Szíved egészsége mindennek az alapja, és bár régen tangót javasoltak szívbajok ellen, manapság már sokkal hatékonyabb módszerek is vannak. Egy kardiológus 3 tippje segít, hogy csökkentsd a szívbetegségek kockázatát.
Ha a szíved egészségéről van szó, talán neked is a vérkeringést fokozó kardióedzések vagy az egészséges mediterrán étrend jut először eszedbe. Azonban Michael Twyman M.D. okleveles kardiológus – aki nemcsak megdobogtatja szívünket, de vigyáz is az egészségére – szerint az alábbi három egyszerű, de sokak szemében kissé alulértékelt szokás is segíthet, hogy még sokáig vigyázhass szíved egészségére.
1. Aludj eleget a szíved egészségéért
Számtalanszor hallhattuk már, hogy az alvás mindenre gyógyír, és ez a kardiológus szerint sem túlzás. Ráadásul, ennek az alapvető fiziológiai igénynek sokkal nagyobb a szerepe, mint korábban gondoltuk. A megfelelő mély alvás során állnak helyre szervezetünkben az úgynevezett mitokondriumok, amelyek az energia előállításában és tárolásában játszik hatalmas szerepet. Ha a mitokondriumoknak nincs lehetősége regenerálódni, akkor hiába sportolsz és étkezel egészségesen, a mitokondriális motor nem fog tudni energiahatékonyan ellátni. Amikor alszol, tested a sejtmegújításra összpontosít, mindent regenerál, nemcsak a szív-és érrendszert. Ha pedig nem alszol eleget, lemerülnek az akkumulátoraid és a krónikus alváshiány mellé egyéb krónikus betegségeket is könnyen összeszedhetsz.
Tanulmányok kimutatták, hogy a napi hét óránál rendszeresen kevesebbet alvóknál sokkal nagyobb az elhízás, a túlsúly és a 2 típusú cukorbetegség kialakulásának veszélye. Szóval mostantól figyelj jobban arra, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű alvásidőt tudj beiktatni szíved egészsége érdekében.
2. Tiszteld a cirkadián ritmust
A cirkadián ritmus nem valami távoli bolygóról származó taktus, hanem testünk biológiai órája, ami rendkívül jelentős az általános egészségügyi állapotunkban, így szív-és érrendszerünk szempontjából is. Twyman szerint a reggeli természetes fénnyel kezdődik minden: ez kelti életre a melanopszin nevű receptorokat, amely beindítja a megfelelő hormonok termelődését. Amikor pedig a fény csökkenni kezd, a receptorok átállnak éjszakai üzemmódra, amelynek során a kortizol csökkenni, a melatonin szint pedig növekedni kezd. Mindkét ciklus szükséges ahhoz, hogy a ritmus megfelelően működjön, ezért a reggelekre éppolyan nagy hangsúlyt kell fektetni, mint az éjszakákra. A kortizolszint jelentős hatással van a pajzsmirigyhormonokra, amely többek között azt is szabályozza, hogy az elfogyasztott tápanyagokat energia vagy zsír formájában tárolja majd.
A koránkelők, vagy akik a korai órában edzenek, sokkal több zsírt használnak fel napjuk vagy edzéseik során, mint az éjszakai baglyok. Mielőtt tehát dietetikushoz fordulsz, hogy rendbe tedd étkezésedet, a biológiai rendszeredet kell optimalizálnod.
3. Fogyassz elegendő fehérjét, hogy egészséges maradjon a szíved
A fehérje téma elég bonyolult, de ha ismered már néhány a szív- és érrendszeri tanulmány eredményeit, talán nem újdonság, hogy a szíved egészségének érdekében célszerű elkerülni a túl sok vörös húst, és érdemes előnyben részesíteni a növényi alapú étrendet. A kardiológus szerint mindig a teljes értékű fehérjékre kell kell összpontosítani, mint a tojás, a hal, amelyekben nagy mennyiségben fordulnak elő omega-zsírsavak. Erre a legmegfelelőbbek a hidegvizi halak, mint a makréla, a lazac, vagy a szardínia. Ha pedig vegán vagy, és úgy érzed, nem tudsz elegendő természetes fehérjét bevinni a szervezetedbe, akkor a fehérjeporok nyújthatnak alternatív megoldást, amelyekből már növényi alapúakat is lehet kapni.
A szív optimális egészsége kicsit többet igényel annál, hogy ne dohányozz, illetve eddz és étkezz egészségesen. Azonban, ha a mitokondriális rendszert beállítod, nemcsak szíved, de egész szervezetedet is csúcsformába hozhatod.
Nyitókép: swissmediavision / Getty Images
Forrás: mindbodygreen