Több érvet is fel tudunk sorakoztatni a használt bútorok mellett: gyakran egyedibb bútorokat találhatunk, pénzt spórolhatunk és a fenntarthatóság is szerepet játszhat a döntésünkben. De van néhány dolog, amit érdemes ellenőrizni a vásárlás előtt.
Az utóbbi években megnőtt az igény a használt termékek iránt: a secondhand ruhák és kiegészítők piaca egy ideje már virágzik, de a lakberendezés terén is egyre többen keresnek fel – különböző okok miatt – használt bútorokat árusító üzleteket vagy online piactereket. Heather Cooke enteriőr stylist például a saját lakását is secondhand bútorokkal rendezte be. Cooke másokat is arra buzdít, hogy kövessék a példáját, és másodkézből szerzett bútorokkal alakítsák ki személyes terüket. A lakberendező szerint ezzel nemcsak pénzt spórolunk, hanem a végeredmény is izgalmasabb lesz. Ugyanis a használt bútorok történetet mesélnek el – azt is mondhatnánk, lelkük van –, ezért az így berendezett otthon jobban tükrözi a tulajdonos személyiségét is. Ráadásul környezetvédelmi szempontból sem utolsó, hogy a régi darabok nem a szeméttelepen végzik, hanem új esélyt kapnak.
Szerencsére ma már sok lehetőség nyílik arra, hogy megtaláljuk az otthonunkba illő tökéletes használt bútort. A választékra sem lehet panasz: a különleges vintage daraboktól az Ikeás bútorokig minden megtalálható az online és offline üzletekben. De ha nem vagyunk elég elővigyázatosak, akkor könnyen mellé is nyúlhatunk – ez az 5 tipp abban segít, hogy egy-egy valóban értékes használt bútorral gazdagodjunk.
1. Vásárlás előtt nézz utána a kiszemelt modellnek
Tételezzük fel, hogy rábukkantál egy használt IKEA étkezőasztalra valamelyik online piactéren, ami remekül mutatna a lakásodban. Ha a terméket nemrég gyártották, akkor célszerű az interneten utánanézni, hogy újonnan mennyiért lehet(ett) beszerezni. Bár az összeg relatív és az árképzés függ a termék állapotától is, a szakértők azt tanácsolják, nem szabad az eredeti kiskereskedelmi ár 70 százalékát meghaladó összeget kifizetni érte. Természetesen ez nem vonatkozik a vintage vagy limitált kiadású bútorokra – hiszen ilyenkor indokolt a magasabb összeg.
2. A „szagteszt” nem hazudik
A kárpitozott bútorok a képeken jó állapotúnak tűnhetnek, illetve néhány darabnak az is kifejezetten jól áll, ha egy kissé kopott hatást kelt. Viszont a képek egy fontos dologról nem árulkodnak: a bútor szagáról. Ha vásárlás előtt lehetőséged van személyesen is megtekinteni – amit egyébként tanácsos megtenni – a kiszemelt kanapét, fotelt vagy más szövettel borított darabot, akkor szagold meg a felületét. Így meggyőződhetsz arról, hogy nem tartja-e meg a háziállatok, a cigarettafüst szagát vagy más kellemetlen illatot, mivel ezeket rendkívül nehéz lesz eltávolítani.
3. Ne felejtsd el alulról/belülről is átvizsgálni a bútorokat
Ismét egy olyan tipp, amelyet csak akkor tudsz megfogadni, ha személyesen is megtekintheted a secondhand bútorokat. Ebben az esetben viszont nagyon fontos, hogy alulnézetből is alaposan megnéznéd a bútort, főleg, ha egy kanapéról, egy fiókos szekrényről vagy étkezőasztalról van szó. Így ellenőrizheted az ingatag lábakat, a szakadt szövetet vagy egyéb sérüléseket, valamint élősködőkre utaló jeleket is találhatsz. A legtöbben csak a szövettel borított felületeken ellenőrzik, hogy ágyi poloskáktól mentes-e, pedig más bútorokban, például fiókos asztalokban vagy komódokban is megtelepedhetnek. A rovaroktól származó fertőzésekre barna vagy vörös foltok – különösen a szélek mentén vagy a csavarok közelében – utalhatnak, ezeket is fontos ellenőrizni. Különösen akkor, ha a bútor olyan tárolóban volt, amely nem légmentesen zárható, és lehetővé teszi, hogy a poloskák egyik fiókból a másikba „utazgassanak”.
4. Mindig legyen nálad centi
Mielőtt elindulsz egy használt bútor üzletbe, mindenképp mérd le, hogy pontosan mekkora hely áll a rendelkezésedre. Ne hagyatkozz a szemmértékre, és ne bízz meg vakon az eladó által megadott paraméterekben. Inkább a helyszínen mérd le, valóban elfér-e majd a lakásban. Valamint arról se feledkezz meg, hogy az ajtó kinyitása is helyet igényel – nem lenne túl praktikus, ha az új íróasztalod miatt csak oldalazva tudnál belépni a szobába.
+1. Az örök szabály
Nem tipp, sokkal inkább szabály: soha, de tényleg soha ne vásárolj használt matracot, még akkor sem, ha ingyen kínálják fel. Túl nagy a veszélye annak, hogy valamilyen élősködő rejtőzik benne, és az ezzel járó potenciális fertőzések nem túl kecsegtetőek. Az ágykeret jöhet, a matrac viszont legyen vadonatúj.
Forrás: Mental Floss
Nyitókép: Tony Anderson/Getty Images