5 hatékony módszer, ami segít, hogy a legnehezebb napokon is fókuszált légy

Az otthonról végzett munka extra erőfeszítést igényel, hiszen a megváltozott körülmények között könnyebben elkalandoznak a gondolataink, és hamarabb veszítjük el a fókuszt. Ezzel az 5 módszerrel könnyedén visszaszerezhetjük a koncentrációt!

Az elmúlt egyévben az öngondoskodás – megfelelő táplálkozás, rendszerese mozgás, a pihentető alvás, meditáció – minden addiginál nagyobb szerepet kapott. A rendhagyó körülmények között még fontosabb, hogy megőrizzük a fókuszt és fokozzuk az összpontosítást. Íme, öt módszer, ami segít átlendíteni a nehézségeken, és megújult erővel belevágni a feladatok elvégzésébe. 

1. Szabadulj meg a zavaró tényezőktől

Szánj néhány percet arra, hogy felméred a környezetedben lévő zavaró dolgokat és csökkented azok nyugtalanító hatását. Legyen szó a mobiltelefonról, a rendetlen íróasztalról, vagy a nyitott ablakon beszűrődő zajról, igyekezz minimalizálni ezeket az impulzusokat. Ha lehetőséged van rá, akkor dolgozz egy erre külön kialakított sarokban, és szabadulj meg az olyan dolgoktól, amik gyorsan elterelik a figyelmed. Egy 2011-es tanulmány szerint néha viszont pont egy-egy rövid elterelés az, ami segíthet abban, hogy újult erővel folytassuk a feladatunkat. Tegyél egy rövid sétát, vagy alaposan szellőztesd át a lakást, kizökkentve saját magadat a munka terhe és monotonitása alól.

2. Szűkítsd a kört

A túlterheltség a fókuszáltság ellensége. Ha gondod van az összpontosítással, akkor az első hasznos dolog, amit tehetsz, hogy lépésekre bontod az előtted álló feladatot és külön-külön kezeled azokat. Bár a multitaskingról sokan azt gondolják, hogy hasznos képesség, valójában jelentősen csökkenti a hatékonyságot. Amikor gyorsan átkapcsolunk az egyik feladatról a másikra, és könnyedén váltogatunk a tevékenységek között, mindig nagy árat fizetünk érte. A kompenzáció érdekében gyorsabban dolgozunk, ami több hibalehetőséget, stresszt és frusztrációt okoz, és még több időt vesz igénybe. Növelhetjük a hatékonyságot és fokozhatjuk az összpontosítást, ha egyszerre csak egy feladatra koncentrálunk.

3. Munkavégzés érzelmekkel

A motiváltságodat leginkább azzal táplálhatod, hogy a végső célt mindig a szemed előtt tartod. Jim Kwik, agyi teljesítmény szakértő szerint minden egyes feladatunkat a végcél meghatározásával érdemes kezdeni. Ez lesz az a bizonyos „champagne moment”, vagyis ünnepi pillanat, ami folyamatosan támogatni fogja az elszántságunkat. Elég csak arra gondolni, mit jelent számunkra a sikeres eredmény. Milyen érzéssel fog eltölteni? Miért fontos ez számomra? És mi történik, ha esetleg nem lesz eredményes a befejezés?  Kapcsolódj az érzéseiden keresztül (is) az elvégzendő munkához, és idézd fel a legsikeresebb projekted után tapasztalt érzelmeket. Legyen szó munkahelyi feladatról, takarításról, vagy kerti munkáról, ez a módszer segíthet abban, hogy a feladat elvégzése során nézőpontot válts, és előtérbe helyezd mindazt, amire valóban érdemes fókuszálni.

4. Tarts szünetet

Az elmének is szüksége van felfrissülésre, amit a következő három egyszerű gyakorlattal támogathatsz. Már egy kevés testmozgás is serkenti az agyműködést. Kutatások bizonyították, hogy az aktív életmód a szellemi frissesség egyik elengedhetetlen alapja. A hidratáltság növeli a reakcióidőt és a gondolkodási sebességet. A megfelelő folyadékbevitel fontos az elme egészségének megőrzéséhez, hiszen hozzájárul a sejtek felépítéséhez, és az egész szervezet működéséhez. A helyes légzés és a megfelelő testtartás segít megtartani a feladatok elvégzéséhez szükséges energiát. Bár a légzés nem tudatos tevékenység, mégis hatással van az agyunkra és a testi jóllétünkre. A csendes és egyenletes légzés hozzájárul a szellemi stabilitáshoz.

5. Munkasprint

Ha összhangban vagy magaddal, akkor jól tudod, hogy melyik napszakban tetőzik az energiád, és ezt az előnyödre fordíthatod. Az energiadús időszakok azonban nem tartanak ki egész nap. Ha szeretnél hasonló hatékonysággal dolgozni munkaidőben, akkor próbáld ki a Pomodoro módszert. Ezzel a technikával az elvégzendő munkát 25 perces intervallumokra kell osztani, 5 perces szüneteket beiktatva. Fontos megérteni, hogy a figyelem rövid ideig tart, és az agyi kapacitás szempontjából ez korlátozza az erőforrásokat. De az önmagunk felé irányuló türelem segíthet elkerülni a negatív érzéseket, és elfogadni azt, ha olykor nehezünkre esik fókuszálni.

Forrás: Fastcompany
Nyitókép: Westend61/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: