A héten a tagok egybehangzó szavazatával választották a Nemzet Színészei közé a népszerű színésznőt, Udvaros Dorottyát. Az alábbiakban öt emlékezetes alakítását idézzük fel, számos színházi és filmes munkája közül.
A Nemzet Színésze címet Schwajda György javaslatára 2000. augusztus 22-én adományozta először a nemzeti kulturális örökség minisztere tizenkét olyan színművésznek, akik a magyar nyelv ápolása, a nemzeti irodalom tolmácsolása, a magyar színművészet, a nemzeti színjátszás fejlesztése, illetve népszerűsítése során kimagasló érdemeket szereztek.
A cím csak annak adományozható, aki betöltötte 62. életévét, 40 évet eltöltött a színészi pályán, vagy legalább 20 évadot – évadonként legalább egy bemutatóval – a budapesti Nemzeti Színházba, és legalább egy elismerésben részesült már pályája során (Jászai Mari- vagy Kossuth-díjban). Ha a cím egyik viselője elhalálozik, a megüresedett helyre a Nemzet Színészei egyhangú szavazással emelhetnek maguk közé új tagot. Máthé Erzsi halála után, Udvaros Dorottya lépett a Nemzet Színészei közé.
Az első filmszerepét még főiskolásként kapta
Udvaros Dorottya 1954. augusztus 4-én, Budapesten született, igazi művészcsalád gyermekeként. Édesapja az Evangélium Színház alapítója, Udvaros Béla, édesanyja Dévay Camilla színésznő volt. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán Marton Endre osztályában tanult és 1978-ban szerzett diplomát. Még főiskolás volt, amikor megkapta első filmes szerepét, az 1976-ban bemutatott Rendőrség című tévéfilmben ismerhette meg nevét közönség. Innentől kezdve pedig a pályája be is indult: egymás után következtek az egyre nagyobb tévés, mozis és színházi munkái.
A diploma megszerzése után a szolnoki Szigligeti Színházhoz szerződött, majd három évad után került a Nemzeti Színházhoz. 1982-ben alapítóként csatlakozott a Zsámbéki Gábor és Székely Gábor által létrehozott Katona József Színházhoz, amelynek 12 éven át volt a tagja. Ezt az Új Színház, majd a Bárka Színház követte, 2002-ben pedig az újonnan nyíló Nemzeti Színház tagja lett, amelynek azóta is a művésze.
Számos díjjal kitüntették
Színészi munkásságát 1983-ban Jászai Mari-díjjal, 1990-ben pedig Kossuth-díjjal ismerték el. Megkapta ezek mellett a Déryné-(1995) és a Prima díjat (2004), a Páger Antal-színészdíjat (2015), a Szörényi Éva-díjat (2020), az Arany Medál díjat (2021) és a Magyar Filmakadémia életműdíját. 2005-ben a Halhatatlanok Társulatának örökös tagjává, 2022-ben pedig Budapest díszpolgárává választották.
Bár nem egyszerű a választás – ő maga is többször nyilatkozta, hogy nem tudna kedvenc szerepet választani -, az alábbiakban öt emlékezetes alakítását idézzük fel, számos színházi és filmes munkája közül.
Te rongyos élet
A legjobb magyar filmalkotások közé is beválasztott Bacsó Péter alkotás igazi klasszikusnak számít a hazai filmtörténelemben. Udvaros Dorottya Lucy-t, a fiatal, ambiciózus operett színésznőt alakítja, akinek a kitelepítés töri keresztbe a szépen ívelő karrierjét. A fővárost elhagyva kénytelen a falusi életbe beilleszkedni, ahol a helyiek ellenszenvével is fel kell vennie a harcot.
Ajtó

Az egyik legismertebb magyar író, Szabó Magda regényét közel 40 nyelvre fordították le. A Nemzeti Színház műsorán a mai napig szerepel a csodálatos regény színpadi adaptációja, amelyben Udvaros Dorottya az írónő egykori bejárónőjét, Szeredás Emerencet alakítja.
A szív hídjai

Az Orlai produkció előadását, amely az egész világot meghódította, pontosan tíz éve mutatták be először hazánkban, Udvaros Dorottya és László Zsolt főszereplésével. Egy elképesztő, véletlen találkozás, amelyből megrendítő szerelem lesz.
Anyám, Kleopátra

Bartis Attila írását, 20 évvel ezelőtt Garas Dezső rendezte a Nemzeti Színház színpadára. Weér Andor (Fekete Ernő) író keserves, önkéntes összezártságban él anyjával, Rebekával (Udvaros Dorottya). Az anya – egykor a színpad királynője – jó évtizede el sem hagyta a lakást. Az idő múlásával olyan kifinomultan gyötrik egymást, hogy azt sem tudni igazán, melyikük a rab.
A mi kis falunk
Az egyik legnézettebb hazai televíziós sorozatnak a kezdetektől tagja a színésznő. A kissé házsártos, de mindenki által tisztelt egykori tanárnő, Kati meghatározó szerepet tölt be a falu életében. Mindenki szereti, de kicsit tartanak is tőle. Az igazáért és egy szem fiáért bármire képes, és szentül hiszi, hogy ő az, aki mindenkinek csak jót akar.
Nyitókép: Udvaros Dorottya, fotó: Eöri Szabó Zsolt/Nemzeti Színház
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- „Feleslegesen nem keserítem a saját lelkemet semmivel” – interjú Tóth Enikővel
- „Örülök, hogy a lányom nem vágyik a reflektorfényre” – interjú Szulák Andreával
- EXKLUZÍV! Brooke Shields: „Megadtam magam és csak arra gondoltam, hogy ezt most túl kell élnem”