszönöm, jól” válasz. Ilyenkor nem a mélyebb dolgokra kíváncsiak, sokkal inkább illendőségből teszik fel a kérdést. Emiatt nem érdemes félreérteni a kamaszok érdeklődését. Még akkor se fakadj ki a munkahelyi vagy a pároddal kapcsolatos problémáidról, ha jólesne végre kibeszélni magadból. „Lehet, hogy úgy érzed, hogy ezzel felnőttként tekintesz rájuk, de csak összezavarod őket, és azt sem gondolhatod komolyan, hogy a kamaszok oldják meg a te gondjaidat”.

Minden szülő volt egyszer gyermek, így pontosan tudja, hogy mik voltak azok a mondatok és gesztusok, amikor azt is megbánta, hogy áthívta a barátait. Igyekezzünk ne ugyanezekbe a hibákba esni, még akkor sem, ha ezek a generációs különbségek kevésbé állnak távol egymástól, mint a mi gyerekkorunk idején. Bármennyire is nehéz, meg kell állni, hogy ne mondjunk véleményt és ne szóljunk közbe a kamaszok beszélgetésébe, maximum csak akkor, ha konkrétan kérik a véleményünket. Teljesen felesleges lazának és jófejnek tűnni, vagy okoskodni olyan témák kapcsán, amikor valójában fogalmunk sincs, hogy miről beszélnek. Mert ezzel nemcsak magunkat, hanem a gyermekünket is kínos helyzetbe hozzuk.

Forrás: purewow.com

Nyitókép: Kentaroo Tryman/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

 

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)