A nyári hőségben létfontosságú a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel a szervezetnek, de nem mindegy, hogy mivel hűtőd magad.
A nyári időszakban egyre többször fordul elő olyan mértékű forróság, ami miatt hőségriadót rendelnek el. A nyár az év legjobb időszaka, a felhőtlen kikapcsolódás, a pihenés és a gondtalanság társul hozzá. De ahhoz, hogy maximálisan élvezni tudjuk az évszak lehetőségeit, nem árt némi óvatosság, körültekintés. A tartós forróság ugyanis nem csak a betegek, várandós nők vagy idősek számára lehet veszélyes, hanem az egészséges szervezetet is megterheli.
Vigyázz, kész, kánikula!

Ezekben a hónapokban vannak olyan aranyszabályok, amelyeket muszáj betartanunk a saját egészségünk érdekében. A fényvédő folyamatos használata mellett, még fokozottabban kell figyelni a megfelelő folyadékbevitelre is, ugyanis elengedhetetlen, hogy a szervezetünket belülről is hidratáljuk. Azzal valószínűleg nem árulunk el különösebb újdonságot, hogy nem minden folyadék hasznos nyáron.
Ha gondtalanul szeretnéd élvezni ezt az időszakot, akkor az alábbi italokat inkább kerüld:
1. Alkohol
Nem vitatkoznék senkivel azon, hogy egy hideg sör, fröccs, vagy koktél mennyire jól tud esni a legnagyobb hőségben. A folyadékpótlás szempontjából viszont sajnos nem ez a legszerencsésebb megoldás. Az alkohol vizelethajtó, ami azt jelenti, hogy fokozza a vizelettermelést. Ez különösen igaz a sör tekintetében, ami ráadásul még szárítja is a szervezetet. Egy pohár ital még nem jelent problémát, de ha rendszeresen és nagyobb mennyiségű alkohollal próbáljuk meg hőségben a szomjunkat csillapítani, annak számos negatív következménye lehet. „A nagy mennyiségű alkoholfogyasztás szinte minden betegséggel összefüggésbe hozható, de különösen igaz ez a szív-és érrendszeri betegségekre vonatkozóan. Magas vérnyomás esetén akár további emelkedést is okozhat. A nők szervezete ráadásul sokkal érzékenyebben reagál az alkoholbevitelre, mert sejtjeik víztartalma alacsonyabb, mint a férfiaké. A véralkohol koncentráció hamarabb eléri a csúcspontot, viszont sokkal lassabban ürül ki a szervezetből” – mondja Dr. Munkácsy Katalin, háziorvos.
2. Kávé és tea
Sokan szinte a szemüket sem tudják kinyitni reggelente egy jó kávé, vagy tea nélkül. Addig nincs is baj, amíg a nap indítását segítjük ezekkel elő, viszont napközben már nem árt őket kerülni. A koffein hatását nagyobb mennyiségű vízzel lehet kiegyensúlyozni, ezért mindenképpen csak mértékkel ajánlott fogyasztani a forróság idején. Amennyiben nem tudsz ezek nélkül meglenni a nap folyamán, akkor érdemesebb a koffeinmentes kávét és a rooibos teákat fogyasztani, mert ha érzékenyebb a szervezet, akkor a koffeinnek dehidratáló hatása is lehet a melegben. „A kávénál gondot okozhat, hogy mivel a keringésben is közrejátszik, jobban megdobogtatja a szívet, ami extra terhelés lehet a hőségben a szervezet számára” – mondja a háziorvos.
3. Szénsavas üdítők
A szóda és a szénsavas üdítők koffeint tartalmaznak, nem mellesleg pedig nagyon magas a cukortartalmuk. A cukor nemcsak az elhízásban játszik szerepet, hanem felelős a szervezet szinte valamennyi gyulladásos betegségének kialakulásáért. A szénsav gyorsan eltelít, így előfordulhat, hogy a szükségesnél kevesebb folyadékot fogyasztasz, ráadásul puffaszt és fokozhatja a gázképződést is.
4. Energiaitalok
Az energiaitalok esetében is a koffein és a cukor a fő bűnösök, ami miatt nem ajánlott a hőségben a fogyasztásuk. A legtöbb esetben egy kisebb mennyiség is nagyobb adag cukrot tartalmaz, mint az üdítőitalok. Amennyiben kánikulában edzel, és fontos számodra a teljesítmény, akkor sportitalt fogyassz (ami nem ugyanaz, mint az energiaital, csak a köznyelvben ezek néha összemosódnak). Az energiaitallal ellentétben a sportitalok az ásványi anyagok és a só pótlására alkalmas elektrolitokat tartalmazzák.
A legjobbat akkor teszed a szervezeteddel, ha a hőségben vizet fogyasztasz. Ha szükséged van ízekre, akkor tegyél bele citromot, uborkát, mentát, vagy készíts gyógyteát és hűtsd le. A manapság egyre több helyen elérhető kókuszvíz is kiváló a szervezet hidratálásra, a cukormentes pezsgőtabletták pedig nemcsak finomak, praktikusak is, mivel bárhova könnyedén magaddal viheted őket. Arra viszont mindig figyelj, hogy a hőségben bármilyen rövid időre is mozdulsz ki otthonról, mindig legyen nálad folyadék.
Forrás: bestlifeonline.com
Nyitókép: Danilo Andjus/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Strandszezon biztonságban: igazítsd a szokásaidat a kánikulához!
- Sport vagy alkohol? Ha hatékony edzést szeretnél, bizony választanod kell!
- Ezek a tünetek utalnak arra, hogy érzékeny vagy a koffeinre