Attól, hogy éppen egyedül vagy, még nem kell magányosnak lenned!
A magány a mai társadalom egyik legnagyobb problémája. Magányosnak gyakran érezhetjük magunkat, még olyankor is, ha emberekkel, barátokkal, családdal körülvéve élünk. Alapvetően a magány az élet természetes része, de létezik az a nem kívánt magány, amely rengeteg szenvedést okoz.
A magány egyfajta bélyeg is, amit saját magunkra ragasztunk, hiszen aki sokáig él egyedül, az elhiszi magáról, hogy valami nincs rendben vele, hogy nem szerethető. Nincs mit szépíteni, az ember társas lény, tehát társra vágyik. A magány azonban bármelyik életszakaszban előfordulhat, s bár van, aki kifejezetten jól éli meg ezeket az időszakokat, a többség inkább szenved tőle. Különösen igaz ez gyermekkorban és a szépkorúak esetében.
„A magány egy szubjektív élmény, valós vagy nem valós, de észlelt állapot, amely erős stresszt okozhat, és az interperszonális kapcsolatok hiányát jelenti, ami megerősítheti a társadalmi elszigeteltséget. A tartós, hosszabb ideje fennálló egyedüllét rendkívül káros következményekkel járhat a mentális egészségre nézve, mivel egy idő után a személyiség is megváltozik” – mondja Consuelo Santamaría pszichológus.
Nem vagy egyedül a magánnyal
A magány lehet választott és nem kívánt. Vannak olyan párkapcsolatok, amelynek a vége felszabadulást jelent a felekre nézve, mivel sokkal több stresszt okozott a köztük lévő áthidalhatatlan feszültség, ami előbb a kapcsolat megromlásához, majd a társas magányhoz vezetett. Ebben az esetben „megváltást” jelenthet az egyedüllét, és ez a helyzet lehetőséget biztosít az újratervezésre is.
A nem kívánat magány sokkal nehezebben elviselhető, hiszen egy idő után önmagunk hibáztatásához is vezet. A Harvard Egyetem tanulmánya szerint a nem kívánt magány nem csak a mentális egészségre hat ki, hanem a fizikaira is, ugyanis növelheti a stroke, a koszorúér-betegség, a magas vérnyomás kockázatát is.
A magányos emberek nagyon gyakran hivatkoznak arra, hogy nincsenek körülöttük emberek, nem tudnak hol ismerkedni. A home office bevezetése óta valóban visszaesett a szociális érintkezések lehetősége, de ismerkedni bárhol lehet, ahol emberek vannak. Nem feltétlenül életed párját kell, hogy megtaláld, ha hónapok óta egyedül vagy, bőven elég, ha egy megbízható barátra teszel szert, akivel az eddigi ajtók mellett, újak is kinyílhatnak.
3 teljesen hétköznapi stratégia az egyedüllét megszüntetésére:
1. Mosolyogj
A mosoly mágnesként vonzza az embereket, még az idegeneket is. Alkalmazd minél gyakrabban, akkor is, ha úgy érzed, hogy nincs rá okod. Különben is, miért ne lenne? Próbáld ki, hogy legközelebb, amikor sorban állsz a közértben, nem morogsz, amiért lassan halad a sor a pénztárnál, hanem figyeled az embereket és mosolyogsz rájuk. Esetleg segíthetsz egy idősebbnek, aki biztos, hogy hálás lesz érte, amitől már jobb napod lesz. Nem kell hivalkodónak lenned, de fontos, hogy legyél nyitott, spontán, és rugalmas. Tudod, két ember között a legrövidebb út mindig a mosoly!
2. Csatlakozz egy közösséghez
Vegyél részt olyan tevékenységekben, amelyek fontosak számodra, vagy amelyek még ugyan ismeretlenek, de érdekelnek. Lehet ez egy túra szakosztály, civil szervezet, könyvklub, tánctanfolyam, vagy bármilyen csoportos tevékenység, ahol soha nem leszel egyedül. A közös érdeklődés már önmagában jó lehetőség a kommunikációra, és így a szabadidődet is tartalmasan töltheted. Ha a volt osztálytársaid, vagy a jelenlegi kollégáid hívnak egy buliba, akkor is menj el, ha minden porcikád tiltakozik ellene. Ha nem kötelező munkahelyi program, akkor lehet, hogy sokkal oldottabb lesz a légkör, mint amit a céges összejöveteleken megszoktál. És az otthoni egyedülléttel szemben, így az is garantált, hogy emberek között leszel.
3. Fogadj örökbe egy kutyát
Egy kutya rengeteg előnyös változást hozhat az életedbe, hiszen folyamatosan fog adni feladatot, nem lesz lehetőséged a sebeidet nyalogatni. A rendszeres kutyasétáltatás pedig új ismerősöket fog behozni az életedbe, a kutyások ugyanis rendkívül összetartóak. Ments meg egy kutyust a menhelyről, és keresd meg a legközelebbi kutyafuttatót és parkot, és teljesen új megvilágításban fogod látni a világot. A háziállatok feltétel nélküli szeretetet nyújtanak, ami tökéletes gyógyír az egyedüllét ellen.
Forrás: psychologytoday.com
Nyitókép: sanjeri/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Évről évre egyre magányosabbak a tinédzserek az okostelefonok és a közösségi média miatt
- Meglepő, de ebben az életkorban viseljük a legnehezebben a magányt
- Ragaszkodás a megszokáshoz – szereted még a párod vagy csak félsz az egyedülléttől?