A tudomány szerint nemcsak az emlékek, hanem például a hormonok is tehetnek arról, miért megyünk vissza az exeinkhez.
Csúnya veszekedéssel ért véget a románc, valaki félrelépett, esetleg nem történt semmi különös, egyszerűen csak kihűlt a kapcsolat? Ezeken túl is számos oka lehet, miért jutunk el a szakításhoz, ami még ha abban a pillanatban jó döntésnek is tűnik (legalábbis az egyik fél részéről), még nem biztos, hogy végleges. Mert, akár egy vulkánkitörés, a kapcsolatok újjáéledése is váratlanul és elemi erővel következhet be, amikor a legkevésbé számítunk rá. De vajon miért megyünk vissza az exeinkhez, miért tesszük ki magunkat ennyi érzelmi zűrzavarnak? Tényleg ennyire ellenállhatatlan a régi szerelmünk? A tudomány állása szerint ennek kevesebb köze lehet magához a személyhez, és több köze van ahhoz az „összetett mentális tornához”, ahogy a Glam.com nevezi, ami egy szakítás véglegesítéséhez kell. Lássuk, mi minden vezethet oda, hogy könnyebbnek érezhetjük a visszatérést az exünkhöz, mint ahhoz, hogy végleg kitöröljük a telefonszámát.
Miért megyünk vissza az exeinkhez? Az egyik felelős a dopamin lehet
A szeretetteljes érzéseket gyakran a mellkasunkban dobogó szívvel hozzák összefüggésbe, de sok ilyen érzelem valójában az elménkben gyökerezik. Az agyban lejátszódó kémiai reakciók mondják meg, hogy érezzük magunkat, és amikor a romantikáról van szó, az egyik legfontosabb tényező a jó közérzetet keltő dopamin.
Ahogy Francesco Ferrari pszichológus a Bustle-nek elmondta, dopaminlöketet kapunk, amikor meglátunk valamit, ami tetszik vagy amit szeretünk. Ha párkapcsolatban élsz, ez hasznos hangulatfokozó lehet, ami a romantikával kapcsolatos pozitív érzéseidet is megerősítheti. De amikor szakítasz a partnereddel, az agyad nem feltétlenül kapja meg az üzenetet, hogy leállítsd ezt a dopaminreakciót.
Amikor tehát a romantikus szerelem lázában égsz, és megszállottan gondolsz az exedre, akkor Dr. Ferrari szerint dopaminhullámokat kap. Ez a dopaminlöket nem tesz különbséget: magába foglalhatja a jelenlegi partnereden való merengést, egy titkos fellángolást, vagy igen, akár az exedet is. „Néhány ember számára, aki függővé válik… fennállhat a kísértés, hogy visszatérjen ezekhez a tevékenységekhez vagy emberekhez” – teszi hozzá Dr. Ferrari.
Más szóval, a késztetés, hogy adj még egy esélyt az exednek, valójában a dopaminfüggőség által táplált manipuláció lehet az agyad részéről. Ha ezt felismered, utána csak rajtad áll, hogy engedsz-e neki.
A szerelemhormon nem enged végleg szakítani
Az oxitocint szerelemhormonnak is nevezik, mivel képes elősegíteni a szeretetet és más pozitív érzéseket, illetve segít kötődni azokhoz az emberekhez, akiket szeretünk. A kutatások azonban kimutatták, hogy ez a hormon nem csak akkor aktiválódik, amikor boldogok vagyunk egy kapcsolatban. Egy, a Hormones and Behavior című folyóiratban közzétett 2017-es tanulmány kimutatta, hogy az oxitocin akkor is felszabadul, amikor az ember úgy érzi, hogy a partnere eltávolodik tőle. Mintha kétségbeesetten próbálná megerősíteni a romantikus köteléket és megmenteni a kapcsolatot.
Ahogy Margaret Foley párkapcsolati coach Craig Kenneth pszichoterapeutával folytatott YouTube-beszélgetésében összefoglalja ezt a jelenséget: „Mindent előkészítesz, hogy szakíts valakivel, és az anyatermészet azt mondja: <<Azt hiszem, küldök egy adag oxitocint. Talán nem fognak szakítani>>. Az anyatermészet mindig azt akarja, hogy szaporodjunk. Az anyatermészet egyáltalán nem kedvez a szakításoknak”. Ezek az oxitocin által vezérelt kötelékek még azután is fennmaradhatnak, hogy egy-egy pár útjai elválnak, így könnyű lehet újraéleszteni az érzéseket a későbbiekben.
„Az agy a tanult minták alapján alakít ki pályákat” – mondta a Discover magazinnak Helen Fisher szerelmi szakértő, az Indiana Egyetem Kinsey Intézetének vezető kutatója. „Tehát, ha egy erőteljes mintát fektettél le, hogy ez a személy az életed párja, az agyad megőrizheti ennek az áramkörnek a nyomait, még akkor is, ha már valaki mással alakítottál ki kötődést.”Jól érted: egy új kapcsolat sem törli el teljesen a múltbelieket. És mivel az elméd makacsul ragaszkodik az oxitocin által kovácsolt kötelékekhez, előfordulhat, hogy visszazuhansz a régi érzésekbe és dinamikába. Még akkor is, ha tudod, hogy nem kellene.
Megnyugvás és kényelem rejlik abban, amit már ismerünk
Járt utat járatlanért el ne hagyd, tartja a mondás, és bizony, az ismeretlennel való szembenézés ijesztő, főleg a randizás világában. Vannak, akiket teljesen kikészít a randizás, és hajlamosak inkább azt gondolni, hogy miért ne fordulhatnának vissza egy kényelmes és ismerős kapcsolathoz? Ez olyan, mintha sokadszorra is a Jóbarátokat kezdenéd el nézni, ahelyett, hogy kockáztatnál egy új sorozatot, ami új sztorit és izgalmakat hozna az életedbe.
Egy, a The Journal of Social Psychology című folyóiratban 2011-ben megjelent tanulmány azt vizsgálta, hogy milyen motivációk ösztönöztek volt élettársakat az újrakezdésre. Az ismeret dolgok tényezője volt az, amely a résztvevők közel 15%-át első alkalommal, 9,2%-át másodszorra, és 12,5%-át harmadszorra is visszalökte az exéhez. Bár nem minden pár játssza ezt a játékot, az ismerős partner illetve az ismerős dolgok, helyzetek egyértelműen fontos szerepet játszanak azok számára, akik ezt teszik.
Tehát, amikor a múltbeli kapcsolatod iránti nosztalgia kopogtat, járd körül meg alaposan. A konkrét személy hiányzik, vagy csak az, hogy már tudod, milyen vele? Ha a randizásból fakadó kimerültség sodor egy olyan ex felé, akit jobb lenne elfelejteni, az azt jelentheti, hogy öntudatlanul csökkented az elvárásaidat, hogy magadat igazold azzal kapcsolatban, hogy igenis jó lesz neked, ha ő visszatér. De biztos ez? Tényleg olyan jó ötlet újrakezdeni ugyanazokat a köröket? Lehet, hogy inkább egy kis szünetet kell tartanod a randizásban, és csak magadra koncentrálni. Ez nem biztos, hogy azonnal változást hoz a párkapcsolati státuszodban, de egy nagyon fontos köteléknek jót fog tenni: a kapcsolatodnak önmagaddal. És hidd el, hogy tényleg ez a legfontosabb. Minden más csak háttérzaj.
Forrás: Glam.com
Nyitókép: Cultura RM Exclusive/Spark Photographic / Getty Images