Sokszor nemcsak meglátszik rajtunk, amit gondolunk, hanem még ártunk is vele magunknak.
Az már többször bebizonyosodott, hogy a gondolatoknak óriási, akár gyógyító ereje is lehet. De sajnos ennek az ellenkezője is igaz, vagyis ártani is rengeteget tudunk magunknak egy-egy negatív gondolattal.
„Látszik rajtad, amit gondolsz” – mondják gyakran, mert bizony sok esetben nem tudjuk palástolni, hogy éppen min jár az agyunk. És ez ugyebár nemcsak a pozitív kisugárzással látszik, hanem akkor is, amikor éppen forrsz az indulatoktól. De akkor is érdemes a negatív gondolatokat száműzni a fejedből, ha éppen nagy játékos vagy, és megvannak a trükkjeid arra, hogy miképp rejtsd el a valódi érzéseidet a külvilág elől. Mert attól, hogy a környezetedet könnyűszerrel félrevezeted a pókerarccal, magadnak még rengeteget árthatsz!
Van ugyanis 5 olyan gondolat, amely felgyorsíthatja a szervezetben a stresszes folyamatokat, és sajnos ezáltal hozzájárulhat az öregedéshez is. Életünk bizonyos szakaszában, a kornak és a rutinnak köszönhetően már tudjuk, hogy mivel tudunk a jólétünkért tenni. Az egészséges táplálkozás, a megfelelő mennyiségű folyadék (leginkább a víz) fogyasztása, a rendszeresen végzett testmozgás és az elegendő alvás nagymértékben támogatja, hogy jól és kiegyensúlyozottan éljünk. Ezek azok a szokások, amelyek hozzájárulnak az alapvető fizikai egészségünkhöz is.
A 2009-ben fiziológiai Nobel-díjat elnyerő tudós, Elizabeth Blackburn felfedezéseinek köszönhetően tudjuk, hogy az életmódunk hatással van a telomerekre, azaz a a sejt DNS-ének arra a lényeges részére, amely közvetlenül kapcsolódik az öregedési folyamatokhoz. Az életünkhöz alapvetően hozzátartozik a valósággal való szembenézés és annak feldolgozása is. A kutatónő szerint a gondolkodásmódunk nagymértékben befolyásolja a telomerjeinket, vagyis az öregedésünk sokszor a saját kezünkben (is) van.
5 gondolati minta, amely növeli a stresszt, és felgyorsíthatja az öregedést:
1. Ellenséges és cinikus gondolkodás
A cinikus ellenségességet alapvetően a düh mozgatja. Azok az emberek, akik gyakran ilyenek, csak az önös érdekeikre gondolnak, nem tartják fontosnak az őszinteséget, és azt sem, hogy kompromisszumkészek legyenek, olyan dolog érdekében, amelyből nincs különösebb hasznuk. A kutatások szerint az ilyen típusú embereknél gyakrabban fordulnak elő szív- és érrendszeri, valamint anyagcsere-betegségek. Rövidebb a telomerjük, ugyanis ha a stresszreakciók nem jól működnek akkor, amikor megemelkedik a kortizolszint és a vérnyomás, nem tud gyorsan visszatérni a normál szintre.
2. Pesszimista gondolkodás
A pesszimista gondolkodók semmi jót nem várnak, mindig a legrosszabb helyzetet képzelik el, abban bízva, hogy onnan még szép is lehet nyerni, esetleg kevesebb csalódás éri őket. Azonban a vizsgálatok szerint az ő telomerjeik is rövidebbek, amelynek következtében hamarabb alakulhatnak ki a szív-, vagy daganatos betegségek.
3. Elfojtás
Az elfojtás az a cselekedet, amikor mentálisan elakadunk egy problémán, amitől rosszul érezzük magunkat anélkül, hogy megoldást találnánk rá. A gondolataink elfojtásakor a stressz, a stressz okának megszűnése után is a szervezetben marad, ami emelkedett pulzussal és magas vérnyomással járhat. A vagus ideg segítheti a szív stabilan tartásával a nyugalmi állapot elérését, de a stressz által okozott depresszió és szorongás rövidebb telomerekel jár.
4. A gondolatok kerülése
Vannak dolgok, amelyekről azt hisszük, hogy úgy járunk a legjobban, ha száműzzük őket a fejünkből. De nagyon sokszor ilyenkor csak azt hisszük, hogy elengedtük őket, valójában azonban a tudatalattinkba temettük. Ez azért lehet kontraproduktív a szervezet számára, mert így több stressz éri a szervezetet. A tanulmányok azt mutatták, hogy a negatív érzések és gondolatok tudatos elkerülése is a rövidebb telomerekhez kapcsolódik.
5. Elmekalandozás
A mentális elkalandozáskor sokszor nem kapcsolódunk szellemileg ahhoz, amit csinálunk, hanem helyette negatív gondolatokat „gyártunk”. Azoknál a nőknél, akiknél magasabb a fejben történő elkalandozás, jóval rövidebb volt a telomer hossza. Természetesen lehetnek kivételek is, hiszen némely esetben az elkalandozások kreatívak vagy előremutatók is lehetnek. De ha a negatív gondolatok a múlton való rágódásról vagy a folyamatos elégedetlenségről és aggodalomról szólnak, akkor akár nyugalmi állapotban is magasabb lehet a stresszhormon szintje.
A folyamat visszafordítható
Amikor a negatív gondolatok eluralkodnak az elmében, azok szinte beburkolják az agyat, ami nehezíti a tisztánlátást. Nem véletlen a mondás, hogy köd szállt az agyára. Blackburn szerint a legfontosabb, hogy legyünk tudatában a gondolatainknak, ami olyan, mintha levennénk a szemkötőt. Nem feltétlenül tudjuk megállítani a negatív gondolatainkat egyik napról a másikra, de különböző relaxációs vagy meditációs technikákkal, légzőgyakorlatokkal érdemes magunkon dolgozni. A legnagyobb szabadság ugyanis, hogy ezek a folyamatok mind visszafordíthatók, csak fel kell ismernünk őket.
Forrás: mydoctorwelness.com
Nyitókép: anouchka/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Ne parázz rá a ráncokra! Íme, az egészséges öregedés 5 pontja
- Plasztika nélkül is megújíthatod a bőrödet: 3 látványos megoldás az öregedés elleni küzdelemben
- Boldog öregedés: így élhetsz tovább boldogan és egészségesen