A fűszer, aminek kilója 3,5 millió forint az ízével a legegyszerűbb ételt is feldobja

Egy csipet Közel-Kelet

Valóban csak egy csipet kell a világ legdrágább fűszeréből ahhoz, hogy a levesünk aranysárgán ragyogjon vagy igazán ízletes legyen a rizs alapú fogás. A sáfrány azonban nemcsak az íze miatt nagyszerű, az egészségünkre is jó hatással van!

A közel-keleti ételek az elmúlt időszakban egyre népszerűbbek nálunk is. Minden a hummusszal kezdődött, a csicseriborsóból készült krém aztán szép lassan megnyitotta az utat az arab konyha és jellegzetes fűszerei felé. Ha sétáltál már fűszerpiacon roskadásig megtöltött fűszereszsákok között, akkor egy biztos, sem az illatot, sem a látványt nem felejted el soha. Elég csak beleszagolnod itthon egy zacskó szárított fűszerbe, és képzeletben máris hét határon túlra gondolhatod magad. Többek között ezért szeretem annyira a sáfrányt, markáns illata és íze semmivel össze nem keverhető. Bár eredetileg a sáfrány a Közel-keletről származik, találkozhatunk vele a francia és a spanyol konyhában is. Előbbi híres-neves hallevesének, a bouillabaisse selymes ízét köszönheti neki, míg a spanyolok kedvenc egytálétele, a paella is elképzelhetetlen az aranyló sárga fűszer nélkül. Nagyszerű íze mellett azonban egészségmegőrző hatása sem elhanyagolható, de mire is jó pontosan ez az egzotikus fűszer?

Ha túlzásokba estél…

A sáfrány segíti az emésztést, enyhíti a gyomorégést és a puffadást, emellett fájdalomcsillapító és görcsoldó hatású. Egy-egy nagyobb családi lakoma után ne a gyógyszeres, hanem inkább a fűszeres polc felé vedd az irányt, készíts egy pohár sáfrányteát mézzel. Sőt, a tea stresszes időszakban is jó szolgálatot tehet, hiszen nyugtató hatású. Kutatásokkal is alátámasztották, hogy a mérsékelt depresszió kezelésében a sáfrány ugyanolyan hatásos, mint a Prozac (antidepresszáns).

Az időskori betegségek megelőzésében is segít

Szintén klinikai vizsgálatokkal igazolták, hogy a sáfrány és a benne található fitonutriensek védik a szemet és csökkentik az időskori szembetegségek kialakulásának kockázatát. Sőt, a fűszer javítja a kognitív funkciókat, éppen ezért az Alzheimer-kór és a demencia megelőzésében is fontos szerepet játszik. 

Kend az arcodra!

Természetesen külsőleg is élvezhetjük a sáfrány jótékony hatásait. Gombaölő, magas az antioxidáns tartalma, serkenti a vérkeringést, sőt még a száraz bőrnek is nagy barátja, hiszen kiválóan hidratál. Dobj pár szál sáfrányt a fürdővizedbe, és élvezd a testi-lelki kényeztetést. Végül az alámerülést se hagyd ki, ugyanis a fűszer segít a hajhullás kezelésében is!

Nyitókép: Kalinka Georgieva/Shutterstock

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked: