4 fontos politikai pozícióban lévő nő, aki befolyással van a világ alakulására

A régi mondás úgy tartja, minden sikeres férfi mögött ott áll egy nő, de szerencsére egyre többen vannak azok, akik ki tudtak lépni ebből az árnyékszerepből és bebizonyították, hogy a nők önmagukban is képesek óriási változást létrehozni.

A 2020-as amerikai elnökválasztás számos okból történelmi jelenségű: többek között azért, mert a szavazást győztesként záró Joe Biden rekordot döntött, ő lett a legtöbb voksot begyűjtő jelölt az Egyesült Államokban. Ám míg erre a tényre talán kevesebben kapjuk fel világszerte a fejünket, az mégis nemzetközi jelentőségű tény, hogy a vezetésben nem más lesz a jobbkeze, mint Kamala (Devi) Harris, vagyis az első nő, aki alelnöki posztot tölthet be a Fehér Házban. Ha pedig ez nem lenne már önmagában is elég különleges, származását tekintve jamaicai és indiai gyökerekkel büszkélkedhet.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Alfonso A Rivera Jr. (@thefonznyc) által megosztott bejegyzés

Édesanyja hindu istennők után adta neki a Kamala Devi neveket, mondván, hogy a kultúra, amely istennőket éltet, erős nőket teremt. Shyamala Gopalannak igaza is lett, hiszen gyermeke (kis)lányok millióinak válhat példaképévé az elkövetkezendő években. Kamala ugyanis azt tanulta az anyjától, még ha ő is nyitja meg a sort valamiben, győződjön meg arról, hogy követni fogják a példáját. „Bár én leszek az első nő ebben az irodában, de semmiképpen sem az utolsó” – mondta a Bidennel közös győzelmük után megtartott beszédével.

„Minden kicsi lány, aki ma este minket néz, egy olyan országot lát, ami tele van lehetőségekkel. Ezzel egy nagyon is érthető üzenetet küld országunk a gyermekeinknek gendertől függetlenül: ’Álmodj ambiciózusan, vezess meggyőződéssel, és lásd úgy magad, ahogyan mások talán még nem, szimplán csak azért, mert még nem tapasztaltak ilyet korábban. És mi minden egyes lépésedet meg fogjuk tapsolni.” – Kamala Harris.

Sarah McBride

Azonban nem Kamala az egyetlen, aki világszerte a változásra ösztönöz minket. Novemberben a szintén demokrata Sarah McBride legyőzte ellenfelét Delaware államban, ezzel pedig bebizonyította, hogy transzgender nőként is válhat szenátor valakiből az USA-ban. „Őszintén remélem, hogy az LMBTQ fiatalok Delaware-ben, Észak-Karolinában, Texasban vagy bárhol az országban azzal az erőteljes, de egyszerű üzenettel hajthatják álomra a fejüket, hogy a demokráciánk éppen elég tágas számukra is, hogy a hangjuk igenis számít és a változás mindig lehetséges” – fűzte hozzá az eseményekhez Sarah.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Sarah McBride (@sarahemcbride) által megosztott bejegyzés

Jacinda Ardern

A 2020-as év bebizonyította, hogy az országok irányításában is nagy szükség van a nőkre. A Gazdaságpolitikai Kutatóközpont és a Világgazdasági Fórum publikációja szerint ugyanis a halálesetek számát tekintve sokkal jobban kezelték a koronavírus-járvány első hullámát tavasszal azok az országok, amelyeket nők irányítanak, mint például Németország vagy Új-Zéland is. Az októberi jelentések szerint Jacinda Ardern miniszterelnök asszony sikeresen megfékezte a második hullámot is, a pandémia kirobbanása óta mindössze 25 embert veszítettek el a Covid-19 miatt a közel ötmilliós lakosságú szigetországban. A november elejei adatok szerint összesen csak körülbelül 1900 megbetegedést regisztráltak a járvány kezdete óta. A kutatók szerint a különbség az összehangolt, felelősségteljes politikai válaszokban rejlik. Számos országos szintű adatot átfogó elemzésük azt bizonyítja, hogy a női vezetők sokkal gyorsabban és határozottabban reagáltak a lehetséges halálesetekkel szemben és hamarabb elrendelték a zárlatot az országban, mint férfitársaik, azaz jóval kisebb kockázatot vállaltak a megbetegedések terén és nagyobbat a gazdaságot illetően. Új-Zélandon azóta gyakorlatilag vissza is térhetett a régi megszokott kerékvágáshoz, hiszen a fertőzötteket, vagyis magát a vírust azonnal izolálják. „Keményen kell cselekednünk, méghozzá minél hamarabb” – szól Jacinda mottója.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Jacinda Ardern (@jacindaardern) által megosztott bejegyzés

Nanaia Mahuta

Jacinda Ardern azonban a kormányalapításban is igazán úttörőnek számít: a miniszterelnök asszony szerint 20 fős kabinetébe a szakértelmük alapján kerülhettek be a politikusok, azonban a sokszínűség is fontos szempont volt számára. Így a tagok között három LMBTQ közösséghez tartozó személy, nyolc nő és öt maori is helyet kapott: például a maori őslakos Nanaia Mahuta is, akinek személyében az első női külügyminisztert köszönthették Új-Zélandon. „Ő olyasvalaki, aki fantasztikus kapcsolatokat épít ki hihetetlenül gyorsan, ami a külügyi munkák egyik kulcsa” – mesélte róla Jacinda, Mahuta pedig kiváltságosnak tartja magát, amiért betöltheti ezt a szerepet.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Women Across Frontiers (@wafmag) által megosztott bejegyzés


Forrás: CNNPolitics/The List/Out Magazine/The Guardian/CNN
Nyitókép: Nic Antaya/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)