Íme, az 5 leggyakoribb ok a szorongás hátterében – ismerd meg ezeket, és legyél úrrá az aggodalmakon

Ha a szervezeted nem várt tüneteket produkál, figyelj a jelekre, ne várd meg, amíg komoly baj lehet!

A szorongás manapság sajnos egyre gyakoribb jelenség, amely nagy részben a világban az elmúlt években zajló nem várt eseményeknek számlájára írható. Mert amíg korábban csak a nagyszüleink, dédszüleink elbeszéléseiből halhattunk világméretben pusztító járványokról, vagy háborúról, addig mostanra szinte kézzelfogható közelségbe kerültek. De nemcsak az hajlamos a szorongásra, aki egyébként is aggodalmasabb típus: az ismeretlentől való félelem, vagy a tehetetlenség állapota szinte bárkinek okozhat kellemetlen perceket. Ha tisztában vagyunk azzal, hogy mi válthatja ki a szorongásunkat, akkor a kezelése is könnyebb lehet.

Milyen tüneteket okozhat a szorongás?

Az idegesség, a pánik, a félelem, az izzadás és a szapora szívverés mind a szorongás tünetei lehetnek. Ezek a tünetek sokszor nem várt pillanatokban következnek be, ami még jobban súlyosbíthatja a helyzetet. Természetesen a szorongás tüneteinek nincsen jó pillanata, de biztos, hogy komolyabb stressz adódik hozzá, ha egy munkahelyi értekezlet vagy egy nyilvános program ideje alatt törnek ránk a szabad szemmel is jól látható tünetek. Ha valaki eljut arra a pontra, ahol az aggodalmak és az óvatosság átlép egy határvonalat, ami zavarnak tekinthető, akkor az illetőnek a mindennapi életben való működési képessége változik meg, és romlik nagymértékben. Vagyis károsan befolyásolhatja az életét fogalmaz Johns Hopkins, aki szorongásos zavarok vizsgálatával is foglalkozik.

Amennyiben valaki tisztában van a helyzetével, gyakran úrrá tud lenni rajta, bár az is komoly stressz faktor a szervezetének. De akár odáig is fajulhat a helyzet, hogy az illető képtelen a mindennapi tevékenységeire, nem tudja elvégezni a munkáját, vagy épp gondoskodni magáról. Emiatt is fontos tisztában lenni a kiváltó ok(ok)kal, hogy elébe menjünk, mi váltja ki a szorongást. Egyénfüggő, hogy kinél mi okozhat tüneteket, tapasztalatok alapján az első jel, hogy az érintett fizikailag nem érzi jól magát.

A leggyakoribb okok, amelyek a szorongást kiválthatják:

1. Fizikai rosszullét

Ha valamilyen testi tünetet fedezünk fel magunkon, akkor hajlamosak vagyunk a legrosszabbra gondolni. Ez a fájdalom a mellkasomban annak a jele, hogy szívrohamot kapok? A bőrkiütésem azt jelenti, hogy rákos vagyok? Ha zúg a fejem, akkor valami gond van az agyammal? Ha a testünk üzen valamit, akkor mindenképpen érdemes a jelekre figyelni. Ha viszont ez nemcsak egyszeri, hanem ismétlődő jelenség, esetleg tartósan fennálló állapot, akkor egyértelműen okozhat szorongást, hiszen teljesen normális, hogy aggódunk magunkért. „Azok a fizikai tünetek, amelyektől először aggódni kezdtél az egészséged miatt, nagyon hasonlóak lehetnek a szorongásnak a tüneteihez – szapora szívverés, hiperventiláció, izzadás és gyengeség –, amelyek szorongásos ciklushoz vezethetnek” – mondja a szakember.

2. Aggódás a szeretteidért

Sokak számára a szorongás nem az önmaguk miatti aggódásból fakad, hanem az attól való félelemből, hogy esetleg történhet valami a szeretteikkel. Dr. McCann úgy fogalmaz, hogy „az emberek nemcsak amiatt aggódhatnak, hogy valami történik gyermekeikkel, közeli családtagjaikkal vagy barátaikkal, hanem attól is, hogyan tudnak megbirkózni, ha valami rossz történik velük, miképp tudják kezelni a helyzetet”. Ezzel a problémával emiatt sokszor küzdenek az ápolásban, mások gondozásában érintettek. Hiszen számos kihívással kell szembenézniük, amikor valaki másról gondoskodnak, miközben saját szükségleteikkel zsonglőrködnek. Egy tavaly készült felmérés szerint a gondozók között nagyon magas számban vannak szorongásban érintettek.

3. Pénz, pénz, pénz

Ahogy a pénzzel kapcsolatban tartják, két dolog okozhat problémát: ha van, és ha nincs. Erre ugye mondhatjuk, hogy miért lenne gond, ha van? Pedig számtalanszor alátámasztották, hogy ez is lehet probléma, mert a jól elköltés, és a jó befektetés is okozhat szorongást. A pénzünk sajnos az útobbi időben egyre kevesebbet ér, miközben aránytalanul nagyra nő mindennek az ára, amire muszáj költenünk. A pénzt a túléléshez és a biztonságunkhoz kapcsoljuk, de ha nincs elég, akkor úgy érezzük, hogy veszélyben vagyunk. De érezhetjük veszélyben magunkat a munkahelyünkkel kapcsolatban is, hiszen manapság egyik pillanatról a másikra elveszíthetünk mindent, amit addig tartósnak gondoltunk. És a másokhoz való viszonyítás is rengeteg szorongást okozhat, főleg, ha igazságtalannak érezzük a saját helyzetünket.

4. Alváshiány

Bár mindannyian jól tudjuk, hogy egy felnőtt szervezet ideális alvásigénye a 7 óra, mégis kevesen vagyunk, akik ezt tartják is. Pedig a kevés és rossz alvás nemcsak krónikus fáradtsághoz és kimerültséghez, hanem szorongáshoz is vezethet. Több kutatás is foglalkozott az elmúlt élvekben az alváshiány és a szorongás közötti összefüggésekkel, és egyértelműen igazolták, hogy a kevesebb alvás után jóval több szorongásos tünetet produkáltak a vizsgálatban résztvevők. Ráadásul ez egy ördögi kört is könnyen elindíthat, ugyanis az alvásmegvonás szorongást, a szorongás pedig alvásproblémákat okozhat. A kutatást végző szakember, Dr. McCann arra is rávilágított, hogy „amikor az emberek alváshiányban szenvednek, sokkal érzékenyebbek lesznek a szorongást kiváltó anyagok, például a koffein és más stimulánsok hatásaira”.

5. Tehetetlenség érzése

A szorongás kiváltó oka az elmúlt években nagyon gyakran azok a világméretű események miatt alakult ki, amelyekre nincsen ráhatásunk, tehetetlennek érezzük magunkat a helyzettel kapcsolatosan. A COVID idején egyértelműen felerősödött a szorongás, hiszen nemcsak a betegséggel, hanem a veszteséggel szembeni félelemmel is szembe kellett nézni. Ez egyfajta kontrollvesztést idézett elő, ami felerősítette az aggodalmakat. „Ha megvan az irányítás érzése, és láthatjuk a dolgokat és interakcióba léphetünk velük, akkor annak van megnyugtató hatása. De amikor nincs lehetőség elérni vagy segíteni azokat az embereket, akiket szeretsz, és akikről gondoskodsz, az nagyon komoly szorongást válthat ki” – mondja a szakember.

Mit lehet tenni?

Érdemes feljegyezni a tüneteket és a kiváltó okokat. Hogy milyen intenzitással kell megbirkóznunk velük és milyen helyzetekhez köthetők. Ha sikerül beazonosítanunk az ok-okozati összefüggéseket, azzal sokat segíthetünk a szorongásunk kezelésében is. Viszont, ha úgy érezzük, hogy nem tudunk úrrá lenni a problémáinkon, akkor ne szégyelljünk segítséget kérni. Az érintettek számára jó hír, hogy minden szorongásos rendellenességre léteznek kezelések, nem érdemes a tünetek tekintetében a falig elmenni.

Forrás: health.com
Nyitókép: Fotó: Lourdes Balduque/ Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)