5 módszer a fenntarthatóbb és etikusabb ruhásszekrényért

A környezetünket szinte felemészti a pazarlás és túlfogyasztás. A folyamatosan változó trendek állandó elégedetlenséget generálnak bennünk, ami újabb és újabb vásárlásra késztet minket. Ennek azonban nem kell feltétlenül így lennie.

A tudatos vásárlás sosem volt még ennyire időszerű és fontos. De hogyan vásárolhatnánk tudatosabb módon anélkül, hogy lemondanánk a divatról? Mint minden új szokás kialakítása, ez is figyelmet és következetességet igényel. A fenntarthatóbb ruhatár kialakításához fontos, hogy kevesebb, de jó minőségű darabokat szerezzünk be, ugyanakkor a használtruha vásárlás, valamint a ruhabérlés is élhető lehetőség. A tudatos vásárlás nem azt jelenti, hogy le kell mondanunk a vásárlás élményéről, mindössze át kell alakítanunk a szokásainkat. A változtatásban mindig az út a lényeg, ezért ne legyünk túl szigorúak magunkhoz, és haladjunk lépésről-lépésre a saját tempónkban.

1. Mi lenne, ha mostantól egy évig csak másodkézből vásárolnál?

A pandémia erősen átformálta a vásárlási kedvünket és szokásainkat az elmúlt egy évben. Az online térben kezdtünk el shoppingolni, és képzeletben felpróbálni a kiválasztott ruhadarabokat. Innen már csak egy lépés választ el minket a tudatosabb vásárlástól. Számos lehetőségünk van arra, hogy az online térben hozzáférjünk a legjobb, másodkézből vásárolt darabokhoz is. Barangoljunk az Instagram-butikban, a Facebook-Marketplace-en, a Vaterán, vagy a különböző vintage üzletek – nem mellesleg elképesztő kínálatot nyújtó – webshopjaiban.

2. Elő a tűvel és cérnával!

Talán sosem töltöttünk annyi időt otthon, mint az elmúlt hónapokban. 2020 az új készségek elsajátításáról (is) szólt. Megtanultunk kovászos kenyeret sütni, és már ügyesebben nyírjuk a gyerekeink haját. A kézimunka is reneszánszát éli, sokan ragadtak kötő- és horgolótűket, mások pedig elővették a padláson porosodó varrógépet. Az etikus gardrób kialakításának fontos része az is, hogy a már meglévő ruhadarabokat átalakí(tta)tjuk, a hibásakat pedig megjaví(tta)tjuk. Járjunk online varróiskolába, vagy keressünk fel a környékünkön egy varrónőt. Teljesen más élmény lesz egy olyan ruhát viselni, amit ránk szabtak, esetleg mi magunk készítettük el a saját kezünkkel.

3. Próbáld ki a ruhacserét!

Évente több tíz milliárd új ruha kerül forgalomba, ami óriási, és leginkább felesleges mennyiség. Ez a szám is jól mutatja, hogy mind a túlfogyasztás, mind a túltermelés olyan terhet jelent a Föld és az emberek számára, ami azonnali változásért kiált. A megoldáshoz mi magunk is hozzájárulhatunk azzal, ha új ruhák vásárlása helyett, alternatív úton szerezzük be a szükséges darabokat. Mielőtt a ’buy it now’ gombra nyomnánk a webshopban, kérdezzük meg a barátainkat, esetleg kollégáinkat, hogy kölcsön tudnának-e adni egy olyan ruhadarabot, amire épp szükségünk van. A leselejtezett ruháinkból pedig készíthetünk fotóalbumot, és akár szervezhetünk egy virtuális ruhacserét is.

4. Vásárolj céltudatosan!

Ahogy az élelmiszerboltba sem tanácsos éhesen menni, úgy a ruhavásárlásnál is jó, ha csak azt vásároljuk meg, amire valójában szükségünk van. Az impulzusvásárlások megállításának egyik egyszerű, de hatásos módja az, ha megállunk a kiszemelt ruhadarab előtt pár pillanatra, és feltesszük a kérdést: viselném ezt a ruhát legalább harmincszor? Ezzel a szimpla, eldöntendő kérdéssel nemcsak a pénztárcánkat kíméljük meg, hanem nemet mondunk a divatipar etikátlan túltermelésére is.

5. Etikusan divatos

Minden egyes vásárlással letesszük a voksunkat egy értékrendszer és közösség mellett. A pandémia miatt kialakult helyzet következtében előtérbe került számos hazai alkotó és tervező munkája. Ha tehetjük, szerezzünk be egy-egy ilyen darabot, amivel nemcsak az adott alkotót támogatjuk, de csökkentjük a divatipar óriási és súlyos ökológiai lábnyomát is. Ha körültekintően választjuk ki az egyes ruhákat, akkor biztosak lehetünk benne, hogy egyszerre hódolhatunk a divat és az etikus vásárlás oltárán.

Nyitókép: Nina Vartanava / EyeEm/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

    Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)