5 érv, miért iktass be minden napra 30 perc boldogságot

Nem is gondolnád, hogy napi harminc perc önfeledt kikapcsolódásnak hosszú távon milyen sok pozitív hatása lehet. Mutatjuk, miért érdemes minden nap időt szentelned a kedvenc szórakoztató tevékenységeidre.

Habár a szórakozásnak számos formája van – és mindenkinek mást jelent–, abban egyetérthetünk, hogy minden olyan tevékenységet ide sorolhatunk, ami leköti az emberek figyelmét és örömmel tölti el őket. Ahogyan abban is, hogy az élet elviselhetetlenül unalmas, monoton lenne szórakozás nélkül. Szerencsére ebbe bele sem kell gondolnunk, hiszen a mi kezünkben van az irányítás: bármikor csempészhetünk egy kis kikapcsolódást, boldogságot a mindennapokba. Sőt, most – egy ilyen évvel a hátunk mögött – nagyobb szükségünk van erre, mint valaha. A kutatások is alátámasztották, hogy napi 30 perc szórakozás rendkívül pozitív hatást gyakorol az életünkre. Nézzünk öt okot, miért olyan fontos, hogy már ma beiktass fél óra boldogságot a napodba!

1. Javítja a társas kapcsolatokat

Felnőttkorban hajlamosak vagyunk arra, hogy a napjaikat mások igényeihez, prioritásaihoz igazítsuk. Amikor minden percünk be van táblázva, mert olyan programokra és szívességekre is rábólintunk, amelyekre nem kellene, az könnyen a szociális életünk rovására mehet. Korlátozódik a proszociális magatartásunk, kevesebbet kommunikálunk és nem nyitunk mások felé. Ráadásul, ha az életünk rutinszerűvé és szürkévé válik, akkor a legszorosabb kapcsolataink is könnyen megromolhatnak.

Ennek a megelőzésében – vagy megoldásában – is segíthet, ha minden nap 30 percet szórakoztató elfoglaltsággal töltesz. Mivel a szórakozás gyakran társas elfoglaltságra utal, így ez egy remek alkalom, hogy a kapcsolatot ápoljátok. A seattle-i Gottman Research Institute kapcsolati szakértői szerint a szórakozás és a kaland elengedhetetlen hozzávalója a sikeres kapcsolatoknak. Kutatásokkal megállapították, hogy a boldog párok tudják, hogyan kell együtt önfeledten szórakozni. Illetve arra is rámutattak, hogy a közös nevetés segít abban, hogy nyugodtan kezeljük a konfliktusokat. Természetesen ez csak akkor igaz, ha minőségi időt töltesz együtt valakivel, azaz nem a telefont nyomkodjátok. Ha a pároddal vagy a barátaiddal szervezel közös programot, kapcsoljátok ki a telefont, legyetek valóban jelen, és élvezzétek a pillanatot. Meglátod, a kapcsolataid virágzásnak indulnak majd.

2. Jót tesz az agyadnak

Ha jól érzed magad, akkor természetes módon serkented a kíváncsiságodat és a képzelőerődet. Ezzel pedig észrevétlenül hozzájárulsz a vizualizációs képességek és a kritikus gondolkodás fejlesztéséhez. Azok a szórakoztató tevékenységek, amelyek közben új ötletekkel, fogalmakkal és helyzetekkel ismerkedhetsz meg, segítik a tanulást és a kognitív zavarok, az öregedéssel járó emlékezetkárosodás megelőzésére is alkalmasak. Vegyünk például egy közkedvelt hobbit, amit könnyedén megejthetsz akár elalvás előtt is: az olvasást. Ez nemcsak csökkenti a stresszt és segíti a nyugtató alvást, hanem a valóságból egy képzeletbeli világba kalauzol – azaz szükséged van arra, hogy szárnyaljon a fantáziád.

3. Elősegíti a fizikai aktivitást

A kutatások megerősítették, hogy a rutinszerű testmozgás nagyon hatékony a szorongás és a hangulatzavarok, például a depresszió kezelésében. Bár a testmozgás kezdetben megnöveli a test stresszválaszát, az állandó fizikai aktivitás után alacsonyabb a kortizol és az adrenalin szintje a szervezetben. Ezenkívül a testmozgás hatására dopamin, oxitocin, szerotonin és endorfin szabadul fel. Ezt a kombinációt DOSE néven is emlegetik és fontos szerepet játszik a hangulatunk szabályozásában.

Noha a testmozgásra nem mindenki tekint szórakozásként vagy kikapcsolódásként, vannak könnyebb formái, amelyeket tényleg bárki szívesen elvégez. Egy nyugodt séta a napsütésben, valamilyen labdajáték (így a társas kapcsolatokért is teszel), de a kertészkedés vagy a jógázás is remek választás lehet, ha nem rajongsz a „klasszikus” sportokért.

4. Megnevettet

Nem titok, hogy a stressz hosszú távon negatív hatást gyakorol a közérzetünkre. Ahogy a mondás is tartja, „a nevetés a legjobb orvosság” – ebben az esetben ez a kijelentés megállja a helyét, hiszen a mosoly az egyik legjobb természetes stresszoldó. Ezért amikor szórakozási lehetőségek után kutatsz, próbálj olyanokat is szervezni, ahol garantált a kacagás. Így harcolhatsz a pesszimista hozzáállás ellen. Ugyanis egy tanulmány szerint azoknál az embereknél, akik többet nevetnek, kevesebb negatív érzés figyelhető meg a stresszes helyzetekben. Ugyanez a tanulmány kimutatta, hogy a nevetés segít a stressz miatt kialakult betegségek, például a depresszió és a szorongás enyhítésében is. Úgyhogy nyugodtan kapcsolj be egy vígjáték-sorozatot, tegyetek fel egymásnak bugyuta kérdéseket a barátoddal vagy látogasd meg a legviccesebb ismerősödet.

5. Előcsalja a gyermeki énedet

Emlékezz csak vissza, mennyivel egyszerűbb volt a világ, amikor gyerekfejjel kellett megértened. Neked is hiányoznak ezek a gondtalan napok, nem igaz? De a határidők és a feladatok tengerében nehéz előcsalogatni ezt az énünket. Ráadásul ahogy Platón is mondta, „Többet megtudhatsz másokról egy óra játék, mint egy év beszélgetés alatt.” De a probléma, hogy az életkor előrehaladtával hajlamosak vagyunk felesleges időpocsékolásként tekinteni a játékra. Ennek az eredménye, hogy a bennünk élő gyerek szinte teljesen elveszik. Szerencsére egyre inkább tisztában vagyunk ezzel – nem véletlen, hogy a felnőtteknek szóló játékok ismét nagy népszerűségnek örvendenek. 

A játék kulcsfontosságú része a gyermekkori fejlődésnek, de ez nem azt jelenti, hogy idősebb korunkban nem származhat belőle hasznunk. Egy izgalmas játék felébresztheti a kíváncsiságunkat, megmozgatja a képzelőerőnket, improvizálásra és gondolkodásra késztet minket. Ezek mind olyan tulajdonságok, amelyekre a hétköznapi életben is nagy szükség van.

Forrás: mbg
Nyitókép: Hello World/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)