Nem biztos, hogy mindig más felelős azért, ha nem jól alakulnak a dolgaid.
Egy családi kötelék, egy párkapcsolat vagy egy barátság is lehet mérgező valamelyik félre nézve, miközben a másiknak erről fogalma sincs. De nagyon gyakori, amikor nem a másik fél, hanem saját magunk mérgező gondolatainak és önsorsrontó döntéseinek vagyunk az áldozatai.
Negatív gondolatok hálójában
Amikor nem érezzük magunkat formában, vagy úgy gondoljuk, hogy igazságtalanság ért bennünket, akkor hajlamosak vagyunk másokban keresni a hibát. Pedig a hiba gyakran a mi készülékünkben van, csak meg sem fordul a fejünkben, hogy ennyire kézenfekvő lenne a megoldás. Tegyük fel a kérdést: vajon mi magunk mindent megteszünk a saját boldogulásunk érdekében?

Emberek lévén, az érzelmeink nagyban befolyásolnak bennünket. Sajnos azonban nem csak a pozitív, hanem a negatív érzelmeink, beidegződéseink is óriási súllyal nehezednek ránk. Önbizalomhiány, düh, szomorúság, félelem, féltékenység, stressz… Vajon van-e olyan személy a Földön, aki ne szenvedett volna valaha is (vagy esetleg folyamatosan) ezektől az érzésektől?
Ezek az érzések és gondolatok mind természetesek, viszont hosszú távon mérgező hatásúak.
Az önmagunkkal való egészségtelen kapcsolatunk tünetei, amelyek boldogtalanná tesznek bennünket. Annak érdekében, hogy ne saját magunkat mérgezzük – ami előbb-vagy utóbb lelki, és aztán testi síkon is tüneteket produkál -, próbáljunk megszabadulni a negatív gondolatoktól.
Legyél jóban magaddal!

Sokan nagy társasági életet élnek, és legendás baráti kapcsolatokat ápolnak. Nagyon szerencsés, ha mások a legjobbat hozzák ki belőlünk, ha lubickolunk a körülöttünk lévők társaságában, de vajon saját magukkal milyen a viszonyunk? „Fontos tisztában lenni azzal, hogy az embernek, mint társas lénynek szüksége van másokra, de az önmagunkkal való jó kapcsolat is kulcsfontosságú ahhoz, hogy a legtöbbet hozzuk ki az életből” – fogalmaz Grant Hilary pszichiáter.
Honnan ismerheted fel, hogy saját magadat mérgezed?
Túl kemény vagy magaddal
Ha az élet számos területén maximalista vagy, annak a munkahelyeden biztos, hogy nagy hasznát veszed. Nem kell visszavenned teljesen a tempóból, ha a hatékonyságodhoz kell, hogy ezres fordulatszámon pörögj, de ne rendezkedj be gép üzemmódra. Minél többet vállalsz, annál több terhet tesznek rád, és ennek a súly a végén maga alá gyűr. Emberből vagy, engedj néha magadnak egy kis lazítást, ne zsigereld végsőkig a testedet és a lelkedet.
Mindenen megsértődsz

Mindenkinek vannak rosszabb periódusai, amikor egy ártatlan beszólásra is érzékenyen reagál. De ha naponta többször megsértődsz, akkor nem árt végiggondolni, hogy valóban összeesküdött ellened a világ, vagy te vagy túlságosan érzékeny. Mert egyáltalán nem biztos, hogy minden sértő, amin megsértődsz. Próbálj meg humorral (is) közelíteni a dolgokhoz, és legyél egy kicsit nyitottabb.
Folyamatosan ostorozod magad
„Túl kövér vagyok, túl kicsi vagyok, haszontalan vagyok, nem vagyok elég jó a munkában…” – és még sorolhatnánk hosszan azokat a mondatokat, amelyekkel magadat bántod. A szakember szerint ebben egy kicsit a szüleink is hibásak, hiszen gyerekként annyiszor a fejünkhöz vágták, hogy „ezzel a hozzáállással semmire nem visszük”, hogy szinte belénk ivódott, és mi magunk is elhittük. Nem szerencsés, ha mindig másokhoz viszonyítjuk, méregetjük magunkat, mert nem tudhatjuk kinek milyen háttere van, vagy miben más az élete mint a miénk.
Az irigység, féltékenység nagyon rossz tanácsadó, és komoly érzelmi traumát okozva mérgezzük vele saját magunkat.
Nem figyelsz magadra
Állandóan naprakész vagy, tudod a legfontosabb híreket, és mindenről van is véleményed. Meglátod a hibát másokban, csupán jó szándékból segítenél is, intézed a főnököd feleségének az ajándékát, a párod lejárt forgalmiját, mindig, mindenki számíthat rád, és ez jó érzéssel tölt el. De mikor törődtél utoljára magaddal? Mikor csináltál bármit csak azért, hogy neked jó legyen? Ne csak az legyen a fő erényed, hogy rád mindenki számíthat, hanem te is számíthass önmagadra! Sokszor nem is vagyunk tudatában annak, hogy mekkora kárt okozunk magunknak, ha nem érvényesítjük a saját igényeinket, ha időnket, energiánkat csak másokra fordítjuk.
Forrás: marieclaire.fr
Nyitókép: Oliver Rossi/GettyImages