4 dolog, amiről nem tudtad, hogy hatással lehet a szőrtelenítésre

Gyanta, borotva vagy lézer? A válasz nem is olyan egyértelmű: több faktor is van, amit érdemes figyelembe venni a döntéskor – olyan is, amire talán még nem is gondoltál. 

Ha szőrtelenítésről van szó, bizony, nő legyen a talpán, aki képes eligazodni a kérdésben. Csináljuk? Ne csináljuk? Esztétikus? De higiénikus is? Nem azért teremtett minket így az Isten, hogy megvédjen minket a kórokozóktól? De mit diktál a társadalom? Na, és a komfortérzetünk? Nem csoda, hogy az évszázadok alatt nem született konszenzus a témában, s ahogy a technológia fejlődésével egyre több opció közül választhatunk, egyre jobban össze vagyunk zavarodva. Még egy viszonylag kis terület, a szemöldökünk esetén sem tudunk egyértelmű megoldást, hiszen ott a gyanta, ott a csipesz és ott van az a bizonyos cérnás megoldás is. Mind másra esküszünk, hiszen ahány ház, annyi szőrszál – ami bevált Icukának, nem biztos, hogy nekünk is a legjobb döntés lesz. 

A rossz hírünk az, hogy mi sem adunk egyértelmű választ, meg sem próbálunk állást foglalni a kérdéskörben. Cserébe viszont hozunk néhány érdekességet a szőrtelenítésről, ami talán segít közelebb vinni minket a saját válaszunkhoz.

1. A gyógyszerek is közbeszólnak

Tudtad, hogy vannak olyan gyógyszerek, amik befolyásolhatják a bőrünk érzékenységét? Nos, ha rendszeresen szedsz valamilyen készítményt, legyen szó akár fogamzásgátlóról, vízhajtóról vagy antibiotikumról, érdemes utánajárni a mellékhatásoknak, mielőtt szőrtelenítésre adod a fejed, ha nem akarod a saját bőrödön megtapasztalni a negatív hatását. A napjainkban a szépségápolás nagyágyújaként emlegetett retinoidok például kifejezetten nagy befolyással lehetnek a bőrünk állapotára, ami például egy szemöldökformázás esetében is megmutatkozhat. „A csipesz használata ilyenkor biztonságosabb, hogy elkerüljük az esetleges bőrirritációkat“ – mondja Jenneane Rocha kozmetikus, a Jenneane’s Skincare tulajdonosa.

2. A női ciklus még erre is hatással van

Emlékszem, tini koromban terjengett egy olyan mítosz, hogy ha menstruáció alatt szedem ki a szemöldökömet, gyorsabban nő majd vissza. Nos, erre irányuló tudományos kutatás ugyan nem született, s bár a szakértők szerint nincs a ciklusunknak „tiltólistás“ időszaka a szőrtelenítésben, bizonyos szempontból érdemes figyelembe venni a női test sajátos ritmusát. „A menstruáció alatt a prosztaglandinok megnövekedett szintje érzékenyebbé teheti a bőrt, és hajlamosabbá teheti azt a gyantázás során jelentkező kellemetlen érzésekre“ – magyarázza Rocha. Nos, azt hiszem, ezt a fokozott érzékenységet mind alátámaszthatjuk.

3. Egy test, számtalan szőrtípus

A szakértők szerint, amikor szőrtelenítési módszert választunk, érdemes figyelembe venni azt is, hogy még a testünk különböző területein is eltérhetnek az igények. Nem, ez nem csak abból adódik, hogy bizonyos testrészeinken más a bőrünk érzékenysége, de még a szőrtípusunkat sem szabad általánosítani. Lehet ugyanis, hogy a szemöldököd vékony, egyenes szálú, a karodon előfordulhat világosabb, szinte alig látható pihe, de az is lehet, hogy az intim területeken már vastag, göndör szőrszálakkal kell megküzdened. Éppen ezért fontos számba venni, hogy mivel állunk szemben, és célzott megoldást keresni az adott területekre. Lehet ugyanis, hogy ami a lábadon beválik, közel sem lesz annyira hatásos – vagy komfortos – például a hónaljadon.

4. Kávé, a kis galád

Jó ötletnek tűnhet beülni egy kávéra a barátnőkkel a gyantaszalon előtt, de érdemes átgondolni ezt a csajos rituálét. Kiderült ugyanis, hogy a szőrtelenítést megelőző koffeinfogyasztás bizony káros hatásokkal jár. S ha nem is kell teljesen lemondanunk a kedvenc feketénkről, javasolt csökkenteni a mennyiségét a „nagygenerálok“ napján. „Érdemes elkerülni a koffeint, mielőtt gyantázásra vagy epilálásra adjuk a fejünket, mivel fokozhatja a véráramlást, ezáltal pedig érzékenyebbé teheti a bőrt. Nemcsak kellemetlen érzés lesz ezáltal a szőrtelenítés, de irritációhoz, sőt, akár sebekhez és kisebb zúzódásokhoz is vezethet“ – figyelmeztet Rocha. 

A szakember szerint egyébként a legjobb megoldás ebben az esetben is a csipesz lenne, ez okozza ugyanis a legkevesebb irritációt a bőrön. Ám lássuk be, senki nem fog nekiállni egy szemöldökcsipesszel szőrteleníteni a lábát, meg is őszülnénk a folyamatban. Rocha ezt nem is várja el tőlünk, ő maga is azokra a területekre javasolja csak a csipesz használatát, ahol szempont az, hogy precíz végeredményt kapjunk: így a szemöldökünk és például a bajusz esetében. Ugyanakkor kiemeli, hogy a csipeszt se felejtsük el fertőtleníteni, ha nem szeretnénk fertőzésekkel is bajlódni. Összességében azonban azt javasolja, hogy vegyük figyelembe a bőrünk igényeit, na meg a fenti tényezőket is, amikor szőrtelenítésre adjuk a fejünket, s az sem ördögtől való gondolat, ha váltogatjuk a módszereinket. Egy szakértő kozmetikus vagy bőrgyógyász pedig sokat segíthet abban, hogy személyre szabott tervet állítsunk fel magunknak.

Nyitókép: Fotó: ViewStock/GettyImages
Forrás: Byrdie

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk: