A félelmeink egyénenként változhatnak, de van néhány gyakori dolog, amitől sokan tartunk. Ezek a félelmek mélyen gyökereznek az emberi pszichében és evolúciós gyökereik is vannak.
A nyilvános beszédtől való rettegéstől kezdve a magasságoktól való szorongáson át, a sötétségtől való iszonyig, mindannyiunkban élnek olyan aggodalmak, amelyek meghatározzák viselkedésünket és döntéseinket. Az öregedéstől való félelem, a pénzügyi bizonytalanság, a betegségektől való tartás mind-mind hozzájárulnak ahhoz a belső feszültséghez, amely gyakran uralja gondolatainkat. De miért félünk ennyire ezektől a dolgoktól? Miért van az, hogy bizonyos helyzetekben minden önkontrollunkat elveszítjük?
1. Nyilvános beszéd
A közönség előtti beszéd, vagy glosszofóbia, az egyik leggyakoribb félelem. Sokan rettegnek attól, hogy mások előtt beszéljenek, félve a megítéléstől, a kritikától vagy attól, hogy hibáznak és nevetség tárgyává válnak. Ez a félelem szorongást, izzadást, szapora szívverést és akár pánikrohamokat is okozhat. Ráadásul a kutatók azt is megállapították, hogy a nyálban található kortizol szintje olyan agyi aktivitásokat idézhet elő, amelyek befolyásolják a gége működését, vagyis azt, hogy milyen hangon és mennyire tudunk összeszedetten megszólalni. A nyilvános beszédtől való félelem leküzdése azonban lehetséges, és számos technika áll rendelkezésre, hogy enyhítsük a szorongást.
Lehetséges megoldás: fokozatos expozíció + gondolatok átkeretezése + légzőgyakorlatok
A fokozatos expozíció azt jelenti, hogy szépen lassan szoktatjuk magunkat az egyre nehezedő kihívásokhoz. Például kezdetben csak kis baráti körben gyakorolsz, majd lépésről lépésre növeled a közönség méretét és a beszéd tétjét, amíg kellő magabiztosságot nem szerzel. A gondolatok átkeretezése segít az irracionális félelmek és negatív gondolatok helyett pozitív és reális gondolatokat előtérbe helyezni. A „mindent el fogok rontani” helyett sokkal célravezetőbb, ha azt mantrázzuk, hogy „felkészültem és képes vagyok megcsinálni”. A cseresznye pedig a tortán nem más, mint a légzőgyakorlatok. Az idegrendszerünket képesek vagyunk „becsapni” a nyugodt légzéssel, ami így segít a stresszoldásban.
2. Elutasítás
Az elutasítástól való félelem egy mélyen gyökerező érzés, ami jelentős hatással bír az emberi kapcsolatainkra. Teljesen mindegy, hogy egy állásinterjún vagy az ágyban mondanak nekünk nemet, minden esetben kellemetlenül érezzük magunkat és gyakran magunkban keressük a hibát. Az elutasítás közvetlenül érinti az önértékelésünket és identitásunkat. A szerethetőségünk kérdőjeleződik meg, ami az egyik legalapvetőbb igényünk. Mi több, az evolúció során a csoporthoz tartozás létfontosságú volt a túléléshez. Az elutasítás a csoportból való kizárást jelenthette, ami veszélyes helyzetekhez, akár halálhoz is vezethetett. Ezért az elutasítástól való félelem mélyen beágyazódott az emberi pszichébe.
Lehetséges megoldás: visszautasítás-terápia
A pszichológiában gyakran használják a fóbiák és félelmek leküzdésére az úgynevezett mélyvíz-technikát. Ennek az a lényege, hogy konfrontálják a pácienst azokkal a félelmekkel, amik szorongást keltenek benne. Mostanában egyre gyakoribb ennek a technikának a használata az elutasítás terén is. Az elutasítás-terápia során nemhogy elkerülnénk, hanem kifejezetten elkezdjük keresni azokat a helyzeteket, amikben visszautasítanak.
3. Öregedéstől való félelem, vagy gerascophobia
Az öregedéstől való félelem sok ember számára jelentős probléma. Ez a félelem magába foglalja az egészség romlásától, a fizikai és szellemi képességek csökkenésétől, valamint a társadalmi státusz és az önállóság elvesztésétől való félelmet. Továbbá az öregedés gyakran emlékezteti az embereket a halandóságra és az élet végességére, ami összekapcsolódhat a haláltól való félelemmel is. Ezenfelül ez a félelem társadalmilag is befolyásolt, mivel sok kultúra a fiatalokat és a fiatalságot részesíti előnyben, míg az idősebb korosztályt gyakran kevésbé értékelik. Ez a társadalmi nyomás tovább fokozhatja az ellenérzéseinket és riadalmainkat.
Lehetséges megoldás: pozitív példák + előnyök
Keress pozitív példákat a méltóságteljes öregedésre az életedben vagy a médiában. Olyan emberek történetei, akik aktívak, egészségesek és boldogok idősebb korban, segíthetnek átkeretezni a saját gondolkodásodat az öregedésről. Minél inkább az idősödés előnyeire fordítjuk a figyelmünket, annál könnyebb megbarátkozni a ténnyel, hogy nem maradhatunk örökké fiatalok. Hiszen igenis vannak előnyei annak, ha az embernek lehetősége van megöregedni. Egyrészt ez azt jelenti, hogy mázlisták vagyunk, mert nem haltunk meg fiatalon, másrészt pedig számos jó dologgal lett több az életünkben: például bölcsesség, szabadidő és élettapasztalat.
4. Elhagyás
Az elhagyástól való félelem nagyon erős mozgatórugója lehet az életünknek. Leggyakrabban traumatikus élményekből származik, mint például gyermekkori abúzus, veszteségek vagy érzelmi elhanyagolás. Az elhagyástól való félelem arra késztethet bennünket, hogy túlzottan ragaszkodjunk másokhoz, vagy éppen ellenkezőleg, elkerüljük a mélyebb kapcsolatokat, hogy megelőzzük a potenciális fájdalmat.
Lehetséges megoldás: önszeretet + egészséges határok
Az elhagyástól való félelem leküzdése hosszú folyamat lehet, aminek az első és legfontosabb lépcsőfoka az önszeretetünk és önbizalmunk megerősítése. Újjá kell építeni azt a képet, hogy én szerethető vagyok. Nem azért hagytak el, mert velem van a baj. Miután ez sikerült, utána láthatunk neki az emberi kapcsolatainkban meghúzni az egészséges határokat. Ezek segítenek megtalálni az arany középutat abban, hogy mindenkit eltaszítunk vagy pedig betegesen ragaszkodunk másokhoz. Azonban ha ennél vagy bármelyik félelemnél azt érezzük, hogy nem boldogulunk egyedül, mindenképp kérjük szakember segítségét.
Nyitókép: F.J. Jimenez/ Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- Napokig rosszul érzed magad, ha elutasítanak? Próbáld ki a visszautasítás-terápiát!
- A félelem 4 típusa és a módszer, amivel legyőzheted
- Ha lemaradsz kimaradsz? Ez a FOMO