5 dolog, amit tegyél meg este, hogy jól induljon a reggel

Ahhoz, hogy jól induljon a nap, sokan a lehető legtökéletesebb reggeli rutint állítják össze. Valójában viszont, a boldog napindításhoz a rutin már előző este el kell, hogy kezdődjön.

Az, hogy hogyan töltjük a lefekvés előtti pár óránkat, sokkal nagyobb hatással van a másnapi ébredésünkre és kedvünkre, mint azt elsőre gondolnánk. Sokan mégis csak a reggeli szokásokra fektetik a hangsúlyt. Azonban már néhány apró tevékenység beépítése az estéinkbe számottevő változást hozhat. Lássuk is azt az 5 dolgot, melyet ha hozzáadsz az esti rutinodhoz, a másnapi éned többszörösen meg fogja hálálni.

1. Esti séta

Legyen szó egy vacsora utáni sétáról a háztömb körül vagy egy szerelmes andalgásról, mielőtt nyugovóra térnél, a séta számos pozitív hatása meglátszik majd másnap is. Néhány percnyi gyengéd mozgás a szabadban csökkentheti a vércukorszintet egy étkezés után, és segíthet ellazulni. Arról nem is beszélve, hogy miközben a lábaink céltalanul visznek előre, az agyunk is lehetőséget kap, hogy rendszerezze a nap eseményeit és lecsitítsa a cikázó gondolatokat. Így aztán kellemesen fáradt testtel és nyugodt elmével tudunk este ágyba bújni. A telefon nincs kitiltva a sétánkról, de mindössze a vészeset céljából legyen az útitársunk, és lehetőleg ne használjuk semmire.

2. Digitális detox

Ha már a telefonról esett szó, el is érkeztünk a következő lépéshez, mégpedig a digitális eszközök száműzéséhez az este során. Biztosan nem én vagyok az egyetlen, aki egy kis esti „kikapcsolódás” gyanánt előveszi a telefont és görgetni kezdi a közösségi médiát, meg a tiktok ezernyi tartalmát. Viszont nemrég arra lettem figyelmes, hogy ezután igazából mindig csak még fáradtabbnak érzem magamat. Nem is csoda, hiszen a kis videók, képek csak úgy pörögnek és 5-10 másodpercenként más impulzus éri az agyunkat. Azonban az agy nem igazán tudja megkülönböztetni, hogy mi az, ami valóban megtörténik velünk, és mi az, amit csak elképzelünk. Olyan ez, mintha minden percben valami más élethelyzetet élnénk át. Egyik pillanatban egy kismacska ugrál előttünk, aztán hirtelen egy háború közepére csöppenünk, ahonnan meg átugrunk a fodrászszalonba.

Így aztán a férjem javaslatára szokássá vált, hogy este 7 után mindketten kikapcsoljuk a kütyüket és valami mást csinálunk. Csakhamar azt vettem észre, hogy nem csak az estéim telnek nyugodtabban, de sokkal jobban is alszok, ezért mindenkit buzdítani szeretnék, hogy ugyanígy tegyen.

3. Forró fürdő

Lerágott csont, de a hosszú, forró fürdők legnagyobb híveként ezt a pontot nem hagyhattam le a listáról. A vízben való teljes elmerülés, a zuhanyozással szemben, bizonyítottan javítja a hangulatot, az álmatlanságban szenvedők alvását, és pozitív hatással van a szív- és érrendszerre is. Azonban, ha te is azok közé tartozol, akinek nincs kádja otthon, vagy ha a fürdés egyszerűen nem a te világod, a lefekvés előtti zuhanyzás rituáléja is ugyanolyan előnyös tud lenni a minőségi alvás elősegítése szempontjából. Végső soron pedig nincs is annál jobb napindító, mint kipihenten ébredni.

4. Teljes testes relaxáció

Az úgynevezett body scan meditáció hatékony módja a krónikus stressz és a szorongás enyhítésének. Ezt az egyszerű mindfulness-gyakorlatot pedig az ágyban fekve is elvégezheted. Csak annyit kell tenni, hogy minden egyes testrészünkre tudatos figyelmet irányítunk, a fejünkkel kezdve, egészen a lábujjainkig. Figyelj a testedben észlelt érzésekre melegséggel és ítélkezésmentes kíváncsisággal. Ez aktiválja az önszabályozás és a belső egyensúly szempontjából kritikus agyi hálózatot, miközben oldja a felgyülemlett feszültséget és lelassítja a gondolatokat. Emellett pedig az olyan gyakorlatok kipróbálása is javasolt, mint a jóga nidra, vagy a gyengéd nyújtások, ugyanis mindkettő aktiválja a paraszimpatikus idegrendszert, amely a test „pihenés és emésztés” reakciójáért felelős.

5. Reflektálj

Öreg hiba, hogy a nap végén sokan azon bosszankodunk, hogy mi mindent nem sikerült kipipálni a teendőink listájáról, ahelyett hogy megálljunk, és értékeljük az elért eredményeket. Éppen ezért, akár írásban, akár csak fejben, de minden nap végén jegyezzük fel a céljaink felé tett lépéseket, a leküzdött kihívásokat vagy a teljesített feladatokat, legyenek azok bármilyen kicsik is. Ez a haladás érzése megteremti az alapot ahhoz, hogy a következő napon némi előremozdulást érjünk el. Ami pedig ennél is fontosabb, az az önreflexió. Minden este szánjunk egy pillanatot arra, hogy átgondoljuk, mit tanultunk és hogyan fejlődtünk aznap. Próbáljuk meg az agyunkban átstrukturálni a stresszes eseményeket úgy, mint az önfelfedezés lehetőségeit. Ez az egyszerű gyakorlat erősíti a belátási képességünket, és segíthet abban, hogy a következő napot nyitott, tanulásra kész elmével közelítsük meg.

Nyitókép: Westend61/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)