Az Instagram és a többi social media platform, ha nem jól használjuk sokat árthat. Ezért fontos jól megválasztani, kinek a posztjait szeretnéd rendszeresen látni. Ha valaki negatív hatással van a mentális jólétedre, akkor ideje kikövetni.
Te ≠ mások
A közösségi média a mindennapjaink részévé vált és egyre többen használják napi rendszerességgel – valószínűleg a 12 éves unokahúgod jóval nagyobb social media guru nálad és az sem kizárt, hogy a szomszéd kutyája sokkal több követővel büszkélkedhet, mint te. Ezzel ki is derült, mi a közösségi média oldalak egyik legnagyobb hátulütője – a feedünk görgetése közben hajlamosak vagyunk arra, hogy saját eredményeinket, életünket vagy külsőnket másokéval hasonlítsuk össze. De valóban annyit számít a követők száma vagy az, hogy a gyerekkori ismerősöd éppen milyen egzotikus szigeten nyaral, amíg te a munkahelyeden robotolsz?
A válasz egyértelmű: nem. Viszont a legtöbbünk sajnos akaratlanul is beleesik abba a csapdába, hogy saját életét másokéval állítsa párhuzamba. Ismerős a helyzet, igaz? Még ha tisztában is vagy azzal, hogy mindenki csak a boldog pillanatokat osztja meg a világgal, akkor is könnyen az az érzésed támadhat, hogy csak neked nem akar semmi összejönni. Nehéz megmondani, milyen kereteken belül számít egészségesnek vagy legalábbis mentális szempontból ártalmatlannak az online jelenlétünk. Az Instagram már több szabályt is bevezetett annak érdekében, hogy a felhasználók testi és lelki épségét megóvja. De vannak dolgok, amiket ők sem tudnak befolyásolni: az ellen nem tudnak mit tenni, ha mazochista módon önként fájdítod tovább a szíved, azaz olyan embereket követsz, akik negatív hatással vannak rád. Nem számít, hogy egy híres influenszerről vagy egy közeli barátodról van szó – ebben az esetben a legjobb, ha gyorsan rákattintasz az ‚‚unfollow’’ gombra.
Mérgez, ha…
…egy poszt elszomorít, szorongással tölt el
Nehéz megmagyarázni, miért, de vannak olyan fotók, amik ezt a reakciót váltják ki. Ez leggyakrabban akkor fordul elő, ha egy olyan embert követsz, aki nagyon sok időt tölt társaságban, és erről rendszeresen képeket is készít. Ebben az esetben ugyanis nem pont olyan életre vágysz, mint az övé, hanem csak több időt szeretnél másokkal tölteni. Viszont egy felmérés során kiderült, ha ilyen posztokat nézel, nem mozdulsz ki többet, hanem szociális szorongás alakul ki benned.
…folyton máshoz hasonlítgatod saját magad
És azonnal negatív képet alakítasz ki a saját életedről, sikereidről vagy a testedről. Ha a fitnesz inspirációs oldalak már nem arra sarkallnak, hogy az egészséged miatt mozogj, hanem a tested megszállottja leszel, akkor ideje kikövetni néhány oldalt. Irigykedve nézed kedvenc utazó influenszered képeit és hirtelen nem is tűnik olyan jónak a te nyaralásod? Újabb unfollow. De a kollégád vagy a barátod profilját sem tilos kikövetni, ha folyton felbosszant a kontentjük.
…csak azért követsz valakit, hogy mindent tudj róla (vagy másról)
Azaz a stalkingolás céljából figyeled a profiljukat. Ennél az esetnél legtöbbször az exek kerülnek a képbe. Még mindig követed a volt barátod, az ő haverját vagy a testvérét? Lehet, hogy emiatt nem tudsz olyan könnyen továbblépni. Szerencse, hogy erre van egy egyszerű megoldás.
…gyakran inkább kilépsz az alkalmazásból miután megláttad a posztjukat
Gyakran idegessé válsz és inkább hirtelen bezárod az alkalmazást? Ráadásul ezt a reakciót rendszerint ugyanaz a személy váltja ki belőled? Ez is egy árulkodó jel, hogy ideje csökkentened a követett emberek számát.
…túl sok negatív tartalmat osztanak meg
A legtöbben mindig arra törekednek, hogy csak a pozitív élményeikről számoljanak be. De akad néhány olyan ember, aki a negatív érzéseit is megosztja másokkal. Ezzel valójában nincs gond, amíg csak ritkán történik meg. Viszont, ha rendszeresen pesszimista megnyilvánulásokkal találkozol, az a te közérzetedre is rányomja a bélyegét.
Így kövesd ki őket a self-care nevében
Először tedd fel magadnak a kérdést, ‚‚miért is követem ezt a személy/oldalt?’’. Ha nem azért, mert szórakoztat vagy inspirál a tartalom, amit megosztanak, akkor érdemes megvizsgálni, milyen hatással vannak a mentális egészségedre. Ha az előbb felsorolt öt kategória egyikébe be tudod sorolni őket, akkor nem ajánlott rendszeresen az ő képeiket nézegetned. Ha nem vagy biztos a döntésedben, használd a ‚‚némítás’’ funkciót és figyeld meg, milyen hatással lesz ez rád 1-2 hét leforgása alatt.
A nagy találkozás
Egy kétmilliós rajongótáborral rendelkező ausztrál influenszer biztosan nem fogja a szemedre hányni, hogy miért nem követed többé. Ezért könnyű megtenni ezt lépést. Sajnos azonban sokszor a közeli ismerőseid felelősek az Instagram-szorongásért. Ezt csak tovább fokozza a benned élő dilemma, hogy mit kellene tenned ebben a szituációban. Van néhány eset, amikor a probléma megoldható egy beszélgetéssel. Kérdezz rá mondjuk a barátodnál, miért posztol mostanában olyan sok negatív dologról! Lehet, hogy csak egy kis lelkizésre van csak szüksége. A sok gym selfie zavar? Óvatosan hozd fel a témát, és derítsd ki, mi áll a gyakori posztok mögött? Lehet, hogy testképzavarral vagy önbizalomhiánnyal küzd és te világítasz rá arra, hogy a sok fotó nem segít.
Ha nem oldódik meg a probléma, akkor jöhet a következő lépés, a kikövetés. Ha pedig egy személyes találkozás során megkérdezik, miért nem vagy kíváncsi a képeikre, csak légy őszinte. Meséld el, hogy rossz hatással volt rád a tartalom, amit rendszeresen megosztottak. Az igazi barátaid emiatt nem fognak megsértődni és elfogadják a döntésed.
Nyitókép: Unsplash