5 jó ok, amiért a házasságod nem olyan, amilyennek szeretnéd (és egyik sem a párod hibája)

Egyik házasság sem tökéletes, de ha úgy érzed, a tied szinte semmilyen fronton nem kielégítő, azért nem biztos, hogy a párodat kell okolni: talán inkább a következőket lenne jó átgondolni.

Kislány korunkban elképzeljük, milyen gyönyörű házban fogunk élni a családunkkal, mennyire szeretni fogjuk a férjünket, és persze, ő is minket… vagyis olyan házasság és családi kép lebeg a szemünk előtt, amilyet leginkább az amerikai filmekben, sorozatokban láthattunk. Aztán felnövünk, és az élet, ha nem is vált át egy drámázósabb dél-amerikai, vagy egy klasszisokkal sötétebb dél-afrikai sorozat valóságára, megtanít erre-arra a kapcsolatokról. Rájövünk például, hogy egy házasságban sincs két egyforma nap. Hogy vannak hullámhegyek és hullámvölgyek. Sőt, lehetnek olyan időszakok is, amik totál semmilyenek. Van, hogy minden kerek, ott a virágcsokor a vázában és a keze a kezedben, máskor meg legszívesebben ötpercenként kérdeznél rá, hogy ugye tényleg szeretsz?. És igen, van, hogy úgy érezzük, semmi sem működik ideálisan: mintha a házasság nem olyan lenne, mint amilyennek mi szeretnénk.

Ilyenkor egyszerű a másikra mutogatni, hogy már megint nem figyel eléggé ránk, az igényeinkre, az ígéreteire, a közös életünkre, de a hiba sokszor nem az ő gépezetében van. Lássunk néhány olyan háttérben megbúvó okot, amelyekről nem a párod tehet, te pedig eddig valószínűleg nem is gondoltál ezekre.

Nem nézel szembe a saját viselkedéseddel

Azok az emberek, akik bizonytalanok önmagukkal kapcsolatban, könnyen és gyorsan átváltanak védekező üzemmódba. Ha mélyen belül tudod, hogy egészségtelen (vagy legalábbis sokszor nem oké) a kommunikációs stílusod, illetve, hogy bántóan tudsz viselkedni, illetve felismered, hogy a szüleidtől látott mérgező kapcsolati mintákat utánzod, akkor a terápia segíthet, hogy szembesülj a démonaiddal. Így megteheted az első lépéseket afelé, hogy olyan emberré válj a házasságodban, akire büszke lehetsz.

Nem szereted magad

Annyira közhelyes, tudom, de ha nem szereted magad, akkor senki mást sem tudsz igazán szeretni. Ha mélyen bizonytalan illetve boldogtalan vagy, azon kapod magad, hogy nem tudod magadat szabadon adni, mert félsz, hogy semmit sem kapsz vissza. A háttérben szinte mindig nevelési problémák állnak, amelyeket érdemes visszafejteni és dolgozni rajtuk. Hiszen ezáltal vezet az út a valódi önmagad felé, akit, hidd el, érdemes megismerni és megszeretni.

Az életed más területein van valami problémád

Ha frusztráltnak vagy megrekedtnek érzed magad a karrieredben, vagy elégedetlen vagy a szüleid viselkedésével, ez a frusztráció valószínűleg túlcsordul és megmérgezi a házasságodat. Ha úgy érzed, a házasság megrekedt és te elakadtál, jó első lépés lehet, ha elgondolkodsz: az életedben hol máshol érzel elakadást. A Harvard Business REview kutatása szerint azok a feleségek, akik azt hitték, magasabb pozíciót töltenek be, mint a férjük, nagyobb valószínűséggel tapasztaltak neheztelést vagy szégyenkezést. És ez ártott a házasságukkal kapcsolatban érzett elégedettségüknek. Amikor azonban a feleségek úgy érezték, hogy a férjük magas szintű támogatást nyújt nekik, például segít a háztartásban vagy a gyermek- és idősgondozásban, a férjükénél magasabb pozíció nem volt összefüggésben a házasság instabilitásával.

A terapeuták szerint ez a 6 legnagyobb probléma a házasságokban – mutatjuk a megoldást is rájuk!

Megoldatlan kötődési problémák

Ha az aggodalmaskodó vagy elkerülő kötődésűek közé sorolnád magad, ez valószínűleg a szüleiddel való kapcsolatodból jön. A gyermekkor kielégítetlen szükségletei sajnos bizony rányomják bélyegüket, hogy felnőttként mennyire tudsz biztonságos és kielégítő romantikus kapcsolatot kialakítani. Ez nem azt jelenti, hogy a gyermekkorod vagy a szüleid rosszak voltak. De ha kellemetlen érzéseket, bűntudatot, szorongást, szomorúságot vagy dühöt érzel, amikor a gyermekkorodra gondolsz, naiv dolog azt gondolni, hogy ezek az elfojtott érzések nem befolyásolják a házastársaddal a bizalomra és kapcsolatteremtésre való képességedet. Az alapvető kötődési problémákon viszont szerencsére lehet dolgozni. És bár nem könnyű, egy jó terapeutával, sok-sok munkával és elszántsággal neked is sikerülni fog!

Nem kettőtökről szól a házasság (hanem sokan beleszólnak)

A pokolba vezető út is jó szándékkal van kikövezve. Ez jusson eszedbe akkor is, ha a családból, baráti körből egyesek részletekbe menően akarják tudni, hogy áll a házasságotok, milyen gondjaitok vannak, miért nem vagy boldog. Egyrészt ez nagyon tolakodó dolog, hiszen egy házasság két ember dolga, ahogy a problémáik rendezése is. Másrészt akarva-akaratlanul is befolyásolhatják a feleket azáltal, hogy elmondják a véleményüket, magyarul beleavatkoznak két ember legbelsőbb magánügyeibe. Az anyák és lányaik körében végzett korábbi kutatások azt találták, hogy a kirekesztéssel és kritikával, vagy épp ellenkezőleg, beleavatkozással járó problémák összefüggésbe hozhatók a párkapcsolati konfliktusokkal. Szóval csak óvatosan a részletekkel, amikor Anyukád legközelebb arról kérdez, mi újság a férjeddel!

Forrás: Yourtango.com
Nyitókép: silverkblack/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)