5 mód, amivel a kertészkedés hozzájárul a mentális jóllétedhez

A kertészkedés remek egészségmegőrző tevékenység, de nem csak fizikailag. Íme 5 mód, amivel a mentális egészségedet is fejleszti.

Ma van a kertészkedés nemzetközi napja. A jeles alkalomból összeszedtük a kertben végzett munka 5 mentális egészségre gyakorolt jótékony hatását. Ha nem kertészkedsz, legyen ez a kedvcsináló. Ha pedig már feketeöves vagy a növénynevelésben, akkor a cikk elolvasása után még lelkesebben gondozhatod a palántáidat!

1. Segít gyakorolni az elfogadást

Sokat szenvedünk amiatt, hogy megpróbálunk irányítani olyan dolgokat, amelyeket nem tudunk. Minél jobban el tudjuk fogadni a korlátainkat és az élet kiszámíthatatlanságát, annál nagyobb nyugalmat találhatunk – és a kertészkedés nagyszerű tanítómesterünk ebben. Ugyanis az időjárást nem tudjuk befolyásolni, ahogy sok egyéb körülményt sem. De megtanulhatjuk elfogadni, hogy ha nem is az általunk elvárt tempóban, de cseperednek növényeink. 

2. Segít a fejlődési szemléletmód kialakításában

Carol Dweck pszichológus dolgozta ki a „rögzült” és a „fejlődési” szemlélet közötti különbségtételt, ami arra utal, hogy a körülményeinket, adottságainkat egyfajta megváltoztathatatlan állapotként vagy inkább lehetőségként látjuk a fejlődésre. A kertészkedés pedig remek alkalom arra, hogy az utóbbit gyakoroljuk. A fejlődési szemlélet ugyanis a folyamatos tanulásról szól. Ha valami nem úgy sikerül, ahogy reméltük, megtanulhatjuk inkább fejlődési lehetőségnek látni, mintsem kudarcnak. Azt itt begyakorolt gondolkodásmódváltás pedig életünk minden területén a hasznunkra válhat.

3. Megtanít jelen lenni

Növényekkel a depresszió ellen? IGEN!
fotó: AleksandarNakic / Getty Images

Ha megtanulunk tudatosan jelen lenni, az rengeteg pozitív következménnyel jár. Például elégedettebbek leszünk a kapcsolatainkban, vagy kevésbé érzelmi alapon fogunk reagálni. A kert pedig egy védett hely lehet, ahol gyakoroljuk, hogy jelen legyünk és ténylegesen arra figyeljünk, amit csinálunk. Miközben a kerti munkákat végezzük, figyelhetünk a minket érő ingerekre, a madárcsicsergésre, a szellő fuvallatára, a virágföld tapintására. Ezek mind segítenek abban, hogy élvezzük a jelenlétet.

 4. Csökkenti a stresszt

 Nem meglepő, hogy a kertben eltöltött idő remek stresszoldó hatással is bír. Van valami abban, hogy érzed magad körül az életet, a nap melegét, a földet a kezedben. Látod azt, hogy a magok felnőnek és zöldségek, gyümölcsök, virágok alakulnak belőlük. A természet ilyen közelsége és a növekedés látványa mind stresszoldó hatással bírnak. Persze, arra érdemes odafigyelni, hogy élvezd is a kertben töltött időt, ne mindig az újabb feladatokon, locsolnivalókon, gazolnivalókon gondolkozz.

5. Hozzájárul az egészséges táplálkozáshoz

Végül, de nem utolsó sorban, a kertben a lehető legfrissebb és legegészségesebb alapanyagokat termesztheted meg – olyan ételeket, amelyek jelentős hatással lehetnek a mentális egészségedre is. Két tanulmány is kimutatta, hogy az étrendi változtatások hatékonyan kezelhetik a depressziót.

Az ezen a területen végzett kutatások általában a „mediterrán diéta”, és olyan hasonló étrendek előnyeit taglalják, amelyek a minimálisan feldolgozott, teljes értékű élelmiszerek fogyasztását helyezik előtérbe. Vagyis pont olyan ételekét, amelyek a kertben teremhetnek meg. Ráadásul sokkal inkább jóízűen fogyasztod a saját munkád gyümölcsét (vagy éppen zöldségét).

Forrás: Psychology Today

Nyitókép: Luis Alvarez / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: