5 jel, hogy diszfunkcionális családban nőttél fel

Nem kell ahhoz fizikailag bántsanak, hogy maradandó sérüléseket cipeljünk magunkkal a felnőttkorunkba. Akkor is velünk tarthatnak a negatív minták, ha külsőre minden tökéletesnek tűnt a családunkban.

Egy ideális világban mindenki családja stabil, biztonságos és érzelmileg egészséges lenne. Sajnos a valóság ennél bonyolultabb. Lehet, hogy érzelmileg éretlen szülőkkel nőttél fel, vagy egy olyan behálózott családban, ahol nem volt esélyed a határhúzásra. Ha szigorúak vagyunk, akkor minden család egy bizonyos fokig diszfunkcionális, hiszen különböző emberek élnek egy fedél alatt, ahol a konfliktusok, az akaratlan bántások és nehézségek elkerülhetetlenek. Ugyanakkor, ha a konfliktusokra megoldások, a bántásokra bocsánatkérések, és a nehézségek nyomán összetartás születik, akkor egy jól működő családról beszélhetünk. Vannak olyan esetek is, amikor a korai sérülések a lezáratlanságuk miatt hatást gyakorolnak a felnőttkorunkra, a munkánkra és a kapcsolatainkra egyaránt. Mutatunk 5 jelet, melyek azt sejtetik, hogy bár külsőre minden tökéletesnek tűnt, mégis sok lelki zúzódás ért minket a családunkban.

Rendkívül szigorú vagy magaddal

Míg kicsi korunkban a szüleink feleltek a jó magaviseletünkért és a szabályok betartásáért, később ez a szülői hang a fejünkbe költözik és sokszor még harsányabb és vaskalaposabb, mint a szüleink voltak. Ha egy tekintélyelvű szülő mellett nőttünk fel, akinek a maximum volt a minimum, úgy érezhetjük, hogy nem lehet kikapcsolni ezeket a kritikus hangokat az elménkben. Ehhez kapcsolódik még az alacsony önbecsülés, a negatív gondolkodási minták és a megátalkodott maximalizmus.

Nehezen tudod szabályozni az érzéseidet

Az érzelmi diszreguláció akkor jelentkezik, amikor nem tudod elérni, megnevezni és megfelelően kifejezni az érzéseidet. Ez általában annak következtében alakul ki, hogy a gyerekkorodban nem kaptál engedélyt az érzelmek megélésére. Vagy pedig csak bizonyos érzelmek voltak elfogadottak. Ha például a szomorúság, düh vagy frusztráció nem volt kifejezhető, mert a szüleid mindig lecsitítottak, akkor később eszköztelenül maradsz ezekkel az érzésekkel szemben. De ugyanez igaz a pozitív oldalra is. Ugyanilyen elfojtás alakulhat ki az öröm, az elégedettség vagy a szeretet kifejezésénél is.

Bizonytalanul kötődsz

A kötődési stílusokról egyre többet hallani. Az egészséges kötődés lenne a cél, azonban nagyon gyakran ez nem valósul meg. Ez főleg a felnőtt kapcsolatainkban ütközik ki, amikor nehezünkre esik elköteleződni, barátságokat kötni vagy párt találni. Egyszerűen azért, mert nincs meg a biztonságos alap, a muníció, amire építkezhetnél. A jó hír viszont az, hogy a kötődési sebeken felnőttként lehet dolgozni és át lehet írni a korai sérüléseket.

Nem kezeled jól a konfliktusokat

A konfliktuskezelésre nagy hatással van az, hogy hogyan nőttünk fel, mit láttunk, a szüleink hogyan birkóznak meg a problémákkal. Ha például olyan reaktív szülővel nőttél fel, aki a konfliktus első jelére dühöngött, vagy olyan érzelmileg tartózkodó szülővel, aki megvonta a szeretetét, valószínűleg már gyerekként megtanultad, hogy a konfliktus nem biztonságos. Másfelől, ha passzív szülőd volt, aki elzárkózott, amikor bármilyen kellemetlen érzés felmerült, akkor azt az üzenetet kaptad, hogy a problémákat le kell nyelni a béke megőrzése érdekében.

Úgy érzed, a világ nem egy biztonságos hely

Az, ha diszfunkcionális családban nőttünk fel, nem feltétlenül teszi az embert kockázatkerülővé, de befolyásolhatja azt, hogy mennyire toleráljuk a komfortzónából való kilépéssel járó bizonytalanságot. A diszfunkcionális családi rendszerből származó emberek nagyon nagy része fél a világba merészkedni vagy nagy kockázatokat vállalni, mert soha nem volt védőháló alattuk, amely felfogná őket, ha leesnének.

Nyitókép: fizkes/Getty Images
Forrás: Business Insider

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)