5 kérdés, ami segít, hogy ne érezd reménytelennek a jelenlegi helyzetet

Jól jönne, ha egy kicsit pozitívabban tudnál gondolkodni a lehetetlennek tűnő helyzetekben? Akkor van néhány tippünk, pontosabban 5 kérdésünk.

Ki gondolta volna tavasszal, hogy 2020 utolsó hónapjai így fognak eltelni? Eredetileg csak pár hónapra terveztem „túlélő üzemmódba” kapcsolni, mert ahogy sokan mások, úgy én sem ezt a forgatókönyvet képzeltem el. Bevallom, abban sosem hittem, hogy az elmaradt fesztiválokat szeptember-október környékén bepótolhatjuk. De ennél egy kicsit jobb helyzetre számítottam. Azonban megérkezett a járvány második hulláma, és újra szigorú szabályok szerint kell élnünk. Legalább már tudjuk, mire számíthatunk, hiszen nem is olyan rég már megtapasztaltuk. Viszont a hurráoptimizmusnak nincs helye: tavasszal már átéltük, ezért azt is tudjuk, hogy nem lesz könnyű. Illetve az sem segít, hogy még mindig nem tudjuk, mikor ér véget ez az egész. Lesznek napok, amikor legszívesebben csak sírnánk, én is, te is, mindenki. De pont ezek a napok azok, amikor egy nagy sírás után erőt kell vennünk magunkon, és elhinni, nem olyan reménytelen a jövő, mint gondoljuk. Ha legközelebb magad alatt vagy, csak fuss végig ezen a kérdéssoron. Miután te magad is megválaszoltad az egyes kérdéseket, máris derűsebben fogod látni a helyzetet.

1. Mit jelent számodra a remény?

„A remény segít abban, hogy kitartsunk a céljaink mellett, motiváltak maradjunk és tegyünk azért, hogy elérjük őket” – így fogalmazza meg a lényegét Elaine Houston, író és kutató. Ahhoz, hogy a reményteli érzést táplálni tudd, először meg kell fogalmaznod, mit is jelent számodra. Ez egy nehéz kérdés, ezért ne aggódj, ha hosszabb időbe telik. Próbáld megválaszolni úgy, hogy végiggondolod, másnak hogyan magyaráznád el a jelentését. Mikor szoktad ezt érezni? Hogyan segít ez a nehéz pillanatokban? Az ehhez hasonló kérdések segítenek megérteni, hogy a te életedben milyen szerepet tölt be a remény.

2. Utoljára mikor gondoltad reménytelinek a helyzeted? Pontosan mit éreztél ekkor?

Talán csak egy pillanatig, néhány másodperc erejéig tartott, de elevenítsd fel magadban ezt az emléket. Emlékezz vissza, mit éreztél közben és utána hogyan változott meg a szemléleted és a hangulatod.

3. Mi az, ami ebben a pillanatban reménnyel tölt el?

Nem kell nagy dologra gondolnod, bármilyen apró gondolat, érzés, hír betöltheti ezt a szerepet. Az, ahogy egy szeretted rád mosolygott? Az, hogy még mindig sikerül tartanod magad a napi rutinodhoz? Vagy szimplán az, hogy ma is felkeltél az ágyból, kinéztél az ablakon és nem rettentél vissza semmitől?

4. Hogyan tarthatod fenn minden nap a reményteli gondolatokat?

Általánosságban igaz, hogy a céljaink elérése érdekében hinnünk kell magunkban, illetve abban is, hogy minden akadályt sikerül legyőznünk. Éppen ezért, amikor egy ingerszegény időszakon mész keresztül, érdemes apró célokat kitűznöd magad elé. Ha ezeket teljesíted, akkor sokkal pozitívabban birkózol meg a nehézségekkel is. Akárcsak az előző pontnál, úgy most sem kell nagyratörő terveket szövögetned: 5 perccel hosszabb edzés, egy régóta tervezett énidő beiktatása, 17 órakor letenni a munkát… Kell folytatnom?

5. Hogyan teljesítheted az előző pontokat, ha a remény legkisebb szikráját sem érzed?

Talán hihetetlenül hangzik, de ez is csak az akarat kérdése. Függetlenül attól, hogy mit jelent számodra a remény, Elaine Houston szerint ez „nem csupán egy lelkiállapot; hanem egy cselekvésorientált erő”. Tehát bármilyen nehéz is, meg tudod találni az apróságot, amiből motivációt meríthetsz. Houston azt tanácsolja, éld meg ezeket a pillanatokat és próbáld minél hosszabb ideig fenntartani a pozitív érzést.

Forrás: advice.theshineapp.com
Nyitókép: Unsplash

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)