5 nyári baleset, így kezeld őket, hogy a kicsik élvezhessék tovább a gondtalan játék örömét

Kisebb-nagyobb malőrök bárkivel előfordulhatnak a nyaralás során, ezek azonban semmiképp se szegjék a kedved. Méhcsípés, sebek, leégés? Az alábbi tippekkel könnyedén kezelheted őket.

A jó időben mi is többet vagyunk kint a szabadban a jó levegőn, legtöbben ilyenkor mennek el kirándulni és nyaralni, így előfordulhat, hogy néha egy-két kisebb kellemetlenséggel is meg kell küzdenünk, mint az erős napsütés, a különféle rovarok és bogarak vagy más kisebb sérülések. Szerencsére azonban ezek többsége egyszerűen kezelhető.

1. Leégés

Gyakran szinte észre sem vesszük, csak amikor már késő, hogy megfeledkeztünk a leégés elleni védelemről. Nyáron nem csak akkor érdemes gondolni a megfelelő napvédelemre, ha tűz a nap! Ilyenkor egész nap erősebbek a nap sugarai, ezért ha tudjuk, hogy hosszabban tartózkodunk majd kint, indulás előtt mindenképp ajánlott naptej használata. Ha azonban mégis elmaradt, a leégés súlyosságától függően használhatunk hűsítő krémeket, hideg borogatást is. Ilyenkor különösen jól jönnek az aloeverát, illetve mentolt tartalmazó krémek. A fájdalomra bevehetünk nem-szteroid alapú gyulladáscsökkentőt is és nagyon fontos, hogy a következő napokban igyunk sok vizet, és védjük a leégett bőrt a napfénytől.

2. Napszúrás

Nagyon kellemetlen élmény nyaraláskor napszúrást kapni, hiszen fejfájással, hányingerrel és hányással is járhat. Éppen ezért jobb eleve felkészülni rá, a kora délutáni órákban kerülni a túl sok direkt napsugárzást. Ha ez elkerülhetetlen, akkor is világos fejkendő, kalap, vizezett haj javasolt a védekezésre és fokozott folyadékfogyasztás. Ha mégis megtörtént a baj, sok pihenés, víz, fájdalomcsillapító és borogatás segíthet enyhíteni a tüneteket. A kisgyermekek és idősebbek különösen érzékenyek az erős napfényre, így rájuk érdemes kiemelten vigyázni.

3. Sebek

Sajnos még a legügyesebbekkel is megesik, hogy megbotlanak vagy elcsúsznak és sebeket szereznek, de a nyári nagy szabadságban akár mezítláb is elég egy óvatlan lépés, hogy felsértsük a talpunkat. A sebkezelés lépéseit ebben a cikkben már végig vettük, most pedig egy olyan kötszert ajánlunk, ami segít, hogy az ilyen sebek se okozzanak kényelmetlenséget a nyaralás során. Az Opsite Post-Op Visible ugyanis egy olyan modern kötszer, amely szinte láthatatlan és segít, hogy problémamentes legyen a sebgyógyulás. A méhsejt szerkezetű habréteg, ami a különleges megjelenést biztosítja a kötszernek, nem mindennapi funkciókkal bír. A seb látható marad, így nyomon követhető a gyógyulás folyamata. Bármilyen komplikációt észre lehet venni a kötszer ellenőrzése során, mivel a lyukacsos szerkezet és az átlátszó fóliaréteg elegendő áttetszőséget ad.

A nedvszívó sebpárna felszívja a sebben keletkezett váladékot, így csökken a sebkörnyéki bőr macerációjának kockázata. Az átlátszó szerkezetnek köszönhetően a váladék mennyisége is ellenőrizhető, így könnyen megállapítható a csere szükségessége. A termék puha és rugalmas. Hipoallergén ragasztója pedig megkönnyíti a kötszer rögzítését és biztosítja vízhatlanságát. Emellett nagy előnye, hogy vízálló, így nem zavar fürdés, zuhanyzás közben és megvéd a baktériumokkal szemben is. Műtét után labadozóknak, kismamáknak is ajánlott, hiszen hét napig is fent lehet hagyni, így nem kell napi szinten a cserével bajlódni a pihenés során.

4. Szúnyogcsípés

A nyár legkellemetlenebb „tartozékai” a szúnyogok, akik különösen kedvelik a vízparti helyeket. Ellenük szúnyogriasztó spray-jel, füstölővel ajánlott védekezni, de a tapasztalat azt mutatja, hogy egyes kis vérszívók képesek átjutni még a legjobb szúnyogriasztó védelmén is. A szúnyogcsípésre ma már rengetegféle krém és gél kapható, de a házi ecetes borogatás is csodákat tesz. Bár tudjuk, hogy lehetetlen feladatnak hangzik, de érdemes vigyázni és nem elkaparni a szúnyogcsípést, hiszen az így kialakult seb fokozottan fertőzésveszélyes lehet.

5. Méhcsípés

Bár a méhek alapvetően nem agresszív állatok, sajnos előfordulhat, hogy rosszkor, rossz helyen keresztezzük egymás útját, a méh ezt támadásnak érzi és védekezésként csíp. A méhcsípés igen fájdalmas élmény és fontos, hogy gyorsan és precízen lássuk el. Elsőként szabaduljunk meg a méh fullánkjától, mely akár még percekig pumpálhatja az áldozat szervezetébe a mérget. A csípés helyén kialakuló duzzanatra a legjobb, ha egyből hideg borogatás kerül, hogy enyhítse a fájdalmat és a viszketést.

Utóbbi ellen jól jöhet némi mentolt vagy antihisztamint tartalmazó krém is. Pár napig a csípés helye még viszkethet, de ez magától el fog múlni. Azonban, ha a fentieken túl bármilyen más tünetet is tapasztal a méhcsípés áldozata, azonnal orvoshoz kell fordulni vagy mentőt hívni. Ilyen tünetek lehetnek a bőr égető érzése, testszerte fellépő viszketés, szem kivörösödése és szemhéjak feldagadása, nehézlégzés, légszomj, szapora vagy szabálytalan szívverés, csalánkiütés, hasfájás.

Fotó: Charlein Gracia/Unsplash

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)