5 arborétum hazánkban, ahova ilyenkor érdemes menni

Szentjánosbogártánc, imafüzérfa, kerti nőszirom, kínai lilaakác – hazánk gyönyörű botanikus kertjeiben júniusban számos csoda várja a látogatókat. A különleges és látványos növények nemcsak a szemet kápráztatják el, a lélekre is jó hatással vannak.

A jó idő beköszöntével nem is kérdés, hogy a hétvégi programok a szabadba szerveződnek. Hazánk számos gyönyörű arborétummal büszkélkedhet, ezek mindegyike megér egy családi kirándulást. Tudjuk jól, aki a virágot szereti, az rossz ember nem lehet. De nem is kell ahhoz virág- vagy növényfanatikusnak lenni, hogy elvesszünk a természet csodáiban valamelyik arborétumban. A virágzó természet látványa ráadásul a szemnek nyújt esztétikai élményt, a lélekre is pozitív hatással lesz.

Íme, 5 arborétum hazánkban, ahová mindenképpen érdemes ellátogatni:

Jeli arborétum

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

@ddoorkaa által megosztott bejegyzés


Szombathelyi születésű lévén gyerekkoromban rengeteget jártunk a Jeli arborétumba, valószínű, hogy a hortenzia függőségem is innen származik. Itt ugyanis minden színben megtalálhatók, a rododendronokkal együtt. A Vas megyei Kám községben található arborétumot a legendás botanikusnak, gróf Ambrózy-Migazzi Istvánnak köszönhetjük. Az 1869-ben Franciaországban született, de Vas megyében nevelkedett gróf édesanyjától tanulta a növények szeretetét. Olyannyira, hogy jogi tanulmányai mellett a botanika rejtelmeiben is elmélyült. A háború évei alatt az arborétum rendesen lepusztult, de az 1950-es évektől elkezdődött az megújítása. Az arborétum leglátványosabb növénye a havasszépe, azaz, az örökzöld rododendron. A Varázskertben található 130 méteres lombkoronasétány is különleges élmény, amely a Sziklás-hegység fenyőerdeit bemutató fák között található.
Jeli varázskert – 9841 Kám

Alcsúti arborétum


Hazánk egyik legeredetibb és legrégibb angolpark jellegű kertje az Alcsúti arborétum, amely tartalmas kikapcsolódást biztosít egész évben. A 40 hektáron található természetvédelmi terület kirándulók, túrázók, családok és csoportok kedvelt úticélja. Az Alcsúti Arborétum növényzete a XIX. századi növénytelepítés eredményeként egy 540 fajból álló fás növénygyűjtemény. A platánok mellett igazi ritkaságok is találhatók: jegenyefenyők, vasfák, mocsárciprusok, török mogyorók. Az arborétum egész évben nyitva tart, és érdemes többször is ellátogatni egy évben. Június legkülönlegesebb eseménye a Szentjánosbogártánc, amikor a szentjánosbogarak rajzásuk során bevilágítják az arborétumot.
Alcsúti arborétum – 8087, Alcsútdoboz, Kastélykert út 2.

Budai Arborétum

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Dóra Lukácsy (@lukacsydori) által megosztott bejegyzés


El sem kell hagyni a fővárost, ha látványos növényvilágra vágyunk, hiszen a Budai Arborétum a Gellért-hegy déli lábánál található. A természetvédelmi területté nyilvánított arborétum jelenlegi növényanyaga csaknem 2000 fásszárú dísznövény fajt és fajtát, több száz hagymás virágot és csaknem 250-féle egyéb évelő dísznövényt foglal magában. Júniusban a hónap növénye az imafüzérfa, amely a mahagónifélék családjába tartozik. Sokoldalúságáról ismert növény, amelynek kérgéből még lázcsillapító is készül.
Budai Arborétum – 1118 Budapest, Villányi út 29-43.

Folly Arborétum


A badacsonyörsi Folly Arborétum igazi kuriózum, ugyanis borászat is tartozik hozzá. A Dr. Folly Gyula nevéhez fűződő eredeti arborétum története az 1900-as évek elején indult. Az I. világháború megtörte az addig jó ütemben haladó fejlődést, majd később állami kézbe került a terület. De 1953-tól ismét a Folly család folytathatta a telepítést. A negyedik Folly generációnak köszönhetően pedig az arborétumban a különleges cédrusok és ciprusok mellett borászat is található. A Balaton édenkertjének is hívott arborétum büszkesége az andalúziai jegenyefenyő. Az arborétum interaktív programokkal és workshopokkal is várja a látogatókat, ahol értékes információkat lehet szerezni a gyógynövényektől kezdve a hasznos állatvilágig.
Folly Arborétum és Borászat – 8257 Badacsonyörs, Kápolnavölgyi út 25.

Vácrátóti Arborétum


A legismertebb és a legnagyobb hazai arborétum a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert, amelyről az első írásos említés 1827-ben keletkezett. Az angolkertek alapján létrehozott terület gróf Vigyázó Sándor nevéhez fűződik. Ahogy az országban található több arborétum, úgy a vácrátóti is komoly károkat szenvedett a háborúk idején, megújítása az 1950-es években kezdődött újra. A kertben lehetőség van önálló sétára, de sokkal nagyobb élmény a vezetett, vagy tudós séta, mert ilyenkor rengeteg érdekességet is megtudhatunk a növényvilágról, és a kertben megtalálható több mint 60 féle madárfajról. Mindenképpen nézd meg a hónap növényeit: ezek a kerti nőszirom és a kínai lilaakác.
Nemzeti Botanikus Kert – 2163 Vácrátót, Alkotmány u. 2-4.

Nyitókép: Vácrátóti Arborétum / Nemzeti Botanikus Kert facebook

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)