3 tipp, amivel megtaníthatod a gyerekednek a pénz értékét

A készpénzmentes világban kisebb kihívás megértetni a gyerekekkel a pénz fontosságát.

Vajon mekkora jelentőséget tulajdonítanak majd a gyerekeink a pénznek, amikor szinte nem is „találkoznak” vele?

Három éves lehetett a fiam, amikor egy üzletben álltunk sorban, és minden előttünk állótól hangosan kérdezték a kasszánál, hogy kártya vagy készpénz? Marci szinte kicsattant a boldogságtól, és a kis hátizsákjából előhalászta az akkoriban mindig nála lévő Uno kártyacsomagot. Némi fejtőrést ugyan okozott, hogy melyik laptól válna meg szívesen, majd amikor meghozta a döntést, büszkén adta át a kiválasztott lapot a pénztárosnak, és nem értette, hogy miért akarok én is „pluszban” fizetni.

Az eladó vette a lapot, s mivel nálam készpénz volt, azt mondta, hogy olyan sokan fizettek már aznap kártyával, hogy most muszáj rendes pénzt kérnie. Mert abban az időben még többnyire a pénzt használtuk fizetőeszköznek, ami ma már szinte ritkaságszámba megy.

Money, Money, Money…

Én még ahhoz a generációhoz tartozok, aki készpénzen nőtt fel. Egy pillanatig nem bánom, ma is jobban szeretem, ha van nálam, mert ad egyfajta kontrollérzetet, és sokkal kevésbé költök feleslegesen. Manapság viszont extrém sportnak számít a készpénzes fizetés, sőt lassan a bankkártya is a múlté lesz, hiszen bőven elég, ha az okostelefon minden helyzetben és körülmény között velünk van.

És itt rögtön adódik is egy ellentmondás, hiszen a szülők többsége a mobilozás idejét próbálja minél tovább (már amennyire a mai világban ezt még lehet) kitolni, miközben a gyerek azt látja, hogy anya és apa mindent könnyedén elintéz a telefonjával. Innen nehéz nyerni, vagyis megértetni egy gyerekkel, hogy a pénz több mint egy műanyag kártyalap, vagy a telefon megfelelő helyre érintése.

Bár léteznek már olyan iskolák, ahol az alapvető pénzügyi ismeretek hozzátartoznak a tantervhez, a legtöbb helyen sajnos ez egyáltalán nincs így, vagy csak nagyon gyerekcipőben jár. Ezért fontos, hogy a gyerek korának megfelelő szinten legyen téma otthon a pénz, a bank, a fizetés, mintsem, hogy abban a tudatban nőjön fel, hogy ez a felnőttek dolga.

3 tipp, ha szeretnéd, hogy a gyereked tisztában legyen a pénz értékével:

kislány fogja a malacperselyt

Fotó: Catherine Falls Commercial/Getty Images

1. Beszélj a költésről, akkor is, ha nincs pénzmozgás

Ha az iskolába menet reggel betértek egy pékségbe, vagy délután a rajzórára vesztek pár fontos dolgot, akkor beszéld meg ennek a költésnek az értékét. Fontos, hogy a gyerekek is tudják, hogy mi mennyibe kerül, hogy könnyebben értsék a különböző mértékeket. A kártyánál ugyanazt az egy mozdulatot érzékelik csak, bármekkora összeget is fizetsz. Az a cél, hogy tisztában legyen a kiadásokkal és a pénzhez való alapvető kapcsolat kialakításával. Ehhez nagy segítség a gazdálkodj okosan!, a Monopoly vagy a hasonló tematikájú társasjátékok.

2. Engedjük dönteni

A kisebb összegű költést érdemes minél korábban a gyerekekre bízni, engedni kell ugyanis, hogy a gyakorlatban is érezzék a dolog súlyát. Jó ötlet megkérni, hogy vegyen pár zsemlét és egy tejet, és valamennyivel több pénzt adni, és rábízni, hogy ő ossza be. Lehet, hogy kiszámolja, mennyi marad, amin tud venni egy csokit, vagy kekszet, de az is előfordulhat, hogy a visszajárót a zsebpénzéhez teszi. Vagyis a döntést ő maga hozza meg, amivel egyfajta felelősséget is vállal.

3. Legyünk következetesek

A rendszeresen adott zsebpénz beosztásának megtanulása fontos mérföldkő a gyerek életében. Azonban itt kisebb családi összefogásra, és komoly következetességre van szükség, ráadásul nemcsak a szülők, a nagyszülők, rokonok tekintetében is kell az egyetértés, hogy senkit ne tudjon a vásárlásról meggyőzni. A gyerekek ugyanis nagyon rafináltak tudnak lenni, amikor szeretnének valamit elérni. Tegyük fel, hogy vágyik egy olyan játékra, amiből hasonlója már van, ráadásul nem is túl olcsó. Ha éppen nem közeledik a karácsony, vagy nincs születésnap, névnap, vagy bármilyen ünnep, akkor legyen az a „játékszabály”, hogy vegye meg a zsebpénzéből. A kezdeti duzzogáson túl elérhetjük azt, hogy így megtanul takarékoskodni, nem költi feleslegesen a pénzét, hanem arra gyűjti, amit nagyon szeretne. Ráadásul az árak mértékével kapcsolatban is lesz viszonyítása, mert menet közben tudja realizálni, hogy milyen régóta gyűjt már. Ha igényli, lehet egyezkedni, hogy miképp juthat plusz zsebpénzhez, de ne járjon automatikusan, a korábban bevett gyakorlattól eltérően. A szülői következetesség segítheti a pénzügyi tudatosság kialakulását a gyerekben és hamarabb megértheti, hogy egy számára fontos (vagy sokszor kevésbé fontos) tárgynak mekkora, pénzben kifejezhető értéke van.

Nyitókép: fizkes/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)