Ha az ember le akarja nyűgözni a nem vegán ismerőseit, akkor szüksége van néhány villantós receptre. Nekem ezek váltak be.
Mindannyian jól ismerjük a karácsony, a születésnapok és a mindenféle nyomósabb indok nélkül összerittyentet eszem-iszomok ételeinek felhozatalát. Az én családomban, ahogy a legtöbbeknél népszerű a húsleves, a halászlé, a töltött káposzta, a különböző pörköltek és sült húsok, a sütemény felhozatalról pedig inkább ne is beszéljünk. A terülj-terülj asztalkámon – a főtt rizsen és a savanyúságokon kívül – általában nem sok olyan étel található, amiből a vegánok is bátran kanalazhatnak. Nálunk mindig nekem kell gondoskodnom arról, hogy legyen vegán fogás is a menüsorban. A rokonok először furcsán néztek rám a diétám miatt, eleinte kaptam olyan tanácsokat is, hogy „ebben csak egy tojás van, egyél belőle nyugodtan”. Azóta eltelt pár év és megbékéltek a helyzettel. Olyannyira, hogy gyakran meg is kóstolják az általam készített vegán ételeket.
Természetesen egy családi ebédre nem állíthatok be egy tál hummusszal és sült zöldségekkel – amiken egyébként hetekig el tudnék élni. Ilyenkor olyan fogásra van szükség, amely még a húsimádó rokonokat is lenyűgözi. Szerencsére több olyan recept is van a tarsolyomban, amelynek többen is elkérték már a receptjét. Ezek közül hoztam hármat, amely tökéletes választás a veganuárra és persze későbbre is.
Vöröslencse curry
Hozzávalók
- 1 evőkanál kókusz- vagy olívaolaj
- 4 gerezd fokhagyma, apróra vágva
- 1 kisebb darab friss gyömbér (kb. 5-6 cm), meghámozva és reszelve
- 1-2 darab zöld chili (vagy egy hegyes erős paprika fele), apróra vágva
- 1 teáskanál őrölt kurkuma
- 1 teáskanál őrölt római kömény
- 1/2 teáskanál őrölt koriander
- 1/2 teáskanál chili por
- 2 teáskanál curry fűszerkeverék
- 1 teáskanál garam masala
- só, bors
- 1 csésze (180-190 g) vöröslencse
- 2 csésze (480 ml) zöldségleves alaplé
- 2 konzerv (400-425 g) aprított paradicsom
- 400 ml kókusztejszín
- 3 evőkanál földimogyoró- vagy mandula vaj
- 1/2 citrom leve
- friss petrezselyem, aprítva
- tálaláshoz: naan kenyér vagy főtt rizs
Elkészítés
- A vöröslencsét bő vízzel mosd át, és hagyd lecsepegni.
- Egy nagyobb lábasban melegítsd meg az olajat, folyamatos kevergetés mellett pirítsd meg rajta (nagyjából 2 perc alatt) a fokhagymát, a gyömbért és a zöld chili paprikát.
- Add hozzá a többi fűszert: a kurkumát, a római köményt, a koriandert, a chili port, a curry fűszerkeveréket, a garam masalát, a sót és a borsot, majd 30-60 másodpercig kevergesd tovább.
- Add hozzá az alaplevet, a lencsét, az aprított paradicsomot és jól keverd össze. Vedd alacsony fokozatra a lángot, fedd le a lábast és 20-25 perc alatt főzd puhára a lencsét. Ha 25 perc után nem lenne elég puha, adj hozzá egy kis alaplevet és 5 percig főzd tovább.
- Add hozzá a kókusztejszínt, a mogyoróvajat és (fedő nélkül) főzd 5 percig. Ezután add hozzá a friss citromlevet és a petrezselymet pár percig folytasd a főzést. Közben kóstolgasd, és ízlés szerint ízesítsd tovább.
- Tálald főtt rizzsel vagy naan kenyérrel.
Vegán chilis bab édesburgonyával
Hozzávalók
- 1,5 evőkanál olívaolaj
- 1 nagy vöröshagyma
- 4 gerezd fokhagyma, reszelve
- 2 közepes méretű chili paprika, felkarikázva
- 2 evőkanál sűrített paradicsom
- 2 evőkanál chilipor
- 1 evőkanál őrölt római kömény
- 2 teáskanál szárított oregánó
- 1,5 teáskanál őrölt fűszerpaprika (a legjobb ha füstölt)
- 2 csésze (480 ml) zöldségleves alaplé
- 1,5 evőkanál holland kakaópor
- 1 babérlevél
- só, bors
- 2 konzerv (kb. 425-450 g) fehérbab
- 3 közepes méretű édesburgonya (kb. 450 g), meghámozva, apró kockákra vágva
- 800 g aprított paradicsom (friss vagy konzerv)
- friss petrezselyem
- 2 teáskanál limelé
Elkészítés
- Egy nagyobb lábasban melegítsd fel az olívaolajat és folyamatos kevergetés mellett, nagyjából 5 perc alatt dinszteld meg a hagymát. Adj hozzá egy kis vizet és 7-8 percig folytasd a főzést.
- Add hozzá a fokhagymát, a chili paprikát, a sűrített paradicsomot és folyamatos kevergetés mellett főzd 2-3 percig. Ha közben túlságos kiszáradna, adj hozzá egy kis vizet.
- Add hozzá a chiliport, a római köményt, az oregánót és a fűszerpaprikát, keverd össze a fűszereket, majd öntsd rá az alaplevet.
- Add hozzá a cukrozatlan kakaóport, a babérlevelet, ízesítsd sóval és borssal. Végül a felkockázott édesburgonya, a bab és a paradicsom is mehet a lábasba.
- Amikor elkezd forrni, vedd közepes fokozatra a lángot és 30-35 percig főzd. Ne felejtsd el néha megkeverni, hogy ne égjen oda. Ha az édesburgonya megpuhult és a chilis bab sűrűvé vált, akkor dobd ki a babérlevelet. Add hozzá a petrezselymet és a limelevet, és ha szükségesnek érzed, ízesítsd tovább.
- A chilis babot érdemes egy kicsit pihentetni, hogy az ízei jobban összeérjenek.
Vegán csokoládé trüffel
Hozzávalók (kb. 16 darab trüffelhez)
- 255 g vegán étcsokoládé
- 90 ml kókusztejszín (konzerv)
- 1/2 teáskanál vanília aroma
- cukrozatlan kakaópor vagy apróra tört mogyoró a díszítéshez
Elkészítés
- Vízgőz felett olvaszd meg a csokoládét.
- A kókusztejszínt öntsd egy kisebb tálba és a mikrohullámú sütőben melegítsd fel. Ne forrald, nagyjából 25 másodperc elég neki.
- A meleg kókusztejszínt önts az olvasztott csokoládéra és azonnal tegyél rá egy fedőt. 5 perc után vedd le és keverd össze. Ha úgy látod, hogy nem olvadt meg teljesen a csoki tedd a mikróba 10 másodpercre és újra keverd össze. Ezzel légy óvatos, nehogy odaégjen.
- Add hozzá a vanília aromát és ismét keverd össze.
- A csokis masszát tedd a hűtőbe 2-3 órára, amíg szinte teljesen szilárd halmazállapotúvá válik. Akkor jó, ha egy kést beleszúrsz a közepébe és alig ragad rá csoki. Ha szükséges, hagyd tovább a hűtőben.
- Egy kis tálba önts kakaóport vagy apró mogyoródarabkákat.
- Egy evőkanál segítségével kanalazd ki az első trüffelt és formálj belőle kis golyócskákat. Forgasd meg a kakaóporban vagy a mogyoróban és tedd egy sütőpapírral bélelt tálcára.
- A trüffeleket azonnal is fogyaszthatod, de a legjobb, ha még 1-2 órára visszateszed őket a hűtőbe.
Nyitókép: Alesia Kozik/Pexels