5 akciódús, érzelmes és romantikus film a lenyűgöző Salma Hayektől

Ma ünnepli 55. születésnapját Salma Hayek, aki a '80-as években a Teresa telenovellában hívta fel magára a figyelmet, majd 1991-ben Hollywoodba költözött. A többi már történelem.

Salma Hayek a ’90-es évek elején egy mexikói szappanopera csillagaként érkezett Hollywoodba, ahol kitartása, tehetsége, életvidám személyisége és természetes szépsége gyorsan meghozta neki a nagy áttörést. A latin származású színésznő néhány éven belül több nagy kasszasikerben is szerepet kapott, az elmúlt 25 évben pedig akciófilmekben, életrajzi drámákban, vígjátékokban és thrillerekben is megcsillogtatta tudását. Arról nem is beszélve, hogy a színészkedés mellett producerként is letette a névjegyét. Hayek rajongói igazán izgatottak lehetnek, hiszen az Oscar-jelölt színésznő idén több, kifejezetten ígéretes filmben is feltűnik majd. A House of Gucciban Lady Gaga, Al Pacino és Jared Leto oldalán láthatjuk. November pedig a részben Magyarországon forgatott Örökkévalók című Marvel-filmben Angelina Jolie és a Trónok harca sztárja, Richard Madden mellett tűnik fel a filmvásznon. Amíg ezekre a mozikra várunk, elevenítsük fel néhány emlékezetes alakítását.

Desperado (1995)

Robert Rodríguez rendezte kis költségvetésű film akkora sikert aratott, hogy a két főszereplő, Salma Hayek és Antonio Banderas egyik napról a másikra világszerte hatalmas sztárrá vált. A 1995-ben bemutatott mozi története egy jóképű, de kissé őrült mexikói fickóról (Antonio Banderas) szól, aki azzal a céllal érkezik a városba, hogy leszámoljon a helyi Keresztapával. Amikor a drogbáró emberei elől egy könyvesboltba menekül, Carolina (Salma Hayek) látja el a sérüléseit, akivel végül egymásba szeretnek. De gyorsan fény derül a férfi hollétére, és hamarosan az egész épület lángokban áll. Ekkor kezdődnek az igazi izgalmak, hiszen a szerelmes pár együtt folytatja az utat, amely rengeteg veszélyt rejt magában. A vérpezsdítő zenei betétekben, véres akciójelenetekben, latinosan dübörgő érzelmekben, szenvedélyben és drámában gazdag alkotást gyakran minden idők legjobb filmjei között emlegetik. 26 év távlatában nyugodtan kijelenthetjük, ez a mozi kiállta az idő próbáját. Ahogyan azt is, hogy ezzel az alakítással Salma Hayek bebizonyította, sokkal több, mint egy csinos arc.

Frida (2002)

Frida Kahlo életútja tartalmaz minden elemet, amely egy sikeres életrajzi film elkészítéséhez szükséges: szerencsétlen sorsa, különös szövetsége Diego Rivierával és utánozhatatlan stílusa garantálja, hogy a néző szeme a filmvászonra szegeződik. Salma Hayek pedig olyan autentikusan keltette életre a világ legismertebb női festőművészének alakját, hogy ma már el sem tudnánk képzelni mást erre a szerepre. Habár kín, küzdelem, alkohol, lángoló érzelmek és tragédiák sora is jellemezte a a szürrealista művész életét, eközben szerelemből, szenvedélyből és életörömből sem volt hiány. Hayek a szélsőséges pillanatokat is mesterien jelenítette meg, így a film egészen élethű képet festett a néhai alkotóról. A 2002-ben bemutatott Frida a kritikusokat és a nagyközönséget is lenyűgözte, mindenki szuperlatívuszokban beszélt róla. A színésznőt pedig Oscarra, Golden Globe-ra, Screen Actors-díjra és BAFTA-díjra is jelölték lenyűgöző alakításáért.

Ha eljő a Pillangók ideje (2001)

Mariano Barroso drámája történelmi eseményeken alapul: Julia Alvarez író In the Time of the Butterlies című, 1994-ben megjelent regényét dolgozza fel, amely a dominikai Mirabal nővérek történetét mutatja be. A vallásos Patriát, az öntörvényű Minervát és a félénk Maria Teresát, akik a Trujillo-diktatúra, az elnyomás ellen harcoltak és mártírként haltak meg. A cselekmény egy börtöncellában kezdődik, ahol Minerva (Salma Hayek) visszaemlékezik a történtekre. A fiatal lánya a bürokrácia miatt nem nyer felvételt a jogi egyetemre. De miután édesapját Trujillo parancsára halálra kínozzák, a diktátor ajándékként engedélyezi neki a továbbtanulást. Minerva elfogadja, mert tudja ez az egyetlen esélye, hogy bosszút álljon a férfin. De ezzel még mindig nem ér véget a megpróbáltatások sora.

Alkonyattól pirkadatig (1996)

Egy igazi filmklasszikus, amelyet már a szereplőgárda miatt is érdemes egyszer mindenkinek látnia. Salma Hayek mellett Quentin Tarantino és George Clooney is feltűnik Robert Rodriguez groteszk, de minden hibájával együtt szerethető filmjében. A pitiáner tolvajok és szélhámosok erőszakban tobzódó világába Hayeket a Titty Twister sztriptízklub fő attrakciójaként, egy szexi, szörny-táncosnő szerepében láthatjuk. Habár nem sok screen-time jutott a színésznőnek a film egyik ikonikus jelenete az ő nevéhez kötődik. Egy elképesztően vonzó, erotikával túlfűtött táncot lejt, amelytől a férfiaknak és a nőknek is leesik az álluk. Persze, aki már látta a filmet, az jól tudja, hogy ez valójában egy alattomos figyelemelterelés, amely után elszabadul a pokol.

Las Bandidas (2006)

Annak ellenére, hogy a kritikusoktól nem kapott túl jó értékeléseket, a Las Bandidas a közönség körében óriási sikert aratott. De úgy tűnik, a westernfilmeknek macsónak és véresnek kell lenniük ahhoz, hogy a szakma és a hardcore rajongók elismerjék őket. Ezzel szemben a Las Bandidas egy könnyedebb, szórakoztató oldalról közelíti meg a műfajt. A cselekmény központjában a szegény családból származó Maria Alvarez (Penélope Cruz) és a dúsgazdag, vásárlásmániás Sara Sando (Salma Hayek) áll, életük nem is lehetne különbözőbb. A két főhősnő mégis szövetségesre talál a másikban. Szerintünk nem kell minden filmmel megváltani a világot, egy kis kikapcsolódásra pedig tökéletes választás a Las Bandidas, illetve Hayek és Cruz dinamikus duója.

Nyitókép: Stephane Cardinale – Corbis/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)